e c e n s i e s ignalementen Toegang tot begravenen van de Begraafplaats Daalseweg door Regionaal Archief Nijmegen (www.nijmegen.nl/archief) en van de begraafplaats De Nieuwe Ooster door het Stadsarchief Amsterdam (www.stadsarchiefamsterdam.nl), geraadpleegd mei 2009 Lydia Hagoort in samenwerking met W.Chr. Pieterse, Livro de Bet-Haim do Kahal Kados de Talmud-Torah. Het begraaf register van de Portugees-lsraëlietische gemeente Talmud Torah te Amsterdam 1639-1648 literatuur literatuur Recensies en signalementen in het Archievenblad betreffen in hoofdlijn archivistische uitgaven. Het gaat dan zowel om literatuur over archivistiek en informatiemanagement als om allerlei nieuwe (digitale) toegangen. In enkele gevallen kan een historische uitgave aan bod komen met een landelijk onderwerp en gebaseerd op uitgebreid bronnenonderzoek. Heeft u suggesties voor deze rubriek of wilt u zelf een recensie of signalement schrijven? Mail dan naar boekenredactie@archievenblad.nl ter attentie van Ernest Verhees. Op www.archievenblad.nl staat een leidraad voor recensies. Klik hier om een kaars aan te ste ken... Begraafplaatsen kunnen een oase van rust zijn. Een plek voor overdenking en mijmeringen over de kortheid van ons bestaan. In de romantiek was een bezoek aan een begraafplaats een must. Kerkhoven waren ook lange tijd plekken van nachtelijk vertier. Men vierde het leven op de graven van de doden. De bezorging van onze doden werd eeuwenlang omgeven door vaste gewoon ten en rituelen. Van de vroege mid deleeuwen tot eind negentiende eeuw waren deze slechts aan geleidelijke ver anderingen onderhevig. Na de Tweede Wereldoorlog werd de dood nagenoeg uit de samenleving verbannen. Crematie kwam voor het eerst na 1600 jaar weer in zwang en de begrafenisrituelen verzake lijkten. Eind twintigste eeuw was er spra ke van een kentering en kwam er meer aandacht voor rouw en rouwverwerking. Overledenen werden bijvoorbeeld weer thuis opgebaard en de begrafenisritue len kregen een persoonlijk karakter. De dood werd zo niet aanvaardbaar dan toch bespreekbaar en kwam zelfs de huiskamer binnen; er kwamen design boekenkasten op de markt die tevens dienst kunnen doen als doodskist: een bescheiden vari ant op de Ghanese doodskisten. In Ghana gelooft een deel van de bevolking dat de overledenen overgaan naar een ander leven en dat begeleiden ze in stijl. De kist illustreert de manier van leven van de gestorvene. Zo moet je niet vreemd opkij ken wanneer iemand begraven wordt in een reusachtige 'bierfles', een 'cadillac'een 'sigaret' of een 'archiefdoos', alles is mogelijk. Uiteindelijk gaat het er om dat je uiting kunt geven aan je verdriet (of vreugde, als je echt gelooft in een hiernamaals) en waardig afscheid kunt nemen van je dierbaren. Een graf steen of urn en tal van al dan niet tastbare her inneringen houden de doden in ere. Sinds een paar jaar zijn er ook 'digita le begraafplaatsen'. Zie bijvoorbeeld www. starmanproductions.nl. Met begraafplaat sen hebben deze virtuele dodenakkers natuurlijk niets te maken. Ze spelen wel in op de behoefte bij een breed publiek om zichzelf of hun dierbaren op een podium te plaatsen uit angst om vergeten te worden of over het hoofd te worden gezien. Die behoefte leidt soms tot allerlei vormen van exhibitionisme. Zie bijvoor beeld de reality tv-shows waarin mensen schaamteloos hun hele hebben en hou wen te grabbel gooien: de bevalling, de schuldsanering, het huwelijk en straks wie weet hun begrafenis. Virtuele begraafplaatsen zijn geen begraaf plaatsen waar je voor je genoegen komt. Een kitscherige zerk met een sjabloon voor een portretfoto, een fout grafschrift ("liefe papa") en de suggestie "klik hier om een kaars aan te steken": zie daar de ingre diënten van een ridicule en volkomen fantasieloze vertaling van de werkelijk heid naar de virtuele wereld. Waarom niet een heel andere vorm gekozen om dierba ren te gedenken? Hoe het met de duur zaamheid van dit soort sites is gesteld wil ik eerlijk gezegd niet eens weten, al zou je ze als 'verschijnsel' natuurlijk wel moeten archiveren. Onvermijdelijk kwam een paar jaar geleden de eerste interactieve zerk op de markt. Begraafplaats De Larikshof in Rhenen had de primeur van de eerste digitale grafsteen in Nederland. De zerk is uitgerust met een beeldscherm en "opent een wereld van ongekende mogelijk heden die de nabestaanden in staat stelt de mooiste momenten van de overledene op een gedenksteen levend te houden", aldus een woordvoerder van het bedrijf. De grafsteen is uitgerust met een beeld scherm waarop filmpjes of diavoorstellin gen te zien zijn die door de nabestaan den zijn aangeleverd. Behalve de steen schoonmaken, de planten water geven en het graf aanharken, moet je nu ook de accu opladen en het beeldscherm poet sen. Waarom bekijken nabestaanden die filmpjes niet gewoon thuis als ze daar