OOOG9OGO0GOO L_7 Stadsarchief Amsterdam wint 'The Best Archives on the Web Awards 2009' 2010: Middelburg herdenkt 'Het Vergeten Bombardement' De onlangs in het Engels vertaalde Archiefbank op de website van het Stadsarchief Amsterdam www.stadsar- chief.amsterdam.nl is verko zen tot de beste Archieven website van 2009. De verkie zing is georganiseerd door Archivesnext.com. De nomi natie moest in maximaal veertig woorden worden weergegeven: "De Archiefbank van het Stadsarchief Amsterdam: alle inventaris sen zijn snel en gebruikersvriendelijk op te vragen; leveringstermijn: drie weken; prijs per scan: 0,50, direct te downloa den; wekelijkse pro ductie: 10.000 scans; in 15 maanden: 35.884 bestellingen." Een van de juryleden oordeelde als volgt: "Dit is verbazingwek kend! Prachtig ont werp in termen van uiterlijk en functiona liteit. Een ongelooflijk hiërarchische presentatie van archieven, gemakkelijk te doorzoeken, en een inge nieus idee: de direct opvraagbare scan en een financieringsbron om dit mogelijk te maken - door de gebruiker de archieven te laten ontsluiten. Zoals zij zeggen kan alles online worden gevonden; je hoeft slechts te vragen om het materiaal te laten scannen. Dit is een nieuwe manier van denken voor zowel archivarissen als voor het toegankelijk maken van archie ven, en dat doen zij goed." Met deze prijs krijgt de Archiefbank internationale erkenning, naast de al eerder gewonnen nationale prijs voor het ICT-project van het jaar 2008, 'The Computable Award1. Het Stadsarchief Amsterdam deelt in de categorie 'The Best Archives' de prijs met het The National Archives of Australia en The Library of Michigan and the State Archives of Michigan. Aan de Universiteit van Amsterdam is op 8 mei aan Martin Berendse het mas- terdiploma Archiefwetenschap, tevens diploma Archivistiek A uitgereikt. De scriptie van Martin Berendse is getiteld 'Verlichting'. Principles of provenance prospect. De scriptie is beschikbaar via www.scriptiesonline.uba.uva.nl. Op grond van zijn afstuderen is Martin Berendse benoemd tot algemeen rijks archivaris. Sinds 2008 is hij al directeur van het Nationaal Archief, waardoor hij wettelijk verplicht was om een archief opleiding te volgen. Dat hij dat niet eer der al had gedaan, zorgde voor de nodi ge ophef, waarover zelfs de Nationale Ombudsman zich boog. Martin Berendse is nu de veertiende rijksarchivaris, sinds de functie in 1802 werd ingesteld. Door de benoeming van Berendse komt een einde aan de waarneming van de func tie door Paul Brood. Voor vermelding in deze rubriek is de redac tie afhankelijk van berichten die aan haar worden doorgegeven. HUMANISTISCH ARCHIEF NAAR UTRECHTS ARCHIEF Tijdens de viering van het 12Vz-jarig bestaan van het Humanistisch Archief, op vrijdag 24 april, hebben rijksarchivaris en hoofd Archieven van het Utrechts Archief Kaj van Vliet en directeur Bert Gasenbeek van het Humanistisch Archief een over eenkomst ondertekend, waarbij bijna alle 85 archiefblokken aan het Utrechts Archief in beheer worden gegeven. Het gaat hierbij om ongeveer 170 strekkende meters aan archieven van humanisti sche instellingen en persoonlijke archie ven van humanisten die een grote rol hebben gespeeld in de humanistische beweging van na de oorlog. Sinds 1999 is het Humanistisch Archief namens het Humanistische Verbond (HV) belast met het inhoudelijke beheer van het zijn archief, inclusief zaken betreffende de bij het Utrechts Archief in bewaring gegeven archiefblokken. Het Verbond is met het in bewaring geven van zijn archieven verzekerd van een (gratis) beheersmatig en klimatologische goede bewaarplaats, centraal gelegen in Utrecht, waar de archieven voor iedereen ter inzage zijn. Bovendien kan het in de toekomst meelif ten met de digitaliseringtrajecten die het Utrechts Archief in ontwikkeling heeft. In samenwerking met het Utrechts Archief zal het Humanistisch Archief metadata en informatie over de archieven aanleveren ten behoeve van verdere ontsluiting van de collectie. In 2009-2010 zal een groot gedeelte van het over te dragen materiaal door Archiefburo Voorzee uit Oisterwijk worden bewerkt en aan het Utrechts Archief worden aangeleverd volgens de professionele normen van laatstgenoem de. In de komende maanden worden de eerste archiefblokken overgebracht. juni 2009 nieuws uit het veld Mail uw nieuws naar: nieuws@kvan.nl l-CHORA 5: Records, archives and technology De vijfde International Conference on the History of Records and Archives (l-CHORA) wordt van 1 tot 3 juli 2010 in Londen gehouden. Al meer dan vierdui zend jaar maken mensen documenten. De vormen van documenten en archieven en de methoden die we gebruiken om gege vens vast te leggen, te bewaren en als bron te