II lrp*l 51 feg Bookkeeper" D e HeJ Liet se lieren voorzee PreservationTechnologies ae<d bank: Lijkt uw (digitaal) archief op een doolhof? VOLKSCULTUUR IN ARCHIEVEN DE REE DE REE archiefsystemen met het oog op de toekomst Wij helpen U van A tot Z (met 20 jaar ervaring) archiefburo A WORLD LEADER IN PAPER PRESERVATION Preservation Technologies B.V. voor: massa-ontzuring van archiefmateriaal, boeken, kranten, posters, prenten, tekeningen etc. door middel van de beproefde Bookkeeper methode Vriesdrogen van nat papier Herverpakken in zuurvrij material Verkoop ontzuringssprays en spraysystemen Ontsmetten en reinigen Verkoop en administratie Pluim-es 18 - 2925 CM Krimpen aan den IJssel Tel.: 0180 521188 GSM: 0653672024 Fax: 0180 525400 E-mail: johnvandorsten@ptbv.nl Productie Middenweg 576B - 1704 BR Heerhugowaard Tel.: 072 5724330 Fax: 072 5724331 tradities en archieven De Nederlandse liederenbank werd in eerste instantie opgezet als hulpmiddel in het onderzoek naar zeventiende-eeuwse toneelliedcultuur. Louis Grijp, tegenwoor dig bijzonder hoogleraar Nederlandse liedcultuur aan de Universiteit Utrecht, zocht in 1987 voor zijn dissertatie naar de melodieën van zeventiende-eeuwse toneelteksten waarvan alleen de teksten waren overgeleverd. Op basis van de stro fische vorm van de liederen bleek het mogelijk teksten aan elkaar te koppelen en zo een melodie te achterhalen. Dit materiaal werd beschreven in de database 'Voetenbank' (naar de beschreven vers voeten). Toen Grijp naar het Meertens Instituut van de KNAW verhuisde, wer den allerlei collecties en repertoires aan de databank toegevoegd: van het kaartsy steem van het Nederlands Volksliedarchief tot grote collecties toneelliederen, straat liederen, Zuid-Nederlandse liederen en de veldwerkopnames van onder andere Ate Doornbosch Onder de Groene Linde). Deze projecten werden uitgevoerd in samenwerking met instellingen als de Koninklijke Bibliotheek en de Universiteit van Antwerpen. In totaal werkten er circa 80 mensen enige tijd aan mee. Anno 2009 wordt er hard gewerkt om de databank uit te breiden en te verbeteren. Zo is er in samenwerking met de Universiteit Utrecht een melodieënzoekmachine in voorberei ding, die het mogelijk zal maken op alleen muzieknoten te zoeken. Ook zullen tussen nu en 2013 100.000 volledige liedteksten en vele scans worden toegevoegd aan de bestaande metadata, dit in samenwerking met de Universiteit Utrecht en de DBNL. Tekst en melodie In de Liederenbank zijn liederen uit bronnen van verschillende herkomst opgenomen. Denk hierbij bijvoorbeeld aan de Koninklijke Bibliotheek met haar ff Scheurleer-lied- boekencollectie, maar ook aan musea en archie ven met klei nere collecties of zelfs maar een enkel liedje, van een regeltje in een brief tot een melodie op een speelklok. Ook zijn er liedbladcollecties te vinden, de blaad jes met vaak sappige liedjes die straatzan gers van de zestiende tot het begin van de twintigste eeuw verkochten voor een habbekrats. Waar mogelijk worden zelfs de meest obscure bronnen beschreven. Niet dat de Liederenbank compleetheid nastreeft. Alleen voor het Repertorium van het Nederlandse lied tot 1600, een Vlaams- Nederlandse samenwerkingsproject, wer den in beginsel alle Nederlandstalige lie deren tot en met het jaar 1600 beschreven. Met zijn 7621 unieke liederen (en vele varianten) is dat corpus nog te overzien, maar de hoeveelheid liedmateriaal groeit in de loop der eeuwen enorm. Naar ver luidt werden in de zeventiende eeuw ner gens ter wereld zoveel liedboeken gepro duceerd als in de Nederlanden, en daarna werd het alleen maar meer en meer. Deze schriftelijke overlevering kent zijn beperkingen: aangezien liedboekjes meest al slechts tekst bevatten, blijft de melodie vaak onbekend. Wel wordt er geregeld een wijsaanduiding vermeld: een lied wordt gezongen op de wijs (melodie) van een ander, algemeen bekend lied. Deze praktijk van 'contrafactuur' is eeuwen- lang gangbaar geweest en is