'u \XR\digit Group J&wtpoint Saskia Wieringa (ed.), Traveling Heritages. New Perspectives on collecting, preserving and sharing women's history jozien J. Driessen-van het Reve, De Kunstkamera van Peter de Grote. De Hollandse inbreng, gereconstrueerd uit brieven van Albert Seba en Johann Daniel Schumacher uit de jaren 1711-1752 Documentair Informatie Management Tel: 0320-222806 Restauratie-Atelier Helmond bv Restauratie, en conservering van papier, leer en perkameïit r Ondersteuning bij calamiteiten Nieuw Uw waardevolle documenten gaan bij ons door vakkundige handen. literatuur TRAVELING HERITAGES 35 utilize your knowledge Digitalisering backlogscanning Automatische factuurherkenning en -verwerking Alie gewenste formaten en documentsoorten Zwart/wit of (sterk gecomprimeerde) kleurenscans Scanning op locatie of extern Scanning on Demand (SoD) i.c.m. archiefopslag Beheer van uw digitale archief via ons ASP-model tel: 0475-411170 info@scanpointnl.nl fax:0475-411741 www.scanpointnl.nl van bitsen consultancy Archiefbewerking Advisering Interim- project management Detachering Opleiding Applicatiebeheer Implementatie DMS RMS Van Bilsen Consultancy en Scanpoint Nederland zijn onderdeel van de Samen sterk in Document Management! tel: 0475-411481 info@vanbilsenconsultancy.nl fax:0475-411741 www.vanbilsenconsultancy.nl Bellweg 11 - 6101 XA Echt - Archiefbewerking - Tijdelijke ondersteuning - Begeleiding implementeren en optimalisering DMS systemen - Advisering - Scan-voorbereiding, -begeleiding en uitvoering van digitaliseringprojecten Voor inlichtingen over onze dienstverlening neem contact op met: DIM CONSULT Wold 20-38 8225 AW Lelystad www.dimconsult.nl E-mail: info@dimconsult.nl Re ISO Gecertificeerd 9001:2000 Boeken en losse stukken Charters en zegels Prenten, tekeningen, kaarten en affiches Brand- en waterschade Schimmelbestrijding incl. verhuizingen Uw rechtstreekse partner voor gammadoorstraling Consultancy betreffende beheer van archieven Verzorgen van digitalisering en verfilminq Inktvraatbehandeling 24 uur bereikbaar op+31 (0)6 - 536 50 007 Tijdens kantooruren: +31 (0)492 - 55 39 90 Panovenweg 40, 5708 HR Helmond (NL) Tel.+31 (0)492 - 55 39 90 Fax+31 (0)492 - 55 24 42 E-mailinfoa>restauratie-atelierhelmond.nI internet: www.restauratie-atelierhelmond.nl Vervolg van pagina 33 Aksant (Amsterdam 2008) 308 biz., ISBN 978-90-5260-299-8, 25,00. Het Internationaal Informatie centrum en Archief voor de Vrouwen beweging (IIAV), opgericht in 1935, is een vermaarde instelling waar archieven en collecties worden beheerd en geac- quireerd van en over vrouwen, vrouwen bewegingen en relevante instellingen. In Traveling Heritages wordt teruggeblikt op de wijze waarop het IIAV zijn cen trum opbouwde, informatie aanbood en aanbiedt. In dit met zwart-wit foto's geïllustreerde boek gaan nationale en internationale erfgoedspecialisten in op een drietal vragen die tevens de kernele menten vormen van de missie van het IIAV. Die zijn het verzamelen en het toe gankelijk maken van cultureel erfgoed; de "empowering" van vrouwen; en "aca demische heroriëntatie" en "kennispro ductie". Tevens wordt vooruitgekeken naar de manier waarop het IIAV, dankzij de voortschrijdende digitalisering en de daarmee gepaard gaande globalisering, zijn informatie voor online presenta tie geschikt kan maken en presenteren. Binnen het IIAV is men zich ervan bewust dat er een 'digitale kloof' bestaat tussen mensen en instituten die wel of geen middelen hebben om gebruik te maken NEW PERSPECTIVES ON COLLECTING, PRESERVING AND SHARING WOMEN'S HISTORV van internet. Zelf overweegt het IIAV of dit kleine centrum, in het kader van de (inter)nationale digitaliseringsmaal stroom, nauwer moet gaan samenwer ken met het veel grotere Internationaal Instituut voor Sociale Geschiedenis (IISG), een van de eerste Nederlandse erf goedinstellingen die grootschalige digita liseringsprojecten opzette en realiseerde. Patricia Böschen, Hoofd Frontoffice Stadsarchief Breda Kunstkamim tuur uit Nederland geïmporteerd. De bij toeval aangetroffen brieven en minuten is handelscorrespon dentie tussen Albert Seba met de lijfarts van Peter de Grote, Robert Areskine (1677-1718) en zijn secre taris, Johann Daniel Schumacher (1690-1761). Het merendeel van de brieven is, op één in het Russisch en enkele in het Duits en Nederlands na, in het Duits geschreven. Uit de correspondentie blijkt dat de tsaar zich intensief met de aankopen voor 'zijn' Kunstkamera bemoeide. De grotendeels op archiefonderzoek geba seerde en geïllustreerde studie is zeer lees baar. Jozien Driessen geeft een boeiend inzicht in het verzamelen van een klein deel van de enorme kennis die Peter de Grote nodig achtte om zichzelf en zijn onderdanen uit een cultureel en weten schappelijk isolement te halen. Proefschrift Universiteit van Amsterdam, Hilversum (Verloren 2006) 350 blz., ISBN 90- 6550-927-5; 29,00. In 1991 stuitten Jozien J. Driessen- van het Reve en Renée Kistemaker, destijds hoofd museale zaken van het Amsterdams Historisch Museum, in het Archief van de Russische Akademie van Wetenschappen in Sint-Petersburg, op een bijzondere collectie brieven. Deze bevatten gedetailleerde infor matie over de aankoop door tsaar Peter de Grote (1672-1725) van de collectie natura- lia en menselijke preparaten, vervaardigd door de Amsterdamse anatoom en stads- vroedmeester Frederik Ruysch (1638-1731) en de door de Amsterdamse apotheker Albert Seba (1665-1736) gecollectioneer de curiosa en naturalia. Beide collecties maken, tot de dag van vandaag, deel uit van de Kunstkamera (rariteitenkabinet) en academische bibliotheek die in 1714 door de Russische tsaar in Sint-Petersburg wer den opgericht. Naast de kunstschatten van de Hermitage, het voormalige winterpaleis van Péter de Grote van de Russische tsaren en tsarina's, is het de moeite waard om de collectie van de Kunstkamera te bewon deren. Het gebouw, opgele verd in 1726, ligt op loopaf stand van de Hermitage, op het Vasiljev eiland, aan de oevers van de Neva rivier. In de tijd van Peter de Grote was het inrichten van een kunstkamer in nogal wat Europese steden populair; in Amsterdam waren er meer dan veertig. In zo'n rariteitenkabinet probeerde men, aldus Driessen, zo volledig mogelijk tastbare, toonbare, demonstreerbare ken nis van de natuur, inclusief de door men sen vervaardigde objecten, te etaleren, als een drie-dimensionale encyclopedie". Het promotieonderzoek van Driessen cen treert zich rond het ontstaan en de wor ding van de Kunstkamera en de Academie van Wetenschappen van Peter de Grote. Hiervoor werd veel wetenschap en cul- Patricia Böschen, Hoofd Frontoffice Stadsarchief Breda juni 2009 archievenblad

Archievenblad | 2009 | | pagina 17