BINNEN- E agenda Exposities Recente foto's van Spakenburgse vrouwen en oude prenten met traditio nele streekkledij zijn te zien in de ten toonstelling 'Van kraplap tot klepbroek'. Voor het eerst laat Nieuw Land uit eigen collecties afbeeldingen en objecten zien waarbij klederdracht een grote rol speelt. Blikvangers van de tentoonstelling zijn de recente foto's van Bert Verhoeff die in de collectie van Nieuw Land zijn opgeno men. Zij laten zien hoe draagsters van de Spakenburgse kleder dracht traditie combi neren met het moder ne leven. Een centrale plaats in de tentoon stelling wordt ingeno men door de minia tuur klederdrachtpop pen die gemaakt zijn door de poppenmaakster mevrouw G.M. Klok-Muntjewerf uit Epe. Ook interes sant zijn de prenten die Valentijn Bing en Jan Braet von Überfeldt in 1857 in afleveringen publiceerden. Hun verzame ling wordt beschouwd als de 'bijbel' van de negentiende-eeuwse plattelandskle- ding. Afgebeeld zijn onder meer kleder drachten uit Urk, Schokland, Marken en Volendam. Het Historisch Centrum Leeuwarden toont schatten van het geheime room se leven. Het edelmetaal van de liturgi sche voorwerpen schittert de bezoeker tegemoet. Aan de hand van topstuk ken en bijzondere documenten uit de voormalige Sint-Vituskerk op het Oldehoofsterkerkhof, de voormalige katholieke schuilkerken en parochies in de stad, toont de expositie 400 jaar katho liek leven in Leeuwarden. Opmerkelijk is dat er nog voorwerpen van vóór de hervormings tijd bewaard zijn gebleven, zoals een Mariabeeld van omstreeks 1500. Behalve uit de collecties van de parochie en het HCL is er ook geput uit andere archieven. De expositie is tot stand gekomen door samenwerking tussen de Stichting Open Deur/Titus Brandsma Huis en het HCL. Locatie: Historisch Centrum Leeuwarden Info: www.historischcentrumleeuwarden.nl Ter gelegenheid van het Pilgrimjaar 2009, waarin de 400-jarige relatie van Leiden met de Pilgrim Fathers wordt onderstreept, wordt een mini-expositie gehouden in de Pilgrim Archives Leiden. Vanaf 1609 hebben de Pilgrims in Leiden gewoond, gewerkt en gestudeerd en con tracten en testamenten opgemaakt. Dit alles heeft sporen in de stad nagelaten, waarvan een kleine neerslag in de Pilgrim Archives Leiden wordt getoond. Veel Pilgrims die in Leiden aankwamen von den werk in de Leidse lakenindustrie die in de zeventiende eeuw haar hoogtijda gen kende. De Pilgrims migreerden naar Holland vanwege de religieuze beperkin gen en de vervolgingen waar zij mee te maken kregen in Engeland. Zij gingen aanvankelijk naar Amsterdam en trokken vervolgens naar Leiden. Alleen voelden de Pilgrims zich uiteindelijk niet echt thuis in Leiden. De Leidenaren waren volgens hen veel te vrij in hun normen en waar den, waarna de Pilgrims uiteindelijk het besluit namen hun geluk in de Nieuwe Wereld te beproeven. Akkerbouw, melkveehouderij en fruitteelt hebben in Zeeland een belang rijke rol gespeeld. In de tentoonstelling 'Landbouw in Zeeland' gaat veel aan dacht uit naar de Koninklijke Maatschap de Wilhelminapolder die dit jaar haar tweehonderdjarig bestaan viert. Het rijke archief van de KMWP berust in het Zeeuws Archief. De expositie toont naast de historische foto's stukken over de oprichting en de bedrijfsvoering en diver se gereedschappen uit het bezit van de KMWP. Bijvoorbeeld het paardenhoofd- stel dat gedragen is door het laatste