Doc <1^> Consult Restauratie atelier Sterken BV WIJ DOEN WAAR WE GOED IN ZIJN DocConsult RestauratoreM„riorl!inri Documentair management en ondersteuning interim-management quick-scan coaching on the job archietbewerkingen in-company trainingen wegwerken achterstanden Onze ervaren projectmedewerkers hebben veelal een opleiding Bestuursambtenaar, SOD I en II, WA en Middelbaar archiefambtenaar. Zij staan garant voor een klantgerichte en klantvriendelijke dienstverlening. project- en adviesbureau Nico Maasstraat 51 Tel. 074 - 2500166 7555 LW Hengelo Fax 074 - 2500144 www.docconsult.nl E-mail: docconsult@hetnet.nl «ÜÈP M R micro-imaging bv IM R ARCHIEFBEHEER EN OPSLAG _J 6 ^oek bi*1 f aet Atelier voor restauratie en conservering van papier en perkament Archieven Brieven Boeken Bijbels Prenten Grafieken Kaarten Wandkaarten Charters Zegels Engelanderholt 3, 7361 CZ Beekbergen Tel 055-5423147 Fax 055-5430614 E-mail info@sterken.nl www.sterken.nl tradities en archieven Vervolg van pagina 19 informatie over 662 bedevaartplaatsen, volgens een vast stramien (topografie, archiefbronnen en literatuur, cultusob ject, materiële cultuur, vereringsgeschie denis en beeldmateriaal). De dynamiek rond bedevaartplaatsen in Nederland is interessant: eeuwenlang was de katholie ke cultuur gedwongen om de zoektocht naar of de roep om het sacrale in het verborgene of in het buitenland te laten plaatsvinden. Maar nu is er een moderne opleving van zoeken naar het heilige in een nieuwe, hedendaagse vorm, een reac tie op het ritueel en religieus tekort dat in de jaren zeventig en tachtig ontstaan is. Recent heeft het Meertens Instituut een wel heel bijzondere collectie verworven. Na de moord op Pim Fortuyn werden overal in het land brieven, documen ten, vlugschriften, kaartjes, knuffels en andere objecten bij spontane her denkingsmonumenten neergelegd. Die zijn verzameld en nu dus in het bezit van het Meertens Instituut. Een unieke juist meer betrekking hebben op veran deringen in het private domein, zoals de collectie boedelinventarissen en de daar aan gekoppelde Boedelbank met 3.000 integraal opgenomen boedelinventaris sen uit de zeventiende tot de negentiende eeuw, verspreid over heel Nederland. Als officiële beschrijving van de bezittingen van een persoon of een huishouden zijn die inventarissen prachtig bronnenmate riaal voor historisch onderzoek naar tra dities in de Nederlandse wooncultuur en consumptiepatronen, maar ook voor bij voorbeeld genealogisch onderzoek. Maar ook over de hedendaagse woon cultuur is veel documentatiemateriaal te vinden, bijvoorbeeld een grote collectie interviews met migranten en hun nako melingen, die om privacyredenen alleen onder bepaalde voorwaarden toeganke lijk zijn. Daarnaast zijn er ook bijzondere archieven die een brede waaier aan onderwerpen bestrijken, zoals het project 'Brieven aan de Toekomst' met ongeveer 40.000 brieven met beschrijvingen van een dag uit het leven van een Nederlander (15 mei 1998). Prachtig contemporain en persoonlijk bronnenmateriaal voor onderzoeken naar eetgewoonten, kleed gedrag, feesten, rituelen, lief en leed, rela ties (familie, vrienden, collega's), religie, sexualiteit of ouderdom en de beleving daarvan aan het einde van het vorige mil lennium. Van weer een ander karakter zijn de ver zamelde geluidsopnames met onder meer ruim duizend uur aan opnames van in 1950-1960 verzamelde gesprekken tussen dialectsprekers. Deze gesprekken zullen in de toekomst te beluisteren zijn via de website, waar nu al een selectie van aan sprekende opnames op is te vinden als 'de sprekende kaart'. Een laatste archief dat hier genoemd moet worden, is het Vragenlijstarchief, ontstaan door de lange en onlangs afge sloten instituutstraditie om jaarlijks aan een vaste groep respondenten een vra genlijst voor te leggen met allerlei vragen op het gebied van taal en cultuur. Aan de digitale ontsluiting van dit archief wordt hard gewerkt. En zoals gebruikelijk met tradities, is er iets voor in de plaats geko men dat zich naar verwachting binnen enkele jaren tot een nieuwe traditie zal ontwikkelen en een nieuw, uniek digitaal archief zal creëren: het Meertens Panel. Meer informatie hierover is te vinden op: http://www.meertens.knaw.nl/panel. collectie die de massaal aan de oppervlak te gekomen vox populi representeert van Fortuyn-aanhangers en van veel bredere groepen in de Nederlandse samenleving. Beide laatste collecties vormen een waar devolle bron als het gaat om veranderen de tradities in de omgang met de publieke ruimte. Er zijn ook verzamelingen die DOCUMENTAIRE INFORMATIEVOORZIENING Carlsonstraat 13 8263 CA Kampen Archiefopslag, beheer, bewerking, selectie en schoning van archieven Document scanning en microfilm Professionals van huis uit Archiefinrichtingen en bewaarplaatsen volledig conform de archief wet. M R archiefbeheer en opslag alsmede M R archiefbewerking en selectie zijn zusterbedrijven van M R micro-imaging bv te Kampen Tele-archivering Digitale dienstverlening en oplevering. Meestal sneller dan u naar uw archief kunt lopen. Voor meer informatie: M R archiefbeheer en opslag bv Postbus 360 8260 AJ Kampen 038-3326918 info@mr.nl www.mr.nl VERENIGING VOOR CONSERVERING EN RESTAURATIE IfüwtJCriullU Het archief van het Meertens Instituut. Brede waaier september 2009 Hester Dibbits, historica, werkt als onder zoekster aan het Meertens Instituut (KNAW) te Amsterdam. Sinds september 2008 is zij tevens hoofd van de afdeling Etnologie. archievenblad Een object uit een recent verworven Pim Fortuyn-collectie van het Meertens Instituut (foto Peter Jan Margry).

Archievenblad | 2009 | | pagina 10