van de >le eeuw Restauratieatelier 'De Tiendschuur' BBOMEFA Archief m«MRS" 'SgahSFff:*-'. Fl T'?fl - JANSSEN FILM AUDIO SERVICES onderdeel van Diamant-Groep Tilburg Archiefrestauratie j&jgjaj Papierconservering 1 Charterrestauratie r p j. ïnlijstwerk Handboekbinderij Vacuümvriesdrogen Behandeling van brand-, roet- en waterschade Calamiteitenservice Inktvraatbehandeling Insulindestraat 5, 5013 BA Tilburg Postbus 4123, 5004 JC Tilburg Telefoon: 013 - 46 41 777 Fax: 013 - 46 41 771 E-mail: tiendschuur@diamant-groep.nl Bij calamiteiten buiten kantooruren: 06 - 538 96 318 de kwestie In elk gezelschap van archivarissen waarin je het woord 'realia' laat vallen, verschijnt een glimlach op het gezicht en daarna komen de mooie verhalen. In onze archiefdepots blijken heel wat schat ten verborgen te liggen, en afhankelijk van het gevoerde beleid zijn ze daar op hun plek, of juist niet. Wat ver staan we eigenlijk onder realia? In de Archiefterminologie worden ze niet genoemd. De Dikke Van Dale biedt gelukkig uitsluitsel: "concrete zaken". Niet echt een verhelderende omschrijving. Want is een archief stuk, mits van papier, dan geen concrete zaak? In de praktijk is het eigenlijk net zo. Iedereen weet wel zo ongeveer wat eronder moet wor den verstaan, maar er blijft altijd een grijs gebied over. Tijd voor een belronde. Mieke Schaap, gemeentearchivaris van Zaanstad: "Wij hebben maar weinig realia. We hebben een afspraak met het Zaans Museum: dat verzamelt de 3D-objecten, wij de 2D-objecten." Dat lijkt een goede toevoeging aan de definitie van de realia. "Bij overdrachten van archie ven waarbij ook realia horen, leggen we van tevoren aan de eigenaar uit wat de afspraken zijn: objecten die buiten ons verzamelgebied liggen worden overge dragen aan het museum. Andersom gaat het net zo. Toch blijft er altijd een grens gebied. Wij hebben bijvoorbeeld papieren schortjes en mutsjes. Als je die uitvouwt, zijn het 3D-objecten. Maar omdat ze van papier zijn, beheren wij ze." Hylle de Beer, gemeentearchivaris van Deventer: "Wij hebben een convenant met het Historisch Museum Deventer. Hierbij zijn de verschillende collectiegebieden op elkaar afgestemd: realia gaan naar het museum, papieren voorwerpen en foto's gaan naar ons. De realia in het archief zijn inmiddels naar het museum overge bracht en het museum draagt ook gere geld archiefstukken aan het archief over." Fred Kieboom, gemeentearchivaris van Tholen: "Toen ik begon in Tholen, stapte ik in het archiefdepot een ware 'schat kamer' binnen. Het archief fungeerde ook als museumbewaarplaats. De voor werpen varieerden van scherven van opgravingen, ooit ingeleverde pistolen, vaantjes van de boomplantdag en oude straatnaamborden tot vaandels van de muziekverenigingen." Ze zijn nu onderge bracht in de oude archiefbewaarplaats in het voormalige gemeentehuis in Tholen, maar zijn nog in beheer bij het gemeen tearchief. Dit omdat het streekmuseum, waaraan de voorwerpen in de toekomst in bruikleen zullen worden gegeven, te kam pen heeft met ruimtegebrek. Ondertussen is een convenant gesloten met het streekmuseum. Dit convenant is geba seerd op het principe van 'iedereen zijn eigen expertise'. Maar ook in het nieuwe archiefdepot zullen er volgens Kieboom her en der in een archiefdoos nog wel rea lia opgeborgen zijn. De conclusie kan kort zijn: of de realia welkom zijn of juist niet, hangt vooral af van de omstandigheden. Het belangrijk ste is dat er een instantie is die zich over de voorwerpen ontfermt. In Dordrecht is de situatie weer anders. Teun de Bruijn, hoofd col lectiebeheer van Erfgoedcentrum DiEP: "Dozen vol hebben we, want wij verzamelen gewoon realia. Ze staan als zodanig genoemd in het archievenoverzicht, al zijn ze niet nader beschreven. Een van de aan winsten was een serie sloten, sleu tels en brandkasten van de firma Lips. In het nieuwe depot van DiEP, ook in gebruik bij de Dordtse musea, vallen deze voorwerpen niet uit de toon, en er is ook voldoende kennis aanwezig om ze te beheren. Voor de realia is verder een leuke rol voorzien bij tentoonstellingen. Dit verzamelbeleid heeft te maken met het feit dat er in Dordrecht geen historisch museum is. Als het Erfgoedcentrum de voorwerpen niet aanneemt, verdwijnen ze vaak in de container en dat zou toch zonde zijn," aldus De Bruijn. v.bomefa.nl 038 337 04 44 Voor archief, bedrijf of particulier: Alle conserverinqen en restauraties van uw beeld- en geluidsdragers: - Film 8mm - 9,5mm -16mm - 35mm - Geluidsdragers, zoals oude geluidsbanden/cassettes en grammofoonplaten - Videobanden, zowel oude als recente formaten Wij scannen en digitaliseren bovenstaande dragers naar wens op nieuwe analoge en/of digitale masters Voor uw filmarchief-benodigdheden: - Aan- en afloopstroken van acetaat en polyester - Perforatie-reparatietape - Crystal Clear filmtape - Plakpersen voor alle gangbare filmformaten - Filmblikken voor 8mm -16mm - 35mm films - Vinegar Syndrome tester Ook bij vragen over AV-archivering kunnen wij u adviseren. Keizersveld 31, 5803 AM Venray Holland Tel. (0478) 63 03 00, Fax (0478) 69 00 07 E-mail: info@janssenfilm.com Internet: http://www.janssenfilm.com Bomefa kent u waarschijnlijk al als leverancier van (archief) kasten. De flexibiliteit van ons archiefsysteem is echter ook uitermate geschikt voor het invullen van totaalconcepten op het gebied van archiefinrichting. We zoeken, passen en meten net zo lang tot de puzzel compleet is, want Bomefa heeft professionele antwoorden op vragen waar u niet omheen kunt. Een moderne of juist een klassieke uitstraling? Bomefa heeft al veel uiteenlopende gebouwen ingericht, want door een uitgebreid assortiment aan kleuren en materialen kunnen onze archiefkasten volledig aangepast worden aan uw wensen. En door het gebruik van verlichting in de kasten en accessoires in dezelfde of afwijkende kleuren kan de juiste sfeer gecreëerd worden. Ineke van den Broek In 'De Kwestie' bespreken we kleine onder werpen die niet kunnen worden gerekend tot de vele grote keuzes waar het moderne archiefwezen voor staat, maar die het archiefwezen niettemin intensief bezighou den. Dit keer de houding ten opzichte van de 'realia' in archieven. september 2009 archievenblad Gemeentearchief Tholen, archiefbewaarplaats in 2006 (foto Fred Kieboom). Ineke van den Broek is redacteur van het Archievenblad.

Archievenblad | 2009 | | pagina 18