yan yan O and Ketelaarlezing en ALV De jaarlijkse Ketelaarlezing en de volgende ALV zal op donderdag 8 oktober plaatsvinden in Sociëteit de Witte in Den Haag, zie de bijlage bij het Archievenblad. Notulen Algemene Ledenvergadering 16 juni 2009 De voorzitter opent de vergadering om 13.10 uur en heet de aanwezigen wel kom. Punt 2a wordt aan de agenda toe gevoegd: het voorstel om Eric Ketelaar te benoemen als erelid van de KVAN. De notulen, gepubliceerd in het Archievenblad 112 (november 2008) 9, worden goedgekeurd met dank aan May Scheepers. De vergadering stemt in met het voor stel om Eric Ketelaar tot erelid te benoe men. Eric Ketelaar is zeer verheugd en geeft aan dat hij 39 jaar geleden bij besluit van de algemene ledenvergade ring tot lid benoemd is, omdat hij des tijds nog niet in het bezit was van een archiefdiploma (wat toen een vereiste was voor een lidmaatschap). Er zijn geen mededelingen. - Vaststelling jaarrekening 2008/verslag kascommissie De penningmeester geeft een toelich ting op de jaarrekening. De vergade ring gaat akkoord met de jaarrekening 2008. - Samenstelling kascommissie boekjaar 2009 Bert de Vries en Rutger Suir bieden zich aan om de kascontrole van boek jaar 2009 uit te voeren. De vergadering stemt daarmee in. De voorzitter geeft aan tevreden te zijn met de gezamenlijke visie; door met BRAIN op te trekken toont het veld eenheid. De vergadering vraagt zich af wat de overweging van het bestuur is geweest om vandaag de visie aan Judith van Kranendonk aan te bieden, terwijl de leden de visie nog niet heb ben gezien. De voorzitter geeft aan dat het bestuur heeft gehandeld zoals in de vorige ledenvergadering is afgespro ken, en dat de visie is gebaseerd op de enquête van vorig jaar en de discussie bijeenkomsten van januari. De visie is die van het bestuur, dat overigens de overtuiging heeft in de visie de gevoe lens van de leden te verwoorden. De voorzitter meldt dat het visiedocument aansluitend op de overhandiging voor de leden beschikbaar zal zijn. Hij stelt voor om de discussie over de visie, met name over de concrete uitwerking in beleid en activiteiten van de KVAN, dit najaar te laten plaatsvinden. De verga dering stemt daarmee in. Thijs Laeven geeft een korte toelich ting (in verband met zijn reeds gehou den sessie op 15 juni) op de stand van zaken. Fase 1 is nu gereed, voor fase 2 wordt een begroting gemaakt en geke ken naar de benodigde middelen. Het streven is om per 2010 te starten met de certificering. Tijdens het congres van de Norsk Arkivrad is een intentieovereenkomst getekend door de voorzitters van KVAN, Norsk Arkivrad en BARM (Bangladesh Archives and Record Management Society), waarin KVAN en NA onder steuning aan de Bangladeshi collega's toezeggen. Op deze wijze ondersteunt de KVAN als oudste vereniging ter wereld de op dit moment jongste ver eniging (op 24 februari opgericht). Het 'twinning'-project zal bij de sectie Buitenland worden ondergebracht. Momenteel kent de Kring van Zuid- Hollandse archivarissen een ondersteu ningsgroep BARM, die zich met name via Floor Geraedts al jaren inzet voor de collega's in Bangladesh. Deze werk groep blijft in stand, maar zal voort aan binnen de KVAN-sectie werken. Daarvoor is een akkoord nodig van de Zuid-Hollandse Archivarissen, die in oktober vergaderen. De Commissie buitenland bestaat momenteel alleen uit Anette de Lange; er worden nieuwe mensen benaderd om plaats te nemen in deze Commissie. Roelof Braad is daarmee vanuit het bestuur belast. Hans Berende (hoofdredacteur) geeft een toelichting op de stand van zaken betreffende het Archievenblad: - Het Archievenblad heeft meer kleur gekregen, bevat zwaardere artikelen en de boekenredactie besteedt meer aan dacht aan archivistische uitgaven; - De vergaderlocatie is in 2009 ver huisd van de Archiefschool naar het Stadsarchief Amsterdam; - De samenstelling van de redactie heeft de volgende wijzigingen ondergaan: Afgetreden: Tamara Tesselaar-Groot Verlenging: Ivo Zandhuis Nieuw: Fransien Smeets en Ineke van den Broek De vergadering stemt in met de voorge dragen nieuwe redacteuren. - Pensionado's De deelname van de pensionado's is zeer beperkt; voortzetting van de sectie is daardoor niet meer zinvol; - SNAAI Rondom SNAAI is het een tijdje rus tig geweest; wel zijn er twee nieuwe bestuursleden bijgekomen. In het najaar van 2009 zal er weer een activi teit georganiseerd worden door SNAAI. Meer info: www.kvan.nl/snaai.php of mail snaai@kvan.nl - Commissie Beroepscode Yvonne Bos-Rops geeft aan dat de com missie tevreden is over het feit dat de beroepscode een plaats heeft gekre gen in het traject van certificering. Zij meldt verder dat de commissie voor een volgend SAP-jaarboek een bijdrage gaat schrijven over de code in digitaal perspectief en dat de artikelenreeks 'De Zaak' in boekvorm zal worden uitge bracht. - Yvonne Bos-Rops laat weten dat de S@P dit jaar drie jaarboeken kon aanbieden en daarmee de