buitenland buitenland bij de federale overheid is gekoppeld aan enkele schandalen met grote maatschap pelijke gevolgen. Een ervan gaat terug tot de jaren negentig en betreft een schan daal rond besmet bloed bij onder andere de Canadian Blood Service. Onderzoek bracht aan het licht dat in deze zaak medische dossiers ondeugdelijk waren bijgehouden en tal van archiefbescheiden met opzet vernietigd (Krever Inquiry). De zorgen over het falende archiefbeheer sta pelden zich op door nieuwe, uiterst kost bare schandalen in latere jaren. Zoals het Fire Arms Registry, een debacle van begin jaren 2000. De kosten voor invoering van een politiek omstreden register vlogen gierend uit de bocht - van miljoenen naar biljoenen dollars - en een geur van cor ruptie steeg op. In 2002-2003 bracht de Algemene Rekenkamer weer een ander geldverslindend project van de overheid aan het licht, compleet met ontbrekende archiefbescheiden, mismanagement en verontachtzaming van financiële regels (Gomery Inquiry). Door al deze kwesties is 'the duty to docu ment' hoog op de politieke agenda komen te staan in Canada: "Public administration cannot effectively deliver business wit hout proper record keeping." Eind 2006 is in Canada de Federal Accountability Act (FedAA) ingevoerd, "an omnibus piece of legislation that strengthens accountabi lity, improves transparency and upholds ethical practices in the federal govern ment". In hun terugblik op deze fatale jaren constateren de LAC-medewerkers her haaldelijk: "We lost control." Tegelijkertijd erkennen zij dat de opeenstapeling van crises in zekere zin een geschenk uit de hemel is. Zij boden LAC de kans om het voortouw te nemen op weg naar een omslag. De reeks schandalen, waarin de documentaire informatiehuishouding een negatieve rol speelde, heeft het pad geëffend voor de gecoördineerde invoe ring van een programma dat ambtenaren onder meer discipline in verslaglegging en archivering gaat bijbrengen. Begin april 2009 is het programma gelanceerd. LAC werkt de komende vijf jaar aan de bewust making en training van ambtenaren aan de hand van Documentation Standards for Business Acitivity in the Government Het symposium vormde het slot van een driedaagse bijeenkomst, georganiseerd door de studentenafdeling UBC van de Canadese beroeps vereniging ACA.3 Twee dagen waren bestemd voor een gehoor van studenten en volgepropt met lezingen en discussies. De slotdag, op 13 februari 2009, was opengesteld voor belangstellenden. Meer dan tweehonderd archivarissen en studenten uit Canada en de Verenigde Staten kwamen hier op af. Sprekers tijdens deze drie dagen waren afkom stig van de nationale archie ven van de Verenigde Staten (NARA), Canada (LAC) en het Verenigd Koninkijk. Eentje kwam er desgevraagd voor uit Nederland, namelijk onderge tekende. Opgewekte en opwekkende sprekers in gesprek met studenten: dat leverde vruchtbare dagen op. Twee dagen in de stimulerende omge ving van The Irving K. Barber Learning Centre4, de laatste dag in het Frederic Wood Theatre, ook op de campus van UBC. Het draaide deze drie dagen rond de vraag: wat kunnen wij, archivaris sen, aan in een digitale wereld? Welke kennis en vaardigheden zijn nodig? De herkomst van informatie en de ontwik kelingen in de opslag van informatie hebben het werk van bibliothecarissen en archivarissen radicaal veranderd. Fysieke objecten, conventi onele materialen, teksten, (bewegend) beeld en geluid zijn al lang niet meer het enige 'echte' wat deze beroepsgroepen onder handen nemen. De omslag van analoog naar digitaal verloopt spec taculair. In nog geen dertig jaar tijd is bom digital materiaal opgerukt van randverschijnsel naar het middelpunt van het vakgebied. Op de agenda van archivarissen is het ontstaan en beheren van de hedendaagse administratieve neerslag de grootste opgave waarvoor zij zich momenteel geplaatst zien. Willen zij als beroepsgroep over leven, dan mogen zij de archiefbescheiden van deze tijd, ongekend in omvang toegenomen en uiterst complex van samenstelling, niet uit de weg gaan. Een wereld waarin archivarissen rustig kunnen afwachten totdat archieven worden over gedragen, bestaat niet meer. "We archivists need a change in mindset", klonk het herhaaldelijk op de slotdag. De panelleden wilden het gehoor vooral duidelijk maken dat archiefdiensten zit ten te springen om pro-actieve archivarissen die weten om te gaan met born digital records. De grootste zorg voor het nationaal archief in Canada is de vraag hoe