Het Archievenbla/an charter tot chip l6 colofon mÊÊ nootvan de redactie 110 Paul Otlet en de visualisatie van de ruimte van het archief 112 Archivaris in een digitale wereld: de knop moet om \i6 Krijgen we de archieven weer aan de praat? Encompass en de archieven uit de koloniale periode 1*9 [40 Van idealist tot archivist en verder. Een interview met Theo Thomassen Vaste rubrieken LL De archiefervaring 6 Nieuws uit het veld [31 Column 132 Literatuur 37 KVAN Nieuws 38 Agenda Citaat van de maand "De archivaris dientzowel de openbaarheid als de privacy te respecteren en te handelen binnen de grenzen van de relevante wetgeving." Het Archievenblad is een uitgave van de Koninklijke Vereniging van Archivarissen in Nederland (KVAN). Het Archievenblad verschijnt tienmaal per jaar. Alle leden van de KVAN ontvangen het Archievenblad. Redactie Chaja Beek, Hans Berende (hoofdredac teur),Jac. Biemans, Ineke van den Broek, Dick Deuzeman, Ma/ Scheepers, Fransien Smeets, René Spork, Tamara Tesselaar-Groot, Patrick Timmermans/Verleden Tijd (eindredactie), Ernest Verhees, Ruud Yap, Ivo Zandhuis. Vaste medewerkers Luud de Brouwer, René van Dijk, Harry Hendriks, Charles Jeurgens, Eric Ketelaar, Peter Vlot. Redactieadres Archievenblad, Markt 1,681 I CG Arnhem. Tel.: (026) 352 16 05 E-mail: redactie@archievenblad.nl E-mail (aanleveren van persberichten): nieuws@archievenblad.nl Abonnementen en ledenadministratie Wie geen lid is van de KVAN kan het Archievenblad bestellen bij het KVAN-bureau, Markt 1,681 I CG Arnhem. Tel.: (026) 352 16 05 E-mail: bureau@kvan.nl Ook voor adreswijzigingen. Jaarabonnement: Nederland buitenland (binnen Europa) buitenland (buiten Europa) losse nummers 75,00 87,00 104,00 7,60 Product- en personeelsadvertenties Sales Services geeft inlichtingen over tarieven en plaatsing van alle advertenties. Postbus 2317, 1620 EH Hoorn. Tel.: (0229) 21 12 I IFax: (0229) 27 04 04 E-mail: sns@wxs.nl Ontwerp en productie Print Productions BV.Ursem Beeldbewerking cover Print Productions BV, Ursem ISSN 1385-4186 Het volgende nummer van het Archievenblad verschijnt halver wege juli 2009. NHOUDSPGAVE Archieven en collecties: WouterVan Acker Buitenland: Agnes E.M. Jonker Onderwijs en onderzoek: Charles Jeurgens Zelf doen! De beeldbank van het Gemeentearchief Hoogezand-Sappemeer Digitalisering en informatisering: Dick Deuzeman [20 De Wet bescherming persoonsgegevens: een vloek of een zegen? Opinie: Jac. Biemans en Ruud Yap - CBP verbiedt gebruik burgerservicenummer door archiefinstellingen Joost Salverda - Nederland controleland. Archiefdiensten en de Wet bevoegdheden vorderen gegevens Hans Waalwijk - Reacties |28 Privacy in het geding? De Wet bescherming persoonsgegevens (Wbp) en de ontsluiting van archieven door publieke archiefdiensten Juridische zaken: Maaike Lulofs Burgerlijke Stand: René Spork Ethische code, artikel 7. Foto's voorzijde: 2009:Jaar van de Tradities. Het Archievenblad besteedt in het traditionele themanummer van september uitvoerig aandacht aan de relatie tussen tradities en archieven. De illustraties op het omslag staan in dit licht. Achtergrond: Palmpasen in de Noordoostpolder (Fotocollectie Nieuw Land, Lelystad/RIJP, J. Potuyt); boven: Carnavalsoptocht in Boeskoolstad, oftewel Oldenzaal (foto Patrick Timmermans); onder: Kerstmis bij de familie Th. van Delft in Waalwijk, 1917 (Fotocollectie Gemeentearchief Waalwijk). Paul Otlet en de visualisatie van de ruimte van het archief Krijgen we de archieven weer aan de praat? Encompass en de archieven uit de koloniale periode Door WouterVan Acker Archieven, de ruimte. Hoe werd de meerduidig heid van de ruimte van het archief in het begin van de twintigste eeuw gevisualiseerd door Paul Otlet (1868-1944), de geestelijk vader van het begrip 'documentatie'? Zelf doen! De beeldbank van het Gemeentearchief Hoogezand-Sappemeer Door Charles Jeurgens Het programma ENCOMPASS (Encountering a Common Past in Asia), dat is bedoeld voor historici en archivarissen uit Zuidoost-Azië, is halverwege. Met welk perspectief gaan de studenten archivistiek terug? Van idealist tot archivist en verder. Een interview met Theo Thomassen Door Dick Deuzeman De Beeldbank Hoogezand-Sappemeer is vol- ledig opgezet door archiefambtenaren van het Gemeentearchief en vrijwilligers, dus zonder inscha keling van een extern bedrijf. Door René Spork Activist en archivist, directeur van de Archiefschool en de Reinwardt Academie. En wat volgt nog meer? In Burgerlijke Stand dit keer een portret van Theo Thomassen. Levens- en bezoekersruimte De KVAN-dagen staan voor de deur, met als thema 'ruimte'. Als voorbereidend artikel schreef Wouter Van Acker een artikel over de meerduidigheid van de ruimte van het archief. Of beter-, hoe Paul Otlet (1868- 1944) zijn levensenergie stopte in het visualiseren van hoe we informatie produceren, behe ren, verspreiden, enzovoort. Onderdeel van die ruimte is de (digitale) studiezaal. Bij uitstek de ruimte waar bezoe kers archiefbescheiden kunnen aanvragen. En vaak om in te zien, mits er geen onoverko melijke raadpleegbeperkingen zijn. Vaak gaat het dan om bescherming van de persoon lijke levenssfeer van personen die in archiefstukken genoemd zijn. Lees hiervoor het artikel van Maaike Lulofs. De ruimte is groter dan dat. Er is ook de persoonlijke levenssfeer van de bezoeker. Joost Salverda schrijft over het feit dat het Gelders Archief het burgerservicenummer van het College Bescherming Persoonsgegevens niet gebruiken mag als uniek num mer voor de registratie en identificatie van bezoekers. Hans Waalwijk daarentegen wijst op de gevolgen die bezoekersregistratie met zich meebrengt voor bezoekers en voor archiefdiensten. Archievenblad-redacteuren Jac. Biemans en Ruud Yap begeleidden deze artikelen en vroegen enkele veldspelers - onder meer BRAIN, KVAN en het Parket-Generaal - om reacties. In de Burgerlijke Stand krijgen we inzicht in de persoonlijke levenssfeer van Theo Thomassen, en voor een deel in die van redacteur René Spork. Het interview is door de redacteur afgenomen en uitgewerkt. Vervolgens is de tekst toegestuurd aan de geïnterviewde. Die heeft de mogelijkheid om aanpassingen voor te stellen, bijvoorbeeld door te persoonlijke zaken te schrappen. Uiteindelijk is het goedgekeurd en nu afgedrukt. Uiteraard zijn er in het veld ook mensen die niet in deze rubriek willen. Dat respecteren we natuurlijk. Hans Berende, hoofdredacteur archievenblad juni 2009 juni 2009 archievenblad

Archievenblad | 2009 | | pagina 2