een dankbaar hulpmiddel in het onderzoek naar liedcul tuur. Hierbij gaat het vaak om de context waarin een lied werd gezongen en de wijs aanduiding kan hierbij wat prijsgeven, bijvoorbeeld het lied waar de nieuwe tekst een reactie op is. De hierbij gebruikte bronnen worden langs velerlei weg gevonden. De meeste via computercatalogi en secundaire literatuur, maar sommige liedjes laten zich lastiger vinden. Ze werden bijvoorbeeld genoteerd in onverwachte bronnen als dagboeken, reisbeschrijvingen en rechtbankverslagen en hebben - om het nog moeilijker te maken - lang niet allemaal een aandui ding als Tiedeken' of 'sangh' als titel. Voor het terugvinden van dergelijke liedjes zijn we afhankelijk van anderen; geluk kig melden velen nieuw-gesignaleerde liedjes aan ons. Vooral nog onbekende liedbronnen met muzieknotatie of met veel contextinformatie zijn zeer welkom! 23 archiefsystemen Erik de Ree directeur "Onze jarenlange ervaring in de archiefwereld is tot een waardevolle bron van kennis voor het vak geworden.' Degelijken betrokken Sinds jaar en dag werken DE REE archiefsystemen en haar klanten op unieke wijze samen. Door deze samenwerking ontstaan toekomstgerichte oplossingen, die naadloos aansluiten op de werkwijze van de archivaris en op zijn dienstverlening aan het onderzoekend publiek. Leverancier van MAIS-Flexis, MAIS-Internet www.archieven.nladvies en conversies. Lijnbaanstraat 219711 RV Groningen Tel: 050 - 311 26001 Fax: 050 - 313 73501 E-mail: ederee@de-ree.nl www.de-ree.nl fmm Ordenen en beschrijven van archieven Opslag en beheer in ons archiefdepot Wegwerken van achterstanden Adviseur voor ai uw archiefzaken, documentmanagement en kwaliteitsbeheer Digitalisering Begeleiding, training en opleiding van uw medewerkers Neem vrijblijvend contact met ons op. documentbehandeling, training en service Burg. Verwielstraat 44a, 5062 GD Oisterwijk, 013-5211290, www.voorzee.nl,oisterkwartier@voorzee.nl Door Martine de Bruin De Nederlandse Liederenbank (www.liede- renbank.nl) is een databank waarin meer dan 125.000 liederen zijn beschreven. Dit zijn vooral Nederlandstalige liederen uit Nederland en Vlaanderen. Het beschreven repertoire loopt van de middeleeuwen tot de twintigste eeuw. In deze databank worden vergelijkbare (variante) teksten en melodieën aan elkaar gekoppeld, zodat de ontwikkeling en populariteit van liederen met een druk op de knop kunnen worden opgeroepen. DE LIEDJES SANGSTER. Afbeelding van straatzangers met liedblaadjes in de hand. Gravure door K.F. Bendorp, in: Vaderlandsche Kermisvreugd, vertoond in acht Kunstplaaten, Dordrecht, H. de Haas en com pagnie, circa 1782 (coll. Meertens Instituut). Onverwachte bronnen Martine de Bruin is als projectleider verbonden aan het Documentatie- en Onderzoekscentrum van het Nederlandse Lied van het Meertens Instituut van de KNAW. Groningens ontzet in RHC Groninger Archieven Op 28 augustus wordt elk jaar het ontzet van Groningen gevierd. In 1672 werd de stad ontzet na een langdurig beleg door de legers van de bisschoppen van Keulen en Münster, onder aanvoering van de Keulse bisschop Bernhard von Galen, bijgenaamd 'Bommen Berend'. Bij RHC Groninger Archieven is archiefmateriaal over deze traditie te vin den. Het studentencorps Vindicat atque Polit heeft het oudste materiaal: uit 1872. Vanaf 1874 tot op de dag van vandaag worden Viering van het Groningens Ontzet op de Grote Markt, circa 1960 (foto Folkers, coll. RHC Groninger Archieven). de feestelijkheden georga niseerd door de Koninklijke Vereeniging voor Volksvermaken. In over heidsarchieven is materiaal te vinden over een gecombineerd feest in 1898 (het ontzet en de inhuldiging van Wilhelmina), over een 250-jarige jubileumviering in 1922 en over groeiende aandacht voor de viering in het jubileumjaar 1972 en de jaren erna. Ook is er veel beeldmateriaal: 51 foto's en 554 films en filmfragmenten (Michael Hermse). september 2009 archievenblad

Archievenblad | 2009 | | pagina 11