Een kleurrijk verleden? De archieven van de Noord-Brabantse schuttersgilden I UniCompact verrijdbare archiefsystemen. In de afgelopen 39 jaar hebben wij bij zeer veel organi saties ruime ervaring opgedaan bij het oplossen van archiveringsproblemen. Voor u, als verantwoordelijke voor het archief is het natuurlijk duidelijk dat de authentieke archiefopslagmethodes allemaal één ding gemeen hebben en dat is ruimtebesparing. Echter andere zaken verdienen net zoveel aandacht; in welke uitvoeringen kunnen de stellingen geleverd wor den, wat zai de invloed zijn op de klimatologische omstandigheden, welke aanpassingen zijn er aan het product gemaakt om beschadigingen van uw archivalia te voorkomen, wat zijn de veiligheidsvoorzieningen bij een verrijdbaar archief enz. Kortom, er zijn genoeg aandachtspunten waarbij Scheeres voor u een belangrijke én adviserende rol kan spelen. Heeft u interesse in onze producten stuur of fax deze bon naar onderstaand adres en informatie wordt u toegestuurd. Boogschutterstraat 40, 7324 BA Apeldoorn Postbus 4168, 7320 AD Apeldoorn Tel. (055) 368 95 49 Fax. (055) 542 92 22 www.scheeres.nl verkoop@scheeres.nl tradities en archieven In publicaties over schuttersgilden worden de identiteit en tradities van de gilden benadrukt, maar zelden de tot standkoming en de dynamiek ervan. De identiteit van het gilde wordt gevormd door de samenvoeging van individuele identiteiten, namelijk die van de leden. In mijn proefschrift De deugd van broeder schap. Sociaal kapitaal van gildebroeders in de Noord-Brabantse schuttersgilden, 1600- 2000 staan daarom de gildebroeders en de sociale functie van achttien schuttersgil den uit tien gemeenten centraal. Uit het onderzoek blijkt dat verwantschap en het streven naar broederschap, traditie, en eer en prestige door de eeuwen heen naar bin nen het karakter van de onderlinge band en naar buiten de uitstraling en represen tatieve functie van de gilden bepaalden. Behoud van traditie en historisch besef staat hoog in het vaandel bij de schutters gilden. De verwachting bij aanvang van het onderzoek was dat de gildearchieven goed bewaard en toegankelijk zouden zijn. Meer dan 200 gilden ontvingen een vragenlijst over de beschikbaarheid en toegankelijkheid van archiefstukken. Van de 162 gilden die reageerden, hadden tien gilden geen archief. Vijftig gilden had den het gildearchief (gedeeltelijk) bij een overheidsinstelling (van gemeentehuis tot rijksarchief) ondergebracht en maar liefst 102 gilden beheerden het archief particu lier. Daarvan waren 57 particuliere archie ven (gedeeltelijk) geïnventariseerd. In negentien van de 57 gevallen was er alleen sprake van een twintigste-eeuws archief. Het belangrijkste document voor de gil den is het vaak eeuwenoude reglement, de caerte. Hierin staan de verplichtingen van het gilde en wordt beschreven hoe de gildebroeders zich hebben te gedragen. Ledenlijsten, dodenlijsten en rekeningen waren belangrijke bronnen voor het ach terhalen van namen van gildebroeders. Bij gebrek aan ledenlijsten was het konings zilver een alternatieve en aanvullende materiële bron. Voor inzicht in verschui vingen in taken en functie van het gilde, en verschuivingen in zelfbeeld en zelfreflectie van de schuttersgilden werd vooral gebruik gemaakt van het gilde- archief zelf. Kasboeken, notulen en verkiezings documenten, evenals correspondentie en jubilea-uitgaven gaven een overzicht van denken en handelen. Aanvullende informa tie werd gevonden in stadsrekeningen en parochiearchieven. Voor het onderzoek naar de hedendaagse