paard van de maat schap dat in 1964 'met pensioen ging', omdat het werk door machines was over genomen. De ten toonstelling besteedt verder aandacht aan Amerika in het kader van de herden king van de 400 jaar oude betrekkingen. In de negentiende en twintigste eeuw emigreerden veel boeren en landarbei ders naar Amerika in de hoop op een beter bestaan. In de tentoonstelling zijn archiefstukken te zien van twee families die naar Noord-Amerika gingen. Tevens wordt aandacht besteed aan de mecha nisatie van de Zeeuwse landbouw met behulp van gelden uit het Amerikaanse Marshallplan. In het kader van '2009 Jaar van de Tradities' gaat de expositie ook in op klederdrachten en typisch Zeeuwse tra dities die te maken hebben met land- en tuinbouw, vee- en fruitteelt. Bijvoorbeeld: het dragen van de voorhoofdsnaald, het 'paeremes' met prachtig houtsnijwerk, het ringsteken en het fruitcorso. 38 (ursimen De Enterprise Content Management (ECM) masterclass is uniek in Nederland en leidt op tot de officiële ECM Master (ECMm) certificering van AIIM, the ECM Association. Deze internationaal erkende certificering wint snel terrein in Nederland en Europa en staat garant voor een internationaal kwaliteits- en erva ringsniveau. De vierdaagse Engelstalige masterclass biedt u het volledige the oretische kader dat u in staat stelt het geheel van informatie in de organisatie (in samenhang met relevante compo nenten en technologieën) te mana gen. Hiermee wordt bedoeld Electronic Document Management, Electronic Records Management, Workflow, Business Process Management, Web Content Management, Collaboration en Digital Asset Management. De vraag die centraal staat gedurende deze opleiding is waar om, wat en hoe u optimaal ECM in uw organisatie implementeert. Het bewaren en vernietigen van (digitale) documenten is en blijft een belangrijk en actueel onderwerp. Tijdens deze eendaagse cursus krijgt u handvat ten aangeboden hoe hiermee om te gaan. Docent van deze cursus is Dominique Hermans, mede-auteur en samensteller van de recent verschenen NVBA-publi- catie Selectiecriteria voor bewaartermijnen. Tijdens de cursus komen onderwerpen aan bod als records management, waarde bepaling van documenten, verschillende soorten bewaartermijnen, geldende wet en regelgeving, conversie, digitale duur zaamheid, PDF/A, bewaarcondities en vernietigingsprotocollen. De doelgroep: records managers, medewerkers DIV, bibliothecarissen, archivarissen en infor matiespecialisten. Bijeenkomsten 15 en 16 juni 2009 De jaarlijkse KVAN-dagen vinden dit jaar in Haarlem plaats. Het thema is: 'Archieven de ruimte'. Er worden presen taties gegeven en discussies geleid om archivarissen, inspecteurs, publieksadvi- seurs, records managers, directeuren en andere professionals werkzaam of stude rend in het infor matiedomein te prikkelen en aan te zetten tot verdere inhoudelijke ont wikkeling. Het thema biedt grenzeloze mogelijkheden om vanuit archivistiek en informatiebeheer bij aan te haken. Let op! Er is een kleine programmawijziging. De sessie van Frans van Dijk, getiteld 'Het herkomstbeginsel in de (internationale) archiefpraktijk', is komen te vervallen. In plaats daarvan zal Frans van Dijk een sessie verzorgen over Gemeenschappelijk Cultureel Erfgoed en de mogelijkhe den die dit programma biedt. Onder Gemeenschappelijk Cultureel Erfgoed verstaan wij al het materieel