gebruiken, zijn altijd bepaald door de beschikbare technologie, die voortdurend aan verandering onderhevig is. Daardoor veranderen onze archieven ook met de tijd. Terwijl technologische veranderingen vaak innovatie in het creëren en beheren van documenten en archieven met zich mee brengen en zorgen voor nieuwe gebruiks mogelijkheden, zorgen die veranderingen ook voor uitdagingen voor het behouden en onderhouden van de ontsluiting van documenten. Het zijn uitdagingen die zeker gelden voor onze eigen tijd, de tijd van de digitale revolutie. I-CHORA 5 heeft daarom als thema 'Records, archives and technology: interdependence over time'. i-CHORA 5 bouwt voort op het succes van eerdere conferenties in Toronto (2003), Amsterdam (2005), Boston (2007) and Perth (2008). De organisatie van I-CHORA 5 is in handen van The National Archives of England, Wales and the United Kingdom, Liverpool University Centre for Archive Studies en the Department of Information Studies aan University College London. Meer info, 00k over de call for papers, op de website www.nationalarchives.gov.uk/ ichora5/ Op 17 mei 2010 is het 70 jaar geleden dat een groot gedeelte van de binnenstad van Middelburg in vlammen opging door een Duits bombardement. Om deze gebeur tenis uit de vergetelheid te halen, organi seren het Zeeuws Archief en de gemeente Middelburg in mei 2010 een grootse her- M»s ii»! denking. De ooggetuigen van het bom bardement raken op leeftijd. Om hen nog een kans te geven om samen de gebeur tenis te herdenken, wordt er in mei 2010 een speciale bijeenkomst georganiseerd. Verder bestaat de herdenking onder andere uit diverse exposities: een in het Stadhuis over het bombardement, een tentoonstel ling over de wederopbouw in het Zeeuws Archief en de mobiele expositie De Bunker. De Bunker is een multimediale reizende expositie van Anno over dilemma's van gewone burgers tijdens de Tweede Wereld oorlog. Het draait allemaal om keuzes en de indringende vraag: "Wat zou jij doen?". In mei 2010 worden de resultaten van een onderzoek naar het bombardement van Middelburg gepresenteerd in een boek. Tevens wordt er een internationaal sym posium georganiseerd over Het Vergeten Bombardement. Daarnaast komt er een stadswandeling door het centrum van Middelburg langs plekken die door het bombardement getroffen zijn. Ter voor bereiding op de herdenking is de website www.vergetenbombardementmiddelburg.nl gelanceerd, met onder andere nieuws berichten, achtergrondinformatie en afbeeldingen. De herdenking rondom Het Vergeten Bombardement Middelburg is een initiatief van de Adriaan van Westreenen Stichting. C.J.P. van Westreenen, oprichter van deze stichting, heeft het bombarde ment op Middelburg zelf meegemaakt. De organisatie van de herdenking is in han den van het Zeeuws Archief en de gemeen te Middelburg. TDI<5I- "TtVVL. Het Gemeentearchief Rotterdam, Archief Eemland, Streekarchief Land van Heusden en Altena, Stadsarchief Mechelen en Stadsarchief Antwerpen gaan via de gemeenschappelijke website mijnadres.org bouwdossiers aan het publiek beschikbaar stellen. Deze samen werking is opgezet om standaardisering, kostendeling en de aansluiting door ande re instellingen in Nederland en Vlaanderen mogelijk te maken. Voor het beheersysteem van deze portal is gekozen voor Atlantis, het archief- en collectiebeheersysteem van DEVENTit uit Bunschoten. "Een belang rijk deel van de gewenste functies wordt al standaard geleverd door het Atlantis framework", vertelt C.C. van der Woude, projectleider van MijnAdres. "Ten behoe ve van dit project worden nog enke le uitbreidingen gedaan, waarmee nieuwe functies aan de applicatie worden toege voegd. Atlantis kan de informa tie harvesten uit de beschik bare databases of ingericht worden als een centraal of decen traal beheersysteem voor organisaties die zelf (nog) geen oplossing voor de opslag van gedigitaliseerde bouwdossiers hebben. De content is hoe dan ook zoekmachine (Google) vindbaar." Het werken met loca tiegebonden informatie, web 2.0-functies, forums en koppelingen met systemen als WatWasWaar (www.watwaswaar.nl) biedt een mooi perspectief voor de gebruikers van dit portaal. De planning is dat 'mijnadres. org' voor de zomer van 2010 beschikbaar is. Dit project is mede mogelijk gemaakt dank zij subsidie van SenterNovem in het kader van het programma 'Digitaliseren met beleid' van het ministerie van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap. juni 2009 NIEUWS uil Kaj van Vliet en Bert Gasenbeek ondertekenen de over eenkomst. archievenblad het veld f1' *7 SPigS^" Het hart van Middelburg na het bombardement door Duitse vliegtuigen in mei 1940 (foto Zeeuws Archief). archievenblad

Archievenblad | 2009 | | pagina 3