Levenslooprituelen AlledttdSSe in de reeks T evm Het Nieuwe Verhalenarchief van het Nationaal Archief SSESS*"' VOLKSCULTUUR IN ARCHIEVEN mmauvW Geboorte Het ritueel van beschuit met muisjes eten als een kindje geboren is, ken nen wij allemaal. Maar weet u ook wat een Hansje in de kelder is en waarom kandeel in de kraamkamer hoort? Over deze en nog veel meer geboorterituelen is een speciaal nummer van het Alledaagse leven uitgekomen. Huwelijk Ringen wisselen is een belangrijk ritueel bij de huwelijksvoltrekking. Liefde moet zijn als een ring: rond en oneindig. Weet u ook waar de bruids suikers vandaan komen en sinds wan neer bruiden in het wit trouwen? Over deze en andere huwelijksrituelen is een nummer van het Alledaagse leven uitgekomen. Dood en begraven Het gezegde 'rijke stinkerds' stamt uit de tijd dat rijke mensen in de kerk begraven werden. Gewone mensen lagen op het kerkhof, soms niet eens in een eigen graf. Wist u dat het afleg gen, aanzeggen en begraven de taak was van de buren? Over gebruiken rondom de dood is een nummer van het Alledaagse leven uitgekomen. Doe mee met het Jaar van de Tradities en leer de tradities van jezelf en van de mensen in je buurt begrijpen. Vraag informatie aan bij het Nederlands Centrum voor Volkscultuur ncv@volkscultuur.nl tradities en archieven manier wordt een oude traditie in leven gehouden en zelfs nieuw leven ingebla zen via het internet. De ambitie van het Verhalenarchief van het Nationaal Archief reikt ver der. Het is weliswaar doel om met het Verhalenarchief verbondenheid te creë ren, maar ook om verbindingen te maken tussen tussen heden en verleden. Via ver halen wordt geschiedenis persoonlijk en de persoon wordt deel van de geschiede nis. De persoonlijke verhalen kleuren de grotere geschiedenis in, ze geven deze een gezicht en maken de onderwerpen uit de geschiedenis herkenbaar. Verder kunnen de persoonlijke verhalen worden verteld aan de hand van tekst, film en fotogra fie. Het is de bedoeling dat de bezoekers zelf - naast tekst - ook beeldmateriaal uploaden, bijvoorbeeld via www.youtube. com, en zo hun eigen verhaal vertellen en vormgeven. Het Verhalenarchief is niet alles omvattend, maar kent een thematische insteek. Het eerste thema sluit aan bij de personages uit de inleiding van dit artikel. In 1609 ontdekte Henry Hudson het eiland Manhattan en omgeving, dat vanaf 1624 zou uitgroeien tot de kolonie Nieuw-Nederland met als belangrijkste stad Nieuw-Amsterdam - het huidige New York. Veel inwoners van de Republiek emigreerden naar deze kolonie. Uit deze periode beheert het Nationaal Archief een aantal belangrijke documenten, waaron der bovengenoemde brieven. In het eerste Verhalenarchief zal het Nationaal Archief documenten en verhalen uit deze periode ontsluiten en de persoonlijke verhalen van het publiek over het emigreren naar en bezoeken van New York verzamelen. Zoals Henry Hudson als eerste westerling Manhattan zag, zo zijn er velen na hem, tot op de dag van vandaag, die Manhattan voor het eerst in hun leven zien. Deze eerste versie van het Verhalenarchief zal naar verwachting vanaf begin septem ber beschikbaar zijn via de website van het Nationaal Archief: www.nationaal- archief.nl. Tradities zijn gewoonten van nu, maar met wortels in het verleden. Naast het bewaren van dit soort papieren archieven en de daarin verbor gen verhalen ontwikkelt het Nationaal Archief momenteel het zogeheten Verhalenarchief: een interactieve website waarop verhalen uit het Nationaal Archief te vinden zijn en die bezoekers uitnodigt om hun persoonlijke verhalen toe te voe gen. Deze persoonlijke verhalen van het publiek worden verzameld, bewaard en getoond. Hiermee nodigt het Nationaal Archief zijn publiek uit om een actieve rol te spelen bij het documenteren van recente en eigentijdse