de federale overheid haar informatiehuishouding op orde krijgt. Drie sprekers op rij belichtten dit onderwerp. In de jaren negentig is er bij de Canadese overheid de klad gekomen in een behoorlijke manier van beheren. Werkwijzen veranderden, het arbeids ethos verschraalde en de archivering verdamp te. De overheid heeft op dit moment toegang tot naar schatting circa 8% van de born digital records en geen enkel zicht op de rest, met een geschatte omvang van vijf terabytes. De risico's van een falend archiefbeheer voor de voortgang van het werk, voor de besluitvor ming, voor verantwoording en dergelijke zijn lang en breed onderkend, onder meer door de Canadese Algemene Rekenkamer in 2003. De geschiedenis van het falende archiefbeheer of Canada.5 LAC betitelt dit program ma zonder schroom als een radicale verandering: de Standard is opgesteld in samenspraak met en onder verantwoor delijkheid van de algemeen leidinggeven den en richt zich op de ambtenaren zelf. De rol van LAC beperkt zich louter tot interveniëren. Toezicht houden valt daar buiten. Op beleidsniveau is per direct bereikt dat bij elke vergadering van enig belang, waar gewoonlijk de chief finan- 1970 haalde het NARA nog maar 200 bestanden binnen; tegen de tijd dat Clinton het Witte Huis verliet, waren het er al meer dan 30 miljoen. Na het vertrek van Bush junior is het NARA dit voorjaar druk doende met het overbrengen van born digital records vanuit het Witte Huis, circa 400 miljoen (150 terabytes). Behalve alle bestanden - in welke staat van orde ning en toegankelijkheid deze verkeren is van later zorg - krijgt NARA ook alle hard ware uit de erfenis van Bush uit het Witte Huis. Binnen is binnen. In het tijdperk Obama explodeert de omvang van digi tale bestanden. Naar verwachting zal in april of mei 2009, nadat alle betrokken partijen hebben getekend, Records Management Services verschijnen (binnenkort meer informatie daarover op de NARA-website). RMS is het resultaat van een omvangrijk samen werkingsproject dat in 2004 is begon nen. Het bestaat uit software dat het ontstaan, beheer, overdracht en vernieti ging van elektronische bestanden onder steunt. RMS, een platformonafhankelijk model, is geschikt voor diverse computer talen en kan worden omgezet naar de gewenste standaard (5015.2, MoReq, of Dublin Core, et cetera). Volgens compu terwetenschapper Daryll Prescott gaat Lees verder op pagina 15 dal manager en de chief human resource manager aan deelnemen, voortaan ook de chief information manager verplicht aanwezig dient te zijn. De bijdragen vanuit de Verenigde Staten behandelden drie onderwerpen: een beknopte geschiedenis van de over dracht van electronic records naar het NARA (1970-2009), de Records Management Services waarmee eerdaags gewerkt gaat worden bij de federale overheid, en zoekproblemen bij Electronically Stored Information (ESI). Met het opnemen van digitale bestan den is het NARA bijna dertig jaar geleden begonnen, vertelde Kenneth Thibodeau, die bij NARA aan het hoofd staat van Electronic Records Archives (ERA). In Archivaris in een ditale wereld: de knop moet om Door Agnes E.M. Jonker Discipline bijbrengen De School of Library, Archival and Information Studies (SLAIS)1 aan de University of British Colombia (UBC), Vancouver, Canada, leidt op voor twee masters - Library and Information Studies en Archival Studies - en wil dat vooral zo houden. Een voorstel van een visitatiecommissie, vorig jaar op bezoek, om de naam van de opleiding te veranderen in Information Studies, in navolging van vergelijk bare opleidingen in de Verenigde Staten, stuitte op weerstand. De leiding had er geen oren naar, de stu denten evenmin. De University of British Columbia te Vancouver houdt vast aan 'het boodschappenlijstje', zoals professor Luciana Duranti de lange naam van het instituut met lichte zelfspot omschrijft. Op het in februari gehouden internationaal symposium 'Our Professional Identities in a World Gone Digital'2 kreeg die opvatting bijval. Alle aanwezigen waren het erover eens dat beide disciplines als aparte specialismen gekoesterd moeten worden. Ook in de digitale wereld. De studiezaal in The Irving K. Barber Learning Centre van de University of British Colombia in Vancouver - met slapende student vooraan (foto auteur). Born digital Het gebouw uit 1925 waarin SLAIS op de vierde verdieping huist (foto auteur). Op drift Buitensporige groei Agnes Jonker tijdens haar lezing in Vancouver.

Archievenblad | 2009 | | pagina 6