Een delicaat evenwicht Toegang tot documenten en hecht op bescherming van persoonsgegevens juridische zaken juridische zaken Deze discussie is van belang voor archivaris sen en informatiemanagers in ons land. Europese richtlijnen hebben invloed op de Nederlandse wet- en regelgeving. Ervaringen en gebruiken op Europees niveau worden vaak tot op zekere hoogte overgenomen op nationaal niveau. Archivarissen en informatiemanagers krijgen Verordening (EG) nr. 1049/2001 van 30 mei 2001 regelt de toegang van het publiek tot documenten van het Europese Parlement, de Raad en de Commissie. In de wandelgangen wordt Verordening (EG) nr. 1049/2001 ook wel de "Eurowob" genoemd. De toegang tot docu menten ouder dan 30 jaar, is nader vastgelegd in Verordening (EG, EURATOM) nr. 354/83 van de Raad van 1 februari 1983. De belangrijkste juridische instrumenten inzake de bescherming van persoonsgegevens en de ver werking hiervan zijn Richtlijn 95/46/EG van het Europese Parlement en de Raad van 24 oktober 1995 en Verordening (EG) nr. 45/2001 van het Europese Parlement en de Raad van 18 december 2000. De Europese Toezichthouder voor gege vensbescherming, ook wel afgekort als ETGB of EDPS, ziet toe op de juiste toe passing van Verordening (EG) nr. 45/2001 binnen de instel lingen van de EU.2 Het publiek kan een klacht indienen tegen de toepassing van verordening (EG) nr. 1049/20 bij de Europese ombudsman. dagelijks verzoeken tot inzage van documenten. Vaak bevatten die documenten persoonsgege vens. De vraag of de wetgeving tot bescherming van persoonsgegevens dan van toepassing is, is niet altijd duidelijk. Dit artikel laat zien hoe dit op Europees niveau geregeld is en welke ondui delijkheden er zijn bij de gelijktijdige toepassing van deze wetgevingen. Het Archievenblad heeft al eerder aandacht besteed aan de Nederlandse wet- en regelgeving omtrent de bescherming van persoonsgegevens en de invloed hiervan op de archiefdiensten. In 2000 verscheen het artikel 'Elke handeling telt. Archiefdiensten en de wet bescherming per soonsgegevens' van de hand van Eric Ketelaar. In 2001 schreef Lodelijk Hovy over de vraag in welke gevallen persoonsgegevens wél of juist niet vernietigd mogen worden. De kloof tussen wetgeving betreffende de openbaarheid van gegevens en wetgeving betreffende de bescherming van persoonsgegevens, komt tot uiting in de zaak T-194/04 Bavarian Lager.3 Bavarian Lager is een Duitse bierbrouwerij met exportplannen richting andere Europese landen, onder andere Groot-Brittannië en Noord-Ierland. Door een exclusieve afnameovereenkomst tussen Britse leveranciers en pubs, kan Bavarian Lager onmo gelijk haar product onder de Britse pubs verdelen. In oktober 1996 vindt er een vergadering plaats tussen vertegenwoordigers van de Europese Commissie, van het Britse ministerie van handel en industrie en lobbyisten van bierbrouwerijen. Bavarian Lager dient vervolgens een verzoek in tot toegang tot de notulen van deze vergade ring, op grond van verordening nr. 1049/2001. De Europese Commissie verleent maar gedeel telijk toegang tot deze documenten. De namen van de deelnemers worden doorgestreept. De Commissie stelt zich namelijk op het standpunt dat de namen van personen vallen onder de Wet Bescherming van Persoonsgegevens, en dat deze Wet ook van toepassing is op persoonsge gevens die uitsluitend betrekking hebben op de beroepsactiviteiten van de betrokkenen. De Commissie voert verder aan dat voor de openbaarmaking van de namen van de betrokkenen hun toestemming altijd nodig is. Bavarian Lager - maar ook de Europese ombudsman en het ETGB - ziet dit anders en dient een klacht in bij het Gerecht van eerste aanleg. In het arrest van november 2007 oordeelt het Gerecht dat