m opinie opinie Een veelbelovende visie! Archiveren is vooruitzien is wat we lang hebben ontbeerd: een samenhangende visie als basis voor het archiefwezen in de komende jaren. In tegenstelling tot de beleidsnota's rond het begin van de eeuw - zoals Archieven in de etalage en Archiefbrief Interactief - is dit stuk niet eenzijdig gefo cust op de erfgoedwaarde van archieven, maar laat het beide kanten van het janus gezicht van ons vak zien. Hiermee wordt naar mijn mening de ontwikkeling van het laatste decennium, waarin louter aan dacht was voor het bredere publieksbereik van de archieven als erfgoed, weer recht getrokken. Ik kan me dus niet voorstellen dat in de nieuwe visie zaken staan waar vakgenoten het niet mee eens kunnen zijn, ook omdat Archiveren is vooruitzien nog erg algemeen blijft. Het is van belang dat we met zijn allen een visie hébben en daar in de komende ledenvergaderingen achter gaan staan, al onderschrijven we Het is van belang dat we met zijn allen een visie hébben en daar in de komen de ledenvergaderingen achter gaan staan, al onderschrijven we elk individu eel misschien niet ieder detail. elk individueel misschien niet ieder detail. De visie wordt nog nergens concreet, dat zal in een nieuw Plan van Aanpak gaan gebeuren. En daarover verwacht ik wel veel meningsverschil, naar aloude traditie in ons vak! Gaan archiefdiensten werke lijk meer aandacht (en middelen) besteden aan hun inspectiefunctie? En zo ja, komen daar nieuwe middelen voor, of gaat het ten koste van de publieksfunctie? Cruciale, maar pijnlijke vragen! Wat mij betreft, zal in het nieuwe Plan van Aanpak ook aandacht moeten uitgaan naar de zogeheten 'witte vlekken'-gemeenten, die een archivaris en ook goede, professio nele toegankelijkheid van hun archief ont beren. Dit ondanks alle inspanningen van de provincies om zoveel mogelijk vlekken weg te werken (zie ook het laatste verslag van de randstedelijke archiefinspecteurs). De 'witte vlekken' zijn geen lid van BRAIN noch van de KVAN; niettemin hebben ook zij unieke archieven in huis. Hoe passen zij in de Archiefcollectie Nederland? Hoe betrek je ze erbij en hoe zorg je ervoor dat ook zij het zo noodzakelijke interne (horizontale) toezicht krijgen op hun informatiebeheer? Niet alleen de 'witte vlekken', maar ook de 'grijzen' - de kleine tot zeer kleine archief diensten - kunnen moeilijk mee in de uitwerking van deze visie. Daarvoor zijn ze te klein en te onderbezet. Het LOPAI is van harte bereid mee te werken aan het betrekken van witte en grijze vlekken aan de komende kwaliteitsslag in het archief wezen. De rol van de provincies zal hierbij onontbeerlijk zijn. Ook een blijvend hoog niveau van archiefopleiding en -onder zoek, en een sterk toezicht zijn voor ons speerpunten, waaraan we graag onze bij drage leveren. Visie is een groot woord Archiveren is vooruitzien, zo luidt de titel van het visiedocument dat BRAIN en KVAN samen ontwikkelden.1 Alleen al het sporadisch voorkomen van het woord 'erf goed'2 maakte het lezen van de visie voor mij tot een genoegen. Heerlijk, het gaat gewoon weer over archieven en over het vak van de archivaris, zonder de stroop die vele jaren kwistig is gesmeerd om boven- bazen in Den Haag en andere geldschieters te gerieven.3 In 18 bladzijden doen BRAIN en KVAN in heldere stijl uit de doeken waar het archiefwezen staat, wat volgens beide clubs het beroepsveld wil, en welke wegen daarbij bewandeld zouden moeten worden. Geen gelamenteer over proble men en over beren op de weg, maar een verstandige verkenning die, schat ik in, ook door buitenstaanders te begrijpen is. Amper drempels door vaktermen of beleidsjargon. Met als pluspunt: oor en oog voor de lagere overheden en de lokale instellingen. De verwijzingen her en der naar relevante nota's van derden komen sterk over. Het belangrijkste staat, wat mij betreft, te lezen onder het kopje 'Vergroten van toe gankelijkheid', in een paragraaf die uitspit 'wat wij willen'. Het gaat over modaliteiten van gebruik die cirkelen rond het belang van openbaarheid van overheidsinforma tie; de uitwisselbaarheid (of interopera biliteit4), duurzame toegankelijkheid en betrouwbaarheid van overheidsinforma tie; selectie aan de bron van born digital archief om gebruik in de toekomst veilig te stellen; en aandacht voor de publieksvraag. Stuk voor stuk zaken en aanbevelingen die helemaal bovenaan de agenda van KVAN en BRAIN thuishoren. Om te beginnen de aanbeveling dat de verantwoordelijkheid voor archiefzorg in het records continuum in handen komt van één minister (blz. 9; Waarom niet meteen gezegd wie? - AEMJ)5 en dat niet tijdig overgebrachte archieven onder het openbaarheidsregime van de Archiefwet vallen. Verder gaat 'wat wij willen', weinig ver rassend, in op het streven naar een gro tere bekendheid van archieven bij diverse doelgroepen, het borgen van de duur zaamheid en betrouwbaarheid (hier opge vat als voldoende e-depotcapaciteit voor de hele overheid) en een evenwichtige Archiefcollectie Nederland. Lineair denken blijft de blikrichting