DEVENT itdfo Developers Inventors in IT Beeldbanken www.pictura-im.nl Hét platform voor multimediaal collectiebeheer Tel: (+31) 33 - 2992277 Fax: (+31) 33 - 2992270 office@deventit.nl www.deventit.nl Dieselweg 10 Postbus 60 3750 GB Bunschoten Tijdelijke ondersteuning nodig om uw (digitale) informatiehuishouding procesgericht op orde te brengen? D I-facilities is gespecialiseerd in: wegwerken van archiefachterstanden (her-)inrichting van archieven tijdelijke ondersteuning bij de uitvoering van reguliere DIV -taken Archieven en toegangen Kranten klappers en knipselarchieven Museale collecties Microfiches en -films Akten en registers Virtuele tentoonstellingen Gedrukte bronnen Botanische collecties Straatnamen Bibliotheek collecties D I -facilities Documentair Informatiemanagement IJsduikerstraat 23 2492 PM Den Haag Tel. 070-3265588 Mob. 06-53524853 E-mail info@DI-facilities.nl www. Dl-facilities.nl Voor een compleet traject De buitensporige groei van Electronic Stored Information (ESI) en de variatie in opslag stelt velen, waaronder juristen, voor het probleem dat relevante informa tie steeds moeilijker te achterhalen is. De afgelopen jaren is dat herhaaldelijk geble ken, onder meer bij diverse rechtzaken rond e-mails, vertelde Jason Baron, hoofd juridische zaken bij NARA. De term ESI is in 2006 ingevoerd in het recht van de Verenigde Staten, gekaderd in verplichtin gen ten aanzien van het duurzaam bewa ren van born digital archiefbescheiden. Het probleem bij ESI is het gebrek aan structuur en metadata: e-mail, voicemail, electronic calendars, instant messaging, blogs and wiki's, RSS-feeds, videoconfe rencing, webcasting, structured databases, flash drives new storage devices, pda's, blackberrys, et cetera. Bewijsmateriaal vinden in deze elektronische container is voor juristen zoeken naar een speld in een hooiberg. Baron slaagde er overtuigend in omgang met bom digital records door archiefdiensten in haar land. Optimistisch klonk haar samenvatting allerminst. De problemen zijn genoegzaam bekend, maar opleiding en praktijk lopen ver achterop. Waar blijft de pro-actieve archivaris? Zij herinnerde aan het SAA-colloquium 2006 over 'New Skills For A Digital Era'.6 De uiteenlopende archiefpraktijken van de nationale archieven van Canada en het Verenigd Koninkrijk aan de ene kant, en de Verenigde Staten aan de andere kant, kwamen in de lezingen duidelijk uit de verf: pro-actief versus re-actief. Canada en het Verenigd Koninkijk volgen de eer ste benadering, met de neus bovenop het begin van de levensloop: "You go where the records are." De Verenigde Staten volgen de laatste benadering en staan te wachten aan het einde van de levensloop: Vervolg van pagina 13 RMS twee ingrijpende veranderingen doorvoeren bij de federale overheid in de Verenigde Staten. Die betreffen, ten eer ste, de invoering van electronic records management vanaf het begin van de levensloop van records, en, ten tweede, de software die is ontwikkeld voor records management. de urgentie van nader interdisciplinair onderzoek voor Electronic Data Discovery (EDD) onder de aandacht te brengen. Specialisme Caroline Williams, hoofd Research and Collections Development van National Archives in Groot-Brittannië, bood een overzicht van een vijftal onder zoeken naar de graad van bekendheid en "The records will come to you." Vanuit Canada en het Verenigd Koninkrijk klinkt dan ook de wens om vooral pro-actieve archivarissen op te leiden; in de Verenigde Staten, zo benadrukte Kenneth Thibodeau (NARA), zijn het vak van records manager en archivist van elkaar gescheiden. Het is in zijn opvatting de records manager die kennis behoort te hebben van de 'full life cycle of records', vanaf het prille begin. Dit verschil leek enigszins naar de ach tergrond te zijn verdwenen tijdens de slotdiscussie over de vereiste kennis en vaardigheden van de aankomende archi varissen. Sprekers en andere aanwezigen huldigen de mening dat de opleidingen zich in elk geval moeten (blijven) richten op aparte professies, te weten bibliothe carissen en archivarissen. In specialisme ligt de kracht van een beroep. In grotere organisaties werken verschillende profes sies samen in multidisciplinaire teams; op generalisten zit men daar niet te wach ten. nieuws uit het veld Publiceren website webwinkel e-learning Beheren dataentry EAD-editing Hosting duurzame digitale opslag database Digitaliseren schilderij foto boek kaart document bouwtekening fiche microfilm film Fotografie interieur object 3D-shot De nieuwe aanbouw aan de voorzijde van het onderko men van SLAIS (foto auteur). Noten www.slais.ubc.ca/ 2 www.slais.ubc.ca/PEOPLE/students/student- groups/aca/symposium.php 3 http://archivists.ca/home/ 4 De namen 'bibliotheek' en 'studiezaal' zijn geschrapt voor deze drukbezochte en leven dige moderne leeromgeving. Zie: www.ikebarberlearningcentre.ubc.ca/ 5 www.collectionscanada.gc.ca/government/ news-events/00700i-6304-e.html#a 6 www.archivists.org/publications/proceedings/ NewSkillsForADigitalEra.pdf juni 2009 archievenblad Agnes E.M. Jonker is docent-onderzoeker aan de Archiefschool van de Hogeschool van Amsterdam.

Archievenblad | 2009 | | pagina 7