achterstand heeft ingelo- 46 KVAN nieuws koninklijke vereniging van archivarissen in nederland TIP pen. Het betreft: Openbaarheid in histo risch en hedendaags perspectief, Spreken is goud en tijdens deze studiedagen Lezenl. Met veel dank aan het NOT-fonds die het drukken van deze uitgaven moge lijk maakte. Het Jaarboek 2009 staat al in de steigers. Daarnaast bracht de SAP ook een andere publicatie uit: Archieven in het geding. Zij wil tevens van deze gelegenheid gebruik maken om te wij zen op de bijdrage die Agnes Jonker heeft gehad in het redactiewerk van het jaarboek Openbaarheid. Door een intern misverstand is dat in het boek zelf niet vermeld. - De problemen rondom het digi taal beschikbaar stellen van de Archiefterminologie (louter en alleen een financieel probleem) konden door tussenkomst van de algemeen rijks archivaris worden opgelost. De SAP gaat de Terminologie beschikbaar stellen aan Archief 2.0; de gedrukte voorraad is overgenomen door het Nationaal Archief en over het aanpassen van de Terminologie zijn tussen alle partij en en met de KVAN goede afspraken gemaakt. - Tot slot wordt gemeld dat Roelof Braad en Ruud Yap, conform de statu ten, door respectievelijk het bestuur van de KVAN en de hoofdredacteur van het Archievenblad zijn aangewezen als bestuursleden van de S@P. 11. Rondvraag De vergadering verzoekt het bestuur om ontwikkeling van het archiefonder- wijs nauwgezet te volgen. De voorzitter geeft aan dat een bestuurslid deel zal gaan uitmaken van een nieuwe advies commissie beroepenveld, in het leven geroepen door de Universiteit van Amsterdam. 13- Sluiting De voorzitter sluit de vergadering om 13.45 uur. Vriendschapsband met onze collega's in Bangladesh een feit Op 22 april ondertekenden de Norsk Arkivrad en de KVAN een over eenkomst met de BARM Society, de vereniging van archivarissen en records managers in Bangladesh. Daarin is de intentie vastgelegd om ons gezamen lijk in te zetten voor de verbetering en verdere ontwikkeling van het archief wezen en het records management in Bangladesh. Concreet denken we onder meer aan: - Het uitwisselen van kennis en erva ring, zowel op afstand als direct tij dens bijvoorbeeld seminars, work shops en trainingen; - Het ondersteunen van de Bangladeshi collega's bij het formuleren van regel geving en beleid; - Het uitwerken van een 'train the trai- ners'-programma; - Het ondersteunen van de BARM Society bij het opzetten van publica ties zoals een tijdschrift, nieuwsbrief, enzovoorts. - Het uitwisselen van studenten archi- vistiek. Contacten met de collega's in Bangla desh zijn er al een aantal jaren. Floor Geraedts, archivaris van Leidschendam- Voorburg, zet zich al heel lang voor hen in, met steun van de Zuid-Hollandse collega's. De vriendschapsband die nu is aangegaan betekent ook niet dat aan zijn betrokkenheid een einde komt. Wel wordt de inbedding veel breder. Concrete aanleiding was het feit dat de Bangladeshi collega's in februari een beroepsvereniging hebben opgericht en als vereniging samenwerking met collega verenigingen elders willen aangaan. Dit verzoek hebben zij nog voor de oprich ting bij de KVAN neergelegd tijdens het ICA Congres in Kuala Lumpur. De Noren sloten zich daar graag bij aan en zo kwam de drievoudige samenwerking tot stand. Binnen de KVAN zal de sec tie Buitenland nieuwe stijl verantwoor delijk zijn voor deze jumelage. Met de vriendschapsband zijn nu de oudste ver eniging van archivarissen en de voorals nog jongste loot aan de stam nauw aan elkaar verbonden. Nieuwe leden In het afgelopen halfjaar heeft de KVAN de volgende nieuwe leden mogen ver welkomen: mw. R. Luis, Twello S.M.J. Janzing, Rotterdam mw. T. van Wingerden, Strijen M. Ahdoudi, Utrecht mw. A. Overbeeke, Delft mw. C. Ie Poole, Culemborg mw. F. Smeets, Weert R.H.J. de Barbanson, Roosendaal A. Drenthen, Delft mw. C. van Beers, Den Haag W. Baade, Maastricht mw. E. Ferbeek, Amsterdam T. Kremer, Leusden M. Beekhuis, Zoetermeer W.A. Hoffstadt, Den Haag H.C. Geuze, Hellevoetsluis R. Drijver, Utrecht M.J. Berendse, Den Haag mw. E.M. van Denderen, Overveen V. Robijn, Den Haag H. van den Burg-van Boeijen, Houten mw. H.C.M. Brocatus-van Leeuwen, Eist M. de Bruijn, Utrecht R. Janssen, Groningen mw. S. Hoefnagel, Nijmegen mw. E. van Oene, Hoofddorp F.C.M. van Meirm, Breda 47 archivarissen 1. Opening en vaststelling agenda 2.Notulen Algemene Ledenvergadering 1 oktober 2008 2a. Voorstel Eric Ketelaar erelid KVAN 3. Mededelingen voorzitter 4. Financiën 5. Visie archiefbestel KVAN/BRAIN 6. Certificering 7. Internationale samenwerking 8. Archievenblad 9. Nieuws uit de secties/commissies 10. Stichting Archiefpublicaties (S@P) archievenblad september 2009 archivarissen Ondertekening van de samenwerkingsovereenkomst door Sharif Uddin Ahmed (BARM);TorillTorlen (Norsk Arkivrad) en Fred van Kan (KVAN) kijken toe. Gewone leden Student-leden september 2009 archievenblad

Archievenblad | 2009 | | pagina 23