bepa len, zo blijkt, ondanks de talloze ver wijzingen naar het records continuum. Bijvoorbeeld, de paragraaf 'waar we staan' (blz. 4-6) behandelt enkele knelpunten in hun uiterlijke verschijningsvorm - waar onder digitaliseren, van actief naar inter actief, duurzaamheid - zonder hier de vin ger te leggen op het gemeenschappelijke onderliggende punt, te weten de radicale verandering van de dagelijkse praktijk: de wijzen waarop in de werkomgeving digi tale archieven ontstaan, worden gevormd en gebruikt en dientengevolge beheerd. Archivarissen moeten zich anders toerus ten om greep te houden (krijgen) op de informatieobjecten vanaf het moment van ontstaan. Ook elders spijpelt tweeslachtigheid door. Alhoewel de visie, enerzijds, suggereert dat overbrengen van digitaal archief in de toekomst minder relevant zal zijn (blz. 4), onderstreept zij anderzijds zeer nadrukke lijk de noodzaak om statisch born digital archief duurzaam te beheren in een digi tale beheeromgeving. In de regel is die voorziening, het e-depot, bij een archief dienst ondergebracht. Zonder de aanloop van zorgvuldig informatiebeheer door de archiefvormer blijft een dergelijke voorzie ning echter een aanpak volgens de lineaire benadering: een hedendaagse variant van de opvang - en veelal poging tot redding - Al met al is Archiveren is vooruit zien, de fraaie ambities ten spijt, een bedeesde tekst waaruit moeite loos een grote eensgezindheid kan opbloeien. Kennisopbouw, deskundigheidsbevordering en professionele kwaliteit, daar zal niemand tegen zijn. van afgesloten archieven. Die noodzake lijke aanloop komt in de visie overigens wel degelijk naar voren, soms in termen van bewustwording, met daarin een uit gesproken rol voor de minister van BZK, soms als eendrachtige samenwerking tus sen archiefinstellingen en archiefvormers bij het inrichten van werkprocessen en het ontstaan van procesgebonden neerslag. Nogal vrijblijvend. Mijns inziens omzeilt het in elk geval een expliciete doorden king van consequent beheer volgens het records continuum. Geschutter ook door het niet-Nederlandse onderscheid tussen archivaris en records manager te gebruiken daar waar 'archiva ris' volstaat. En dat allemaal terwijl Janus toch al lang verleden tijd is. Stellige uitspraken om de lezer van het belang van archieven te overtuigen, wor den niet geschuwd: "De archiefsector is uitgegroeid tot een zelfbewust en daad krachtig werkveld dat eigenhandig veel tot stand brengt." (blz.19); archieven zijn van onschatbare maatschappelijke waarde" (blz. 2); "Archieven als maatschap pelijk kapitaal optimaal laten renderen: dat is de ambitie voor de komende jaren." (blz, 6). Het klinkt mooi, maar wat heb ben wij, archivarissen en archiefveld, zoal te bieden? Tussen de regels door - of beter wellicht in een aparte paragraaf 'wat wij kunnen' - had de presentatie van eigen deskundigheid wat mij betreft parmanti- ger gemogen. Het zicht op wat het archief veld presteert, komt te weinig uit de verf. Er zijn, zowel nationaal als internationaal, aansprekende waarderingen. Pronk daar mee! Al met al is Archiveren is vooruitzien, de fraaie ambities ten spijt, een bedeesde tekst waaruit moeiteloos een grote eens gezindheid kan opbloeien. Kennisopbouw, deskundigheidsbevordering en profes sionele kwaliteit, daar zal niemand tegen zijn. Zie: http://forum.archieven.org/index. php?topic=ii549.o 42 september 2009 september 2009 43 DPinitZ.OPinie Reacties op de visiëUrchiveren is vooruitzien In het oktobernummer 2008 van het Archievenblad schetsen Geert-Jan van Bussel, Rob Kramer, Marianne Loef en Bert Looper hun ideeën over het archief- bestel. Deze bijdragen dienden als inspira tie voor het invullen van een gezamenlijke enquête BRAIN en KVAN over het archief- bestel. Op basis van de enquête vonden in januari 2009 discussiebijeenkomsten plaats. Hierna formuleerden BRAIN en KVAN een gezamenlijke visie, die 16 juni 2009 gepresenteerd werd. Tijdens de Algemene Ledenvergadering in oktober 2009 is er ruimte om over de visie te praten. Marianne Loef en Agnes Jonker laten hier alvast hun licht schijnen over de gepresenteerde visie. Marianne Loef, voorzitter van het Landelijk Overleg Provinciale Archiefinspecteurs Agnes E.M. Jonker, docent en archivist Archiefschool Hogeschool van Amsterdam, Universiteit van Amsterdam Noten 1 Achteruitkijken mag. Zeventien jaar gele den verscheen het rapport Archiefzorg en Informatietechnologie, geschreven ten behoe ve van het bestuur van de KVAN. Interessant om naast de nieuwe visie te leggen. Zie: http://www.labyrinth.rienkjonker.nl/4530 2 Vijf keer slechts, waarvan drie keer in samen gestelde vorm. Nog minder was mogelijk geweest: 'erfgoedbeheer' (blz. 15) staat voor archiefbeheer. 3 Nadere uitleg is te lezen in 'Toevoerkanaal van cultureel erfgoed', http://www.kvan.nl/ nieuwsvervolg.php?id=330 4 Zie: http://www.forumstandaardisatie.nl/ 5 Vaker bepleit, onder meer in de jaren twintig door de voorzitter van de VAN, R. Fruin. archievenblad archievenblad

Archievenblad | 2009 | | pagina 21