en imma terieel erfgoed dat Nederland deelt met de landen waarmee het in het verleden een band heeft opgebouwd, bijvoorbeeld op grond van handelsbetrekkingen van de VOC en WIC. Partners zijn India, Indonesië, Sri Lanka, Zuid-Afrika, Ghana, Brazilië, Suriname en Rusland. Met deze landen willen wij in de komende vier jaar nauw samenwerken binnen het GCE- programma. Het GCE-programma is op 1 januari 2009 officieel van start gegaan en wordt gefinancierd door de ministeries van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap (OCW) en Buitenlandse Zaken (BuZa). Locatie: Haarlem, Toneelschuur Info: www.kvan.nl Op 18 juni 2009 is het zomerevent 'KBenP aan zee'. Keynote speaker is Ben Tiggelaar. U mag daarnaast vele partijen uit de vakgebieden 'het Nieuwe Werken' en ECM verwachten. KBenP biedt u weder- agenda om een mix van inhoud, netwerken en ontspanning. Aansluitend is er een grote strandbarbe- Op 30 September 2009 organiseert de Werkgroep Stedengeschiedenis, in samenwerking met de Faculteit Bouwkunde van de Technische Universiteit Delft, een studiemiddag onder de titel 'Leve de Kaart! Plattegronden en kaar ten als historische bron, instrument van Noord-Holland onderzoek en middel in 1773. van presentatie'. Programma: Ir. Iskandar Pane (architect Technische Universiteit Delft) over 'Ontstaan en transformatie van het Hollandse cul tuurlandschap, 800-2000' Drs. Kim Zweerink (historicus/architec tuurhistoricus Technische Universiteit Delft) over 'De transformatie van de Hollandse stad in kaart gebracht' Dr. Elger Heere (cartograaf Universiteit Utrecht) over zijn dissertatie 'GIS voor historisch landschapsonderzoek: opzet en gebruik van een historisch GIS voor prekadastrale kaarten'. Dagvoorzitter is prof. dr. Jelle Vervloet Locatie: Delft, Faculteit Bouwkunde, Julianalaan 134 39 mm OGENDA t/m 13 september 2009 Van kraplap tot klepbroek Locatie: Nieuw Land, Lelystad Info: www.nieuwlanderfgoed.nl t/m 13 september 2009 In het verborgene: Leeuwarders en hun schuil kerken t/m 1 oktober 2009 Contact! Reizen en migratie in de tijd van de Pilgrims Locatie: Pilgrim Archives Leiden, Vliet 41-43 Info: www.pilgrimarchives.nl t/m 8 januari 2010 Landbouw in Zeeland Locatie: Zeeuws Archief, Middelburg Info: www.zeeuwsarchief.nl Prentbriefkaart van een oudeVolendammer en kinderen in kleder dracht, eerste helft twintigste eeuw (coll. Nieuw Land). Impressie van de expositie over het geheime roomse leven in het Historisch Centrum Leeuwarden. Affiche van de Zeeuwsche Fruittentoonstelling, 1935 (coll. Zeeuws Archief/KZGW, Zelandia lllustrata). archievenblad juni 2009 23-26 juni 2009 Masterclass Enterprise Content Management Locatie: Utrecht Info: www.aiim.org 126 juni 2009 Bewaren of vernietigen: waarom, wat en hoe Locatie: Zwolle, Hogeschool Windesheim Info: training@doconsultancy.com KVAN Studiedagen over 'Ruimte' I 18 juni 2009 KBenPaanzee CUe. Dit event Het Kurhaus in Scheveningen. wordt u aange boden door Microsoft (hoofdsponsor), Google, Imtech, Iron Mountain, Open Text, Ricoh, Seneca (Smartsite) en Zylab, in samenwerking met KBenP. Aarzel niet langer en meld u online aan! Locatie: Scheveningen, Kurhaus Info en aanmelding: www.kbenp.nl/smart- site.dws? I 30 September 2009 Leve de kaart! Info: Jan van den Noort (010-4366014) of www.stedengesch i ed enis.nl juni 2009 archievenblad

Archievenblad | 2009 | | pagina 19