Het Nederlandse archiefwezen heeftzich van zijn beste kant laten zien «■F» ra-.-in,.» i j.- sjijm^fmmmgggmK '-,Vj V ^ÏW: W'?-''" ■- buitenland buitenland zo'n 80% van de collectie kan worden geborgd. Daarna breekt een nieuwe peri ode aan, waarin de collectie aan de hand van de in de loods gemaakte beschrijvin gen digitaal gereconstrueerd zal worden. Zo moet duidelijk worden welke archief stukken bewaard zijn gebleven en van welke stukken het lot ongewis is. Naast vele beschreven bescheiden zijn er name lijk nog dozen vol niet beschreven snip pers. Om de snippers mogelijk weer tot complete documenten te kunnen maken, wordt nu onderzocht of de digitale recon structiemethode die voor de versnipperde Stasi-archieven is gebruikt, ook gebruikt zou kunnen worden voor de snippers uit het Keulse stadsarchief. De verwachting is dat de algehele reconstructie en restau ratie van de collectie nog tientallen jaren zal duren. Naast alle inspanningen die worden geleverd ten behoeve van de reconstruc tie van de collectie werken medewerkers van het stadsarchief ook aan de plannen voor de bouw van een nieuwe archief bewaarplaats. Dit dient zowel zorgvuldig als snel te gebeuren, want met alle stukken onder één dak is het eenvoudiger recon strueren dan wanneerdearchiefbescheiden Lees verder op pagina 41 I 39 "Niet alleen mooie woorden rich ting de Keulse collega's, maar handen om mee te helpen om het archief te redden!", zo meende het bestuur van BRAIN. Het Keulse Stadsarchief vroeg vooral om vrij willigers die eerste hulp konden verlenen. Het archiefmateriaal lag bedolven onder het puin en moest in korte tijd schoonge maakt, beschreven en herverpakt worden, zodat het zo snel mogelijk kon worden ondergebracht in geklimatiseerde depots in de regio. De drie instanties beslo ten om onder de vlag van Blue Shield samen te werken. Een oproep onder de Nederlandse collega's kreeg veel respons. Meer dan honderd spontane aanmeldin gen. Ook vanuit andere landen, waaronder Frankrijk, België, Zwitserland, Bosnië- Herzegovina en de Verenigde Staten meldden vrijwilligers zich aan. In samen spraak met de Keulse hulpcoördinatie werd de Blue Shield-hulpactie gepland in de laatste week van april. Toen duidelijk werd wanneer de missie zou gaan plaatsvinden, zijn voorlichtings bijeenkomsten georganiseerd. In het Nationaal Archief vertelde Marjan Otter, secretaris van ANCBS, op 20 april over de verkenningsmissie die zij samen met Maarten Schenk, secretaris van BRAIN, en Bogusia van Slooten, restaurator van het Nationaal Archief, twee weken eer der in Keulen had uitgevoerd. Tijdens de missie werden de ramplocatie in de Severinstrasse en de loods buiten de stad bezocht. In de loods wordt het gevonden materiaal voorbereid op opslag in andere archiefbewaarplaatsen. Schoonmaken, wanneer mogelijk ordenen, beschrijven, drogen en herpakken zijn de belangrijkste werkzaamheden die er plaatsvinden. De gedurende de verkenning opgedane erva ringen gaven een goede indicatie van de aanstaande missie. De fotoreportage van Bogusia van Slooten maakte het verhaal compleet. Op maandagochtend 27 april vertrok ken om 8.00 uur zo'n 60 Nederlandse hulp verleners uit Den Haag, uitgezwaaid door de locoburgemeester Rabin Baldewsingh, voor een week naar Keulen. De kern werd gevormd door de archiefmedewerkers van het Stadsarchief Amsterdam (10), Gemeentearchief Rotterdam (12) en het Haags Gemeentearchief (17 medewer kers). Fokko Verboom was een van hen: "Na aankomst konden 15 personen mee met de middag-avondshift. Maar na enig telefonisch verkeer werd duidelijk dat door een teveel aan vrijwilligers, die uit Duitsland en andere Europese landen toegestroomd waren, een andere inde ling was ontstaan, waardoor wij die dag niet meer mee konden werken. Zodoende kreeg het grootste deel van onze groep die middag vrij om Keulen te bezoeken. Een aantal mensen ging te voet richting Dom en vervolgens naar de plek waar het archief ingestort was. Het gehele gebied rond de instorting werd goed beveiligd met hekken en aan twee kanten was een toegangspoort met bewaking. Maar van achter de toegangshekken kreeg je toch een goed beeld van de omvang van de ramp." ste week van april werd gewerkt in drie ploegen in plaats van de gebruikelijke twee ploegen per dag. De Blue Shield-vrijwilligers heb