Omdat het SCdlHISn van gebonden documenten in kleur veei eenvoudiger en slimmer Kan 1 ^«1 De beeldbank van het Gemeentearchief Hoogezand-Sappemeer KONICA MINOLTA The essentials of imaging Hoe de Konica Minolta PS7000C MKII uw scanproblemen oplost. op het hoogtepunt te zitten, al zouden er in het kader van cultuureducatie nog wel meer schoolklassen kunnen komen: slechts vijf van de zestien basisscholen in de gemeente maken nu gebruik van de archiefdienst. Maar hét grote uithangbord van het Gemeentearchief Hoogezand-Sappemeer is nu de digitale beeldbank. Ook particulieren kunnen foto's aan leveren: die kunnen per e-mail worden gestuurd of ze kunnen op het gemeente archief worden gescand. De informatie bij de foto's valt vaak tegen en moet er Het Gemeentearchief Hoogezand- Sappemeer, gehuisvest in het nieuwe gemeentehuis, maakt deel uit van de afdeling Publiekszaken. Manfred Ahlte en Teade Smedes zijn in respectieve lijk 1993 en 1996 naar Hoogezand- Sappemeer gekomen. Zij werken aan de versterking van de culturele identiteit van Hoogezand-Sappemeer. Dat doen zij door het verwerven, beheren en verspreiden van cultuurhistorisch relevante informa- tie over de gemeente en haar inwoners. Als professioneel beheerder van die infor matie treedt het Gemeentearchief op als ondernemende en innovatieve makelaar van het cultureel erfgoed in Hoogezand- Sappemeer. De belangstelling voor het Gemeentearchief is in de jaren dan ook gegroeid. In 1993 kwamen er 51 bezoe kers; in 2008 werd het archief meer dan 1700 keer bezocht. Wat het fysieke bezoek betreft, verwacht men nu min of meer De digitale beeldbank is vorige jaar officieel geopend door de Groningse commis saris van de Koningin Max van den Berg. Het was de eerste digitaal raadpleegbare beeldbank in de provincie Groningen. Aanvankelijk speelde Hoogezand-Sappe meer met de gedachte om zich bij het Regionaal Historisch Centrum Drenthe aan te sluiten, dat het eerst met een digitale beeldbank kwam. Daarna wachtte men op de Groninger Archieven. Uiteindelijk is de beeldbank toch maar zelfstandig opgezet, omdat er op dat moment budget voor was en omdat de groep vrijwilligers enthousiast bezig was. Teade Smedes is de man die de digitale beeldbank heeft opgezet, bijhoudt en controleert. Voor de beeldbank is een aparte vari ant op Corsa postregistratie voor het maken en opslaan van de beschrijvin gen gebruikt. Naast de foto's uit het Gemeentearchief hebben ook verenigin gen en bedrijven foto's geleverd, er is een particuliere collectie ansichtkaarten van de heer Schiltkamp en ook het Noordelijk Busmuseum doet mee. In totaal kunnen er wel zo'n 40.000 foto's in de beeldbank worden opgenomen en daar zijn Teade Smedes en de vrijwilligers nog steeds druk mee bezig. Het inrichten van de digitale beeldbank was ook een van de redenen om in het verbouwingsplan van het gemeentehuis een aparte studiezaal en werkruimte voor het gemeentearchief op te nemen. Er waren werkplaatsen nodig voor de veer tien vrijwilligers die op dinsdag, woens dag en donderdag in groepjes van twee of drie de foto's beschrijven. De meesten zijn lid van de historische vereniging en zijn 50 jaar of ouder. dan bij gezocht worden. Daarom worden ook reacties van de digitale bezoekers gevraagd. Er wordt behoorlijk gereageerd: de beeldbank wordt zo'n 400 a 500 keer per week bekeken en tot december 2008 waren er zo'n 350 reacties binnengeko men. De beeldbank werkt ook met specials: beeldmateriaal dat vaak aansluit bij de regionale actualiteit, zoals bijvoorbeeld het honderdjarig bestaan van een ver eniging. Die specials moeten dan natuur lijk wel eens per twee maanden vervan gen worden, maar ook op lange termijn moeten er controles plaatsvinden. Op dit moment ligt die taak bij Teade Smedes, die iedere week een paar uur kwijt is aan de verwerking van reacties en de begelei ding van vrijwilligers. Uiteindelijk probeert men te komen tot een controle groep van de vrijwilligers zelf. IEP Het scannen van gebonden documenten is nu eenmaal een lastige klus. Geopende boeken zijn zwaar en moeilijk plat op een scanner te leggen. Gebonden boeken dreigen al snel te beschadigen en teksten en afbeeldingen in de rug van het boek vervormen. Maar niet met de nieuwe PS7000C MKII. Deze scant boeken van bovenaf en corrigeert auto matisch de kromming in de rug. Of het origineel nu zwart-wit of in kleur is, een standaard of afwijkend formaat heeft. De PS7000C MKII zorgt eenvoudigweg voor de best denkbare reproductie. Meer weten over deze slimme bookscanner? Kijk op www.konicaminolta.nl of bel GRATIS 0800 - 022 21 41. Konica Minolta, Postbus 237, 1170 AE Badhoevedorp, telefoon 0800 - 022 21 41, fax 020 - 658 41 60, e-mail: info@konicaminolta.nl digitalisering en informatiseringH Door Dick Deuzeman Wie op Google de zoekterm 'beeldbank' invult, komt tussen 'grotere broers' als het Nationaal Archief en het Stadsarchief Amsterdam snel de 'Beeldbank HS' tegen. De Beeldbank Hoogezand-Sappemeer is vol ledig opgezet door archiefambtenaren van het Gemeentearchief en vrijwilligers, dus zonder inschakeling van een extern bedrijf. Een inspirerend voorbeeld van zelf doen. juni 2009 archievenblad Specials Manfred Ahlte en Teade Smedes (foto's Gemeentearchief Hoogezand-Sappemeer). Zelfstandig opgezet Vrijwilligers beschrijven de foto's voor de beeldbank. Wie de beeldbank wil bekijken: dat kan via de website van de gemeente Hoogezand-Sappemeer (www.hooge- zand-sappemeer.nl) of rechtstreeks via www.beeldbankhs.nl. De bijschriften bij de beelden bevatten veel goede infor matie. Dick Deuzeman is redacteur van het Archievenblad.

Archievenblad | 2009 | | pagina 9