geschiedenis. Dit fenomeen is op zichzelf niet geheel nieuw. In Nederland en in het buitenland zijn de afgelopen jaren derge lijke virtuele archieven ontwikkeld. Een succesvol Nederlands voorbeeld is het Geheugen van Oost. Via de website www. geheugenvanoost.nl vertellen bewoners van Amsterdam-Oost verhalen over hun buurt. In eerste instantie is dit project gestart als een middel om verbondenheid in de buurt te creëren, met de verzamelde verhalen als bindmiddel. Het Geheugen van Oost werkt met ambassadeurs die geregeld verhalen toevoegen, maar die ook hun directe omgeving enthousias meren om verhalen te schrijven. Op deze Kraamkamer el Kandeel is te bestellen door 8.50 5,95 plus verzendkosten) over te maken op giro 810806 t.n.v. het Nederlands Centrum voor Volkscultuur te Utrecht onder vermelding van geboorte. Bruidssuikers el wittebroodsweken is te bestellen door 8,50 5,95 plus verzend kosten) over te maken op giro 810806 t.n.v. het Nederlands Centrum voor Volkscultuur te Utrecht onder vermelding van huwelijk. Rouw el Rustplaats is te bestellen door 8,50 5,95 plus verzendkosten) over te maken op giro 810806 t.n.v. het Nederlands Centrum voor Volkscultuur te Utrecht onder vermelding van dood. ~T"Tf1r C55Ö Door Erik van Broekhuizen en Eefje van der Weijden Niet allesomvattend Erik van Broekhuizen is medewerker Educatie bij het Nationaal Archief; Eefje van der Weijden is medewerker Presentatie aldaar. m archievenblad Verhalen vertellen is een (volks)traditie en een belangrijke vorm van cultuuroverdracht. In archieven liggen tal van verhalen klaar om te worden verteld. Sommige zijn recht streeks afkomstig uit de wereldgeschiede nis, maar nog vaker gaat het om verhalen die een persoonlijker karakter hebben en de 'kleine geschiedenis' vertellen. Denk daarbij aan dagboeken, brieven en verslagen, zoals het verslag van Abel Tasman die in 1642 Nieuw-Zeeland en Tasmanië ontdekte en hiervan verslag deed in een reisjournaal. Of de brief van PieterSchagen van 5 november 1626 aan de Staten-Generaal in Den Haag, waarin hij melding maakt van de 'aankoop' van het eiland Manhattan van de indianen in de kolonie Nieuw-Nederland "voor de waer- de van 60 gulden". Deze persoonlijke getui genissen, te vinden in het archief, geven een beeld van een klein stukje Nederlandse geschiedenis. Tegelsponsen in het Gemeentearchief Rotterdam Tegelsponsen zijn doorgeprikte afbeel dingen die worden gebruikt om de voor stellingen van het papier over te brengen op tegels. Het Rotterdams Gemeentearchief bezit een grote verzameling tegelspon sen en niet-doorgeprikte voorbeelden. Ze zijn afkomstig van de tegelbakkerij van de familie Aalmis. Deze was werkzaam in Rotterdam in de achttiende eeuw. Aalmis was en is beroemd vanwege de tegelta bleaus die we in tal van sloten, paleizen, kloosters en musea in diverse Europese landen kunnen aantreffen. Een voorbeeld hiervan zijn de tegeldecoraties in Schloss september 2009 U kunt de drie nummers bestellen door 23,— over te maken, op rekeningnummer 810806 t.n.v. het Nederlands Centrum voor Volkscultuur onder vermelding van geboorte, huwelijk en dood. Herkenbare geschiedenis Reisverslag van Abel Tasman, 1642-1643 (NA, Collectie Aanwinsten van de voormalige Eerste Afdeling, inv.nr. 121). I/TP Falkenlust in Brühl, Duitsland. Dit jachtslot werd in 1737 gebouwd voor Clemens August, aartsbisschop van Keulen. Collecties van tegelsponsen zijn zeldzaam; in Nederland zijn er maar enkele. De Rotterdamse collectie wordt intensief gebruikt door de Duitse tegelhistoricus Wilhelm Joliet, wiens publicaties te lezen zijn op zijn internetsite www.tegels-uit-rot- terdam.com (Piet Ratsma). Tegelspons, gebruikt voor de tegelwand bij het trappenhuis van Schloss Falkenlust in Brühl (coll. Gemeentearchief Rotterdam).

Archievenblad | 2009 | | pagina 12