ARCHIEFBEHEER DIGITALISERING 0900 345 6666 Op zoek naar een echte specialist? HULSHOFF s\ \m Rouw en begraven op www.geschiedenisvanzuidholland.nl Opslag en beheer van alle archieven conform archiefwet (archiefruimten en archiefbewaarplaatsen). Digitale aanlevering in ieder gewenst formaat. Digitalisering van alle archieftypen (t/m Ao in kleur). Consultancy en gediplomeerd interim personeel van SOD 1 tot WA en GO. Uitsluitend eigen medewerkers. Archiefbewerking op locatie of in eigen depots. Voor meer informatie: of kijk op www.hulshoff.nl of stuur een e-mail naar archief@hulshoff.nl BECIS is uw partij voor: Hoe ging men vroe ger om met de dood en wat is er door de eeuwen heen veranderd? Dat is te lezen in het artikel 'Stille Getuigen' op de website www.geschiede- nisvanzuidholland.nl. Op de site zijn foto's te zien van onder meer rouw kleding, treurzangen en grafmonumenten, maar ook van een bijzonder schilderij met daarop de omstreden begrafenis die de Leidse schout Willem de Bont in 1634 voor zijn hond organiseerde. 'Stille Getuigen', geschre ven door Babs Bakels, conservator van het Nederlands Uitvaart Museum Tot Zover, beschrijft de ontwik kelingen op het gebied van begraven en rouw van de middeleeuwen tot tegen woordig. Zo werd men in de middeleeu- wen in de kerk begraven, maar vanwege ruimte gebrek en om hygiënische redenen werd dat in 1830 verboden. Daarna werden begraafplaatsen aangelegd die ruim van opzet waren, met veel groen. Crematie was lange tijd omstreden en werd pas in 1955 wettelijk mogelijk. Ook de houding ten opzichte van de dood veranderde door de eeuwen heen. Voor de middel eeuwer maakte de dood onderdeel uit van het dagelijks leven. In de negentiende eeuw - toen de sterftecijfers veel lager lagen - ging men de dood idealiseren, als een romantische vlucht uit het leven. Om de herinnering levend te houden waren haarsieraden populair, gemaakt van het haar van de overledene. Onder invloed van het Victoriaanse Engeland steeg het aanbod van rouwkleding en rouwaccessoires. Verder zijn op de site bijzondere objecten uit archieven en musea te zien, zoals een rouwservies uit de Krimpenerwaard, een adellijke rouw japon, een achttiende-eeuwse uitnodi ging voor een begrafenis en afbeeldingen van onder meer grafmonumenten, lijks- taties en aansprekers (doodbidders). Wij willen de informatie op de website graag aanvullen met bijdragen van het publiek. Heeft u zelf nog een voorwerp of foto, of heeft u informatie over lokale en regio nale tradities op het gebied van rouw en begrafenis die u graag wilt delen, laat het ons dan weten via redactie@geschiedenis- vanzuidholland.nl. Scriptie Sandra Flaat over gebruiksvergoeding reproducties Denk mee over het Archief van de Toekomst! De kwaliteitswerkgroep van BRAIN, de branchevereniging van Nederlandse archiefinstellingen (www.archiefbrain. nlwerkt momenteel aan een visie op het archief van de toekomst, om zo te komen tot een uitdagen de horizon waarmee vernieuwingen en verbeteringen in de dienst verlening kun nen worden gestimuleerd. In samenwer king met het Archiefforum, dat een plaats biedt om ideeën te verzamelen en erover te discussiëren, nodigt BRAIN u van harte uit om uw bijdrage te doen. Laat ons weten wat uw verwachtingen en ideeën zijn op http://forum.archieven. org/index.php?board=122.0 of via de link op de website van de KVAN (www.kvan.nl). V «t I (lokaal tarief) Advisering; Archiefbeheer; Maatwerk DMS in Microsoft Sharepoint, Interim personeel; Interim-management; Archiefbewerking; Digitalisering; Om blijvend aan de vraag van de klant te kunnen voldoen zijn we op zoek naar uitbreiding van ons team op ieder niveau. Bent je geïnteresseerd of weetje iemand? Stuur een e-mail naar info@becis.nl of bel! Meer weten? Op onze website vindt u een overzicht van onze diensten en producten. Voor een vrijblijvend gesprek of een offerte kunt u bellen met: 020-4031147. BECIS, informatiespecialisten van deze tijd. Henri Polaklaan 38 sous 1018 CT Amsterdam Postbus 36079 1020 MB Amsterdam 020-4031147| www.becis.nl info@becis.nl Een aanspreker werd vroeger inge huurd om familie en bekenden mee te delen dat er iemand was overle den. Aansprekers ontwikkelden zich tot heuse begrafenisondernemers, maar hadden een slecht imago vanwege hun vermeende geldzucht (foto: Belasting Douanemuseum, Rotterdam). Aan de Universiteit van Amsterdam is op 15 april aan Sandra Flaat (werkzaam in het Nationaal Archief) het doctoraaldiploma Communicatie- en Informatiewetenschappen (Archiefwetenschap)/tevens diploma Archivis- tiek A uitgereikt Sandra's scriptie is getiteld: Het heffen van gebruiksvergoeding op repro ducties door archiefinstellingen. De helft van aan een enquête deelnemende openbare archiefinstellingen heft een gebruiksvergoe ding. Gevraagd naar de rechtsgrond gaven zeven respondenten aan zich te baseren op het auteursrecht en noemden veertien instel lingen (indirect) eigendom als rechtsgrond. Ruim eenderde van de instellingen kon geen rechtsgrond aangeven. Geconcludeerd wordt dat wat het auteursrecht betreft een archie finstelling gebruiksvergoeding mag vragen voor het gebruik van reproducties van door de instelling beheerd materiaal in publicaties, mits zij auteursrechthebbende is en behou dens de beperkingen die door de Auteurswet aan dit recht worden gesteld. In het hoofd stuk over het heffen van gebruiksvergoeding op grond van eigendom van archiefbeschei den wordt, nadat is vastgesteld wie de eige naar is van de (archief)bescheiden, ingegaan op de verhouding eigendom-Archiefwet respectievelijk Auteurswet. De conclusie is dat de enige optie die de overheid als eige naar heeft, de optie is waarbij commercieel gebruik van reproducties van overheidsdo cumenten wordt belast met een beheersver goeding, zodat commerciële gebruikers ook geconfronteerd worden met de kosten voor het behouden, bewerken en benutten van stukken. De scriptie behandelt ook de vraag of het heffen van gebruiksvergoeding door archiefinstellingen wenselijk is. Wetgever en archiefwezen zullen een standpunt moe ten innemen ten aanzien van de discus sie publiek domein versus profijtbeginsel. Overwogen moet worden of in plaats van het heffen van gebruiksvergoeding op repro ducties niet beter gekeken kan worden naar de prijzen die voor reproducties in rekening worden gebracht, waarbij met betrekking tot de prijsstelling onderscheid gemaakt kan worden tussen basisproducten en producten die onder extra dienstverlening vallen. De scriptie van Sandra Flaat is te raadplegen via www.scriptiesonline.uba.uva.nl Branchevereniging Archiefinstellingen Nederland juni 2009 archievenblad

Archievenblad | 2009 | | pagina 4