zin in hebben? Moet ik als toevallige passant een filmpje starten met fragmenten uit het leven van een vreemde? Wellicht is dat aardig, wellicht ook niet. Voor horror films zie ik wel tal van nieuwe mogelijk heden: 's nachts begint een schermpje op een zerk uit zichzelf te flikkeren, lang zaam wordt het beeld scherper, je ziet een afgrijselijk portret en uit het graf weer klinkt een donkere stem: "Help me!". Wie overigens een prima serieuze site wil bezoeken over begraafplaatsen, doden cultuur, beroemde graven, grafsymboliek enzovoort kan terecht bij www.dodenak- kers.nl. Wie geïnteresseerd is in begraaf plaatsen uit historisch en/of genealogisch oogpunt komt op diverse internetsites goed aan zijn trekken. Zo heeft www. online-begraafplaatsen.nl (voorheen www.zerken.nl) als doel het beschikbaar stellen van begraafplaatsinformatie voor genealogen en andere geïnteresseerden. De site wordt onderhouden en uitgebreid door vrijwilligers en biedt lijsten en foto's van zerken per begraafplaats, lijsten van meest voorkomende namen, enzovoort (zie ook www.graftombe.nl). Bijzonder is en blijft een van de weinige particuliere begraafplaatsen in Nederland, het Scheveningse 'Ter Navolging' (zie www.ternavolging.nl), gesticht in 1778. Uit hygiënische overwegingen bepleitte de oprichter Abraham Perrenot het begra ven buiten de kerk en buiten de bebouwde kom. Op deze begraafplaats liggen onder meer Betje Wolff en Aagje Deken, de in 1804 overleden schrijfsters. Digitale toegangen op de namen van begravenen door archieven zijn er ook. Het Stadsarchief Amsterdam heeft een zoeksysteem op de begraafplaats De Nieuwe Ooster. In dit zoeksysteem zijn gegevens te vinden over overledenen die tussen 1894 en 2005 zijn begraven (of her begraven) of gecremeerd. Het Regionaal Archief Nijmegen biedt een website over de begraafplaats Daalseweg. Op deze web site vindt u de gegevens van bijna 6.600 van de ongeveer 25.000 mensen die tot nu toe op de Begraafplaats Daalseweg in Nijmegen begraven zijn. Van drieduizend van hen is een grafmonument aanwezig. Alle namen die op de grafstenen vermeld staan, vindt u terug op deze site. Al vanaf 1994 worden door vrijwilligers (Stichting In Paradisum) aan de hand van voorge drukte formulieren de bijzonderheden van alle begraven personen genoteerd: de naam, het geslacht en de geboorte- en overlijdensdatum, evenals de locatie (vak rij/grafnummer) en, indien aanwezig, een beschrijving van het graf. De kenmerken van elk grafmonument zijn eveneens geregistreerd: de afmetingen, de ligging (vak/rij/grafnummer), de steensoort, de naam van de steenhouwer, de grafsym boliek, de graftekst, de toestand van het monument en ten slotte eventuele bij zonderheden. Het grafmonument is ook fotografisch vastgelegd. Voorbeeldig! IjVRODE BlT-MaM Van de Portugees-Joodse gemeenten uit de eerste helft van de zeventiende eeuw zijn twee begraafregisters bewaard gebleven, die tevens informatie verschaf fen over het beheer, de organisatie en de oppervlakte van de in 1614 in gebruik genomen Portugese begraafplaats Beth Haim in Ouderkerk aan de Amstel. Het nu verschenen Livro de Bet-Haim is het tweede begraafregister dat via het Stadsarchief Amsterdam in boekvorm is uitgegeven. Het eerste register, door oud-gemeente archivaris Wilhelmina Pieterse bewerkt, werd in boekvorm onder de titel Livro de Bet Haim do Kahal Kados de Bet Yahacob in 1970 uitgegeven; het register (1614-1630) van de eerste in 1609 gestichte Portugees- Joodse gemeente van Amsterdam, Beth Jacob (Huis van Jacob). Van de later in Amsterdam gestichte Portugees-Joodse gemeenten Neve Shalom (Verblijf van de Vrede) en Beth Israel (Huis van Israël) zijn geen registers overgebleven. Ook zijn er lacunes in de begraafregisters voor de jaren 1630-1639 en 1649-1680. Lydia Hagoort, van wie in 2005 het boek Het Beth Haim in Ouderkerk aan de Amstel. De begraafplaats van de Portugese Joden in Amsterdam 1614-1945 verscheen, ont sloot het tweede begraafregister over de periode 1639-1648. Een nieuw regis ter was in 1639 noodzakelijk, omdat de drie bovengenoemde Portugees-Joodse gemeenten zich in dat jaar verenig den tot één gemeente onder de naam Lees verder op pagina 51 48 49 Aan de lezer Digitale begraafplaatsen Schilderij van een begraafplaats door de romantische schil der Caspar David Frierich 1774-1840). Dodencultuur online Digitale toegangen René Spork doK-K deTm.mvd-tokah 'yAn ,M l'i -i»- i htf- Stadsarchief Amsterdam (Amsterdam 2008) geen ISBN, 223 blz., 30,00 (in beperkte oplage verkrijgbaar bij de stadsboekwinkel van het Stadsarchief Amsterdam; digitale ver sie gratis te downloaden via: http://stadsarchief.amsterdam.nl/presenta- ties/publicaties/familiegeschiedenis/#wXgP) Livro de Bet-Haim do Kahal Kados de Talmud-Torah archievenblad september 2009 september 2009 archievenblad

Archievenblad | 2009 | | pagina 24