Archiefbewaarplaats nodig? A 1 D de Nederlandse overigheid II Eind 2010 in Alphen a/d Rijn beschikbaar Depots voldoen royaal aan eisen Archiefwet U bepaalt de beste beheersvorm Gebouw heeft autarkische eigenschappen Gebruik van duurzame materialen en innovatieve technieken Exploitatiekosten zijn hierdoor zeer laag Stichting waarborgt continuïteit depotcomplex Hoe langer de huurtermijn hoe lager de huurprijs WAD Archief Depots B.V. Javastraat 10 2585 AN Den Haag 070-3065493 info@archiefdepots.nl www.archiefdepots.nl Depots voor cultureel erfgoed column Eén van de beste versprekingen van jour naallezer Philip Freriks (1944) is ongetwij feld "de Nederlandse overigheid". Helaas, en nogal kenmerkend voor Philip, was de timing van de verspreking niet best, want gedaan toen als gevolg van de econo mische crisis 'de markt' juist onder vuur kwam te liggen en 'de overheid' weer ter rein won. De overheid behoort niet langer tot het domein 'overige', maar schuift weer op naar de kern van de macht. 'Controle', 'betrouw baarheid' en 'toezicht' zijn in menig pers commentaar positieve begrippen, daar waar tot in het recente ver leden meer gesproken werd van 'bemoei zucht' die vrije onder nemers belemmerde in hun voor iedereen profijtelijke zegetocht. De markt is - zo meent men nu - ten onder gegaan aan één groot pyramidespel, geleid door grote en kleine onverantwoordeli j ke grabbelaars. Tja, nu de stemming zó is, ben ik blij dat ik nog geen afstand heb gedaan van mijn drie deeltjes in de Wereldbibliotheek Het Kapitaal van Karl Marx, in 1911-1912 vertaald door SDAP- voorman Frank van der Goes. En wat voor een prachtige hoofdstuk ken lachen ons toe: 'Het Afgodskarakter van de Waar en zijn geheim', 'De geeuw honger naar meerarbeid', 'De strijd om den normalen arbeidsdag', 'De kompensatie- theorie met betrekking tot de door machi nes verdrongen Arbeiders' en 'Opkomst van den industrieelen Kapitalist'. In laatstgenoemd hoofdstuk lezen we hoe de met nationale titels (Bank of England) opgesmukte grote bankiershuizen feitelijk niets anders zijn dan speculanten... Een feest voor de geest. Ik ben trouwens blij dat ik voor de 'ove righeid' werk, ook al hebben ambtena ren een wat ongelukkige verhouding met hun politieke bazen. Daar waar in een gewoon bedrijf de ondernemer zijn werknemers rekent tot zijn voornaamste kapitaal (zie Marx), presteren politici het om hun werknemers te schofferen alsof het de gewoonste zaak van de wereld is. Overheidsdienaren deugen niet. Ze zijn lui, het zijn er per definitie teveel en ze willen niet vernieuwen. Niets is natuur lijk minder waar. Wie net als ik geruime Een goed overheids apparaat met een goede administratie vervult een spilfunc tie in de democratie. De recht- en bewijs- zoekende burger kan een beroep doen op de betrouwbare en contro leerbare overheid, die te allen tijden in staat is om verantwoording af te leggen. Corruptie is uit den boze. Good governance wordt dat wel genoemd. In veel ontwikkelingslanden, waar juist corruptie de toon zet, weten ze pre cies wat ze missen. De goede zorg voor de administratie, het toe zicht erop, het bewaren voor de eeuwigheid, het aan de man bren gen van al die waar devolle schatten aan informatie, fysiek of digitaal: dat is waar wij archivarissen traditoneel goed in zijn. Wie daar op bezuinigt, is een dief van zijn eigen portemonnee en reduceert de over heid tot een overigheid, een geintje in de geest van een dyslectische journaallezer. tijd (25 jaar) voor de overheid werkt, heeft alleen maar veranderingen meegemaakt en dan bedoel ik niet 'slechts' zoiets als de vervanging van de typemachine door de computer. Overheidsinstanties bezinnen zich voortdurend op hun taken en orga nisatie. Wat gaat er slecht? Hoe kan het beter? Dat heet ontwikkeling. De werkne mers, de ambtenaren dus, werken doorgaans hard, zijn loyaal, goed opgeleid, betrouwbaar en volgen veranderin gen op de voet of zijn zelf de motor achter veranderingen. 45 II w René Spork Tekening: Peter Vlot. september 2009 archievenblad

Archievenblad | 2009 | | pagina 22