Opleiding Archiefassistent Opleiding Archiefassistent Cursus Digitaal Depot Cursus Acquisitieplan maken Cursus EAD in de praktijk Cursus Archiefrecht Seminarcyclus Archivistiek voor niet-archivarissen Cursus Regels voor archiefbeheer, óók in een digitale omgeving Cursus Werken met selectielijsten Cursus Archiefbewerking 1 1 Uw praktijk profiteert van onze expertise www.archiefschool.nl T 020 595 47 88 Archief school burgerlijke stand Vervolg van pagina 41 in het centrum een feestje met een band die bij binnenkomst van Theo een num mer van Sam Cooke speelde: Don't know much about history... Vermoedelijk om het tegendeel te bewijzen, ontstond bij Theo uiteindelijk het idee om te gaan promove ren, maar tussen droom en daad... Eerst deed Theo nog Archivistiek A, de hogere archiefopleiding. Van 1987 tot 2005 doceerde Theo aan de Archiefschool, de Hogeschool van Amsterdam, de Universiteit van Amsterdam (één jaar als vervanger van Eric Ketelaar die in Michigan zat) en de Reinwardt Academie. En binnen die periode was hij (vice-)president van de ICA Section on Archival Training and Education. Van 1989 tot 1998 was hij directeur van de Archiefschool. Gevraagd naar waar hij het meest trots op is, zegt Theo strijdbaar: "De Archiefschool. De school moest professionaliseren en aansluiting vinden bij het bestaande onderwijs. Zo kon ook studiefinanciering voor de studenten worden geregeld, waar mee een oude wens werd vervuld." Tja, ik onderschrijf de in het veld bestaande wens van professionalisering, maar stel tevens vast dat er op gegeven moment een kloof lijkt te zijn ontstaan tussen het veld en de school. Met de opheffing nu lijkt overigens niemand gelukkig. Theo beaamt dat, maar vindt dat je eigenlijk nog wel kunt spreken van een archiefschool: de opleiding wordt immers voortgezet. Ik: op de een of andere manier hebben we het met zijn allen laten glippen. Op het afscheidssymposium van de Archiefschool stelden diverse sprekers dat maar eens goed moet worden uitgezocht hoe dat nu gelopen is met de besluitvorming rond de opheffing. Eric Ketelaar wijst in elk geval in de richting van Maarten van Boven. Theo: "Maarten heeft de Archiefschool over de rand geduwd, maar intellectu ele armoede in het archiefveld is tevens debet aan het verdwijnen van de school. Ik mis het intellectuele debat in de archief wereld. Op en rond het Archiefforum 2.0 gebeuren nog de meest spannende en vernieuwende dingen. Daar is in elk geval aandacht voor de digitale dienstverlening aan het publiek. Het traditionele archief wezen wordt steeds meer een reservaat." Ik zie - al was het maar om die een na laatste uitspraak - Theo's hoogleraar schap vol vertrouwen tegemoet. Laat het (wetenschappelijke) debat beginnen! In 1998 nam Theo afscheid als direc teur van de Archiefschool, en wel met een receptie in kasteel Oud-Wassenaar. Ditmaal verzorgde collega Jac. Biemans met een bandje de Nederlandstalige(!) muziek. Een paar jaar wijdde Theo zich aan docentschap en (promotie)onderzoek en in 2002 trad hij aan bij de Reinwardt Academie en werd hij lid (tot en met 2007) van de commissie archieven van de Raad voor Cultuur. En nu is het alweer 2009. "Mijn zoon en dochter zijn de deur uit en ik woon inmiddels in Weesp onder de rook van Amsterdam, wat natuurlijk niet mee valt voor een Feyenoordsupporter. In de omgeving kan ik in elk geval fietsen, net als vroeger in Overschie in Rotterdam. Hardlopen kan, vanwege een blessure, niet meer." Een laatste uitspraak van Theo, bij voor keur één die op een tegeltje kan: "Of je een goed directeur bent of niet wordt bepaald door het moment waarop je afscheid neemt." Dat zou weieens septem ber kunnen worden. I 43 Module Thuis in het archief Module Beschikbaarstellen maandag 7 september 2009 8 dagdelen per module Niveau: MBO Prijs: 450 woensdag 30 september 2009 5 dagen Niveau: HBO+ Prijs: 1.650 woensdag 11 november 2009 8 dagdelen per module Niveau: MBO Prijs: 450 maandag 2 november 2009 3 dagdelen Niveau: HBO+ Prijs: 750 woensdagen, data worden nader bekend gemaakt 5 dagen Niveau: HBO+ Prijs: 1.650 dinsdag 10 en woensdag 11 november 2009 2 dagen Niveau: HBO+ Prijs: 850 maandag 28 september 2009 5 dagen Niveau: HBO+ Prijs: 1.650 vrijdag 6 november 2009 1 dag Niveau: HBO+ Prijs: 425 data worden nader bekend gemaakt 4 dagen per cursus Prijs: 1.500 start maandag 21 september 2009 7 dagdelen Niveau: HBO Prijs: 1.625 De Archiefschool is hét expertisecentrum op het gebied van archief- onderwijs en -onderzoek. De Archiefschool verzorgt (maatwerk)cursussen en verricht toegepast archivistisch onderzoek. Onze opdrachtgevers zijn onder meer archiefdiensten, gemeenten en ministeries. NEDERLANDS INSTITUUT VOOR ARCHIEFONDER WIJS EN -ONDERZOEK De Archiefschool is onderdeel van de Hogeschool van Amsterdam Geen intellectueel debat Afscheid Theo Thomassen in de zijn werkkamer in Amsterdam: geen clean desk policy (foto Reinwardt Academie). René Spork is redacteur van het Archievenblad en projectleider Digitale Dienstverlening bij het Gemeentearchief Rotterdam. Rectificaties In de vorige editie van Burgerlijke Stand zijn in de bijschriften van het interview met Eric Ketelaar een paar storende fouten geslopen. Onze excuses hiervoor! Hieronder de juiste informatie: - Pagina 43, foto rechts: V.r.n.l.: prof. dr. F.W.N. Hugenholtz, prof. dr. B.H. Slicher van Bath, mr. A.E.M. Ribberink, F.F.X. Cerutti en secretaris mr. F.C.J. Ketelaar. - Pagina 44, foto links: Ribberink was van 1968 tot 1988 algemeen rijksarchivaris en tot 1972 q.q. directeur van de Rijksarchiefschool. Op de foto v.r.n.l. dr. C. Dekker (rijksarchivaris in Utrecht), dr. Th.J. Meijer (directeur Monumenten, Musea en Archieven van het ministerie van Welzijn, Volksgezondheid en Cultuur), staatssecretaris H. de Boer (ministerie van WVC), mr. A.E.M. Ribberink (algemeen rijkarchivaris) en mr. F.C.J. Ketelaar (plv. algemeen rijksarchivaris). Foto van 10 december 1981. - Pagina 45, foto links: Volgorde is v.r.n.l. en Douwe de Vries in plaats van Douw de Vries. juni 2009 archievenblad I

Archievenblad | 2009 | | pagina 21