ben een substantiële bijdrage geleverd. Berekend is dat ruim een kilometer aan archiefmateriaal door hen is bewerkt. De opmerkelijke hulpactie bleef niet onopgemerkt in de media. Vooral in Nederland kreeg de missie aandacht in diverse lokale en landelijke dagbla den en op verscheidene radiostations en televisiezenders (zie bijvoorbeeld het weblog van Vincent Robijn: http://vin- centrobijn.blogspot.com). Ook vanuit de archiefwereld werden de inspanningen opgemerkt, aldus Verboom: "Op woens dag werkten we in de middagshift en die dag kregen we bezoek van David Leitch, secretaris-generaal van de Internationale Raad voor Archieven (ICA), en professor dr. Robert Kretzschmar, de voorzitter van de Vereniging van Duitse Archivarissen, vergezeld door de adjunct-archivaris van Keulen. Op dat moment waren we aan het eten en een van de heren sprak ons toe. Hij was zeer onder de indruk van de hulp die door de Blue Shield-missie werd gegeven. Dat vele vrijwilligers hun vrije tijd opgaven en hulp verstrekten bij de reddingsoperatie werd zeer gewaardeerd. Aan het einde van zijn korte toespraak overhandigde hij symbolisch, als dank voor de hulp, een stuk van de voorgevel van het ingestorte gebouw aan Marjan Otter, coördinator van Blue Shield." De Blue Shield-hulpkrachten wer dén allen ingedeeld voor schoonmaak- en inventarisatiewerkzaamheden in het eerstehulpcentrum in een loods op een geheime locatie buiten Keulen. Verboom: "Op de de begane grond werden archief stukken op pallets, kratten en in dozen aan- en afgevoerd. Op de eerste verdieping werd gewerkt aan de archieven die uit de stad binnenkwamen, in grote blauwe bakken en op pallets. Hier werd een eerste opschoning gedaan en bepaald wat waar naartoe moest. Grof vuil werd verwijderd en voch tig en droog materiaal werd gescheiden. Op de derde verdieping werden vochtige archiefstukken gedroogd in een grote droogkamer en werden stukken verpakt in nieuwe dozen, nadat ze schoongemaakt waren. Dit schoonmaken beperkte zich tot het uitborstelen van puin en het zo goed mogelijk stofvrij maken en in nieuwe dozen en mappen verpak ken. Overal zat puin en stof in. Soms zelfs grotere brok ken." Gezien het ruime aan bod vrijwilligers in deze laat- Hoewel er een mooi resultaat werd neergezet, zagen de deelnemers tijdens de werkzaamheden ook de hoeveelheid nieuw aangevoerde dozen met archief stukken zienderogen toenemen. Dat bete kende niet alleen dat er gelukkig weer meer materiaal in de puinhopen was gevon den, maar ook dat de werkzaamheden in de loods nog lang niet waren afgerond. Zodoende was de behoefte om opnieuw hulp te bieden in Keulen bij velen aanwe zig. ANCBS heeft daarop een lijst aangelegd van beschikbare hulpvaardigen en deze aan het Stadsarchief Keulen gestuurd. Het verblijf in Keulen werd volgens Verboom aangenaam afgesloten: "Vrijdag 1 mei werd ons een rondleiding door de stad Keulen aangeboden door de organisatie van het red dingswerk. In kleine groepen gingen we door de stad onder leiding van gidsen. Hierna gin gen we weer met de metro naar ons verblijf om vandaar met de bus naar Nederland te vertrekken." Aan Blue Shield is in juni gevraagd om een tweede hulpactie te organiseren in de eerste week van augustus. Naar verwachting kunnen eind augustus de eerstehulpwerkzaamheden worden afgerond. Inmiddels wordt geschat dat Liesegahg Door Eline de Graaf, Fokko Verboom en Maarten Schenk De ravage op de plek des onheils (foto Bogusia van Slooten). Schone lei archievenblad I Ruim 70 Nederlandse restauratoren en archiefmedewerkers hebben tijdens een gezamenlijke hulpactie voor het ingestorte archief van de stad Keulen ruim een kilo meter archiefmateriaal kunnen 'redden'. De Branchevereniging Archiefinstellingen Nederland (BRAIN), de Association of National Committees of the Blue Shield (zie kader) en het Nationaal Archief wilden na 3 maart 2009, de datum waarop het noodlot zich voltrok in de Severinstrasse in Keulen, een daad stellen. De Nederlandse reddingswerkers van Blue Shield voor de Dom in Keulen (foto Fokko Verboom). archievenblad Naar de rampplek september 2009 Stuk voorgevel als dank Alweer een historisch document onder het puin vandaan gehaald (foto Bogusia van Slooten). september 2009 Puin en stof Nog niet afgerond Snippers

Archievenblad | 2009 | | pagina 19