gildebroeder werd gebruik gemaakt van interviews en enquêtes. De archieven van de gilden werden, buiten de caerte, meestal slecht bewaard. In het verleden gingen archieven verlo ren door brand of diefstal, tegenwoordig vooral door onachtzaamheid. De ordening en opslag van de particuliere archieven was schrikbarend. De archiefbescheiden ls*J -f zaten in verhuisdozen, plastic mapjes, of waren geplakt in grote plakboeken, in het gunstigste geval gesorteerd op datum. Het zeldzame fotomateriaal was meestal in fotoalbums geplakt. De boeken, dozen en mappen werden in de woonkamer, op zolder en zelfs in de garage bewaard. Wat betreft het twintigste-eeuwse archief wist men vaak niet wat te bewaren, en dus bewaarde men maar alles. Op de vraag waarom men het oude archief of de unieke attributen niet overbrengt naar een instel ling, kwamen antwoorden als: "We weten niet hoe we dat moeten aanpakken." Of: "We nemen het materiaal mee naar gilde- feesten." De gilden zijn actief met hun his torie bezig. Zij willen het archief particulier blijven beheren, of willen de originelen op zijn minst 'in de buurt' en altijd beschik baar hebben. Inmiddels hebben veel schut tersgilden hun 'ongebruikte' documenten bij het gemeentearchief of de heemkunde kring ondergebracht. Er worden pogingen ondernomen de attributen te fotografe ren en te beschrijven en de documenten te digitaliseren, al weet men niet altijd de juiste methode. Een taak voor de archie finstellingen zou kunnen liggen in actie ve voorlichting over hoe het gildearchief gesorteerd, geïnventariseerd, opgeslagen en gedigitaliseerd kan worden. Vooral behoud en beheer van het audiovisueel materiaal is op het moment van belang om het beeld van de kleurrijke schuttersgilden niet te laten vervagen. 27 "Ons archief is eindelijk overzichtelijk en toegankelijk door Adlib Archief. Er zijn zoveel verschillende zoekmogelijkheden dat je altijd vindt wat je zoekt. En daar gaat het ons juist om. Met Adlib is het beheer van ons archief een stuk makkelijker geworden". Organisatienaam Naam contactpersoon Adres Postcode Plaats Telefoonnummer Bel mij op voor een afspraak Cü Adlib software is al decennia toonaangevend in informatie-, collectie-, kennismanagement en archiefbeheer. Adlib applicaties staan bekend om hun gebruiksgemak, overzichtelijkheid en flexibiliteit. Bel of e-mail voor meer informatie of voor een geheel vrijblijvende demonstratie. Software voor musea, bibliotheken en archieven. Adlib Information Systems Postbus 1436, 3600 BK Maarssen Tel: 0346 586800 E-mail: sales@adlibsoft.com Internet: www.adlibsoft.com Door Jette Janssen-Beij De Noord-Brabantse schuttersgilden worden gekoesterd. Als vaak eeuwenoude vereni gingen belichamen zij met hun attributen en tradities de identiteit van de lokale gemeen schap, de regio en zelfs de provincie. Vraag de hedendaagse gildebroeder naar zijn schut tersgilde en oud zilver wordt tevoorschijn gehaald en pieken, trommen en vaandels worden getoond. Vraag waarom hij lid is van het gilde en hij zal spreken over traditie en broederschap en vaak eindigen met de woor den: "Dat is niet goed uit te leggen aan een buitenstaander." Kleurrijke Brabantse schuttersgilden (foto auteur). Historisch besef Taak voor archiefinstellingen "-"'v - C" b' -.O"-'-*-—4 j :,i' p-> n j „.èk.Za fLo Ledenlijst van het Sint-Sebastiaansgilde uitTilburg (foto auteur). Jette Janssen-Beij is werkzaam als consulent volkscultuur bij de Stichting Gelders Erfgoed in Zutphen. september 2009 archievenblad aUCias

Archievenblad | 2009 | | pagina 13