enkel het feit dat de namen van betrokkenen voorkomen op de lijst van een vergadering, de bescherming van de persoonlijke levenssfeer en de integriteit van de betrokkenen niet in gevaar brengt. Het Gerecht verklaart vervolgens het oordeel van de Commissie nietig. In januari 2008 gaat de Europese Commissie in hoger beroep tegen het besluit. De zaak dient op het moment van schrijven van dit artikel bij het Hof van Justitie. Uit bovenstaande casus blijkt dat de richtlijnen over toegang en bescherming persoonsgegevens onvoldoende op elkaar zijn afgestemd. Daardoor is het niet dui delijk hoe de Europese instellingen moe ten handelen als zij met de gelijktijdige werking van deze verordeningen worden geconfronteerd. Voorstel In het kader van het 'Europees Transparantie-initiatief'4 presenteert de Europese Commissie in april 2008 een herziene versie van de Eurowob: het 'Voorstel tot herziening van Verordening (EG) nr. 1049/2001'. Niet alleen de vraag om meer transparantie voor de Europese burgers, maar ook recente jurisprudentie, zoals de Bavarian Lager-zaak, klachten behandeld door de Europese Ombudsman omtrent Verordening nr. 1049/2001, en de toepassing van het Verdag van Aarhus van 1998, zijn de aanzet geweest om de bestaande regelgeving te wijzigen. Om het verband tussen toegang tot docu menten en het recht op privacy en het recht op bescherming van persoonsgege vens te verduidelijken, stelt de Europese Commissie voor om het huidige artikel 4, lid 1 - omtrent de toegang tot docu menten die persoonsgegevens bevat ten - te vervangen. Artikel 4, lid 5 komt hiervoor in de plaats en luidt als volgt: "Namen,titels en functies van ambtsdra gers, ambtenaren en belangenvertegen woordigers, die verband houden met hun beroepsactiviteiten worden openbaar gemaakt, tenzij openbaarmaking in de specifieke omstandigheden nadelig zou zijn voor de betrokkenen. Andere per soonsgegevens worden openbaar gemaakt overeenkomstig de voorwaarden die het Gemeenschapsrecht inzake de bescher ming van personen in verband met de verwerking van persoonsgegevens stelt aan de rechtmatige verwerking van derge lijke gegevens." Het voorstel behandelt ook nog verwante onderwerpen, zoals de toegang tot docu menten van lidstaten en de definitie van het begrip 'documenten'. Zowel toezichthouder ETGB als de Europese ombudsman hebben bezwaren aangetekend tegen het voorstel.5 Tijdens het Round Table Seminar van ARMA International in Brussel op 7 november 2007 waren alle partijen vertegenwoor digd en presenteerden hun standpunten.6 Volgens het ETGB biedt het voorstel geen adequate oplossing voor het spannings veld tussen de beide richtlijnen. Het ETGB bekritiseert het voorstel om onderstaande punten: - het ETGB is er niet van overtuigd dat dit het goede moment is voor een wij ziging nu de Bavarian Lager-zaak aan hangig is bij het Hof van Justitie; - het ETGB is van mening dat de tweede zin van artikel 4, lid 5 bestaat uit een te algemene regel die geen duidelijk ant woord geeft op de toepassing van de Wet Bescherming Persoonsgegevens, wan neer een besluit inzake toegang van het publiek moet worden genomen. Volgens het ETGB biedt deze formulering teveel ruimte voor eigen interpretatie; - volgens het ETGB is de reikwijdte, onder andere "ambtsdragers, ambtenaren en belangenvertegenwoordigers" van de eerste regel van het artikel te beperkt. Het ETGB pleit derhalve voor een concre tere formulering en stelt een alternatief voor. Het voorstel komt neer op de vol gende punten: - persoonsgegevens zijn openbaar, indien de gegevens uitsluitend betrekking heb ben op de beroepsactiviteiten van de betrokkene; Lees verder op pagina 21 18 19 Door Ineke Deserno Toegang van het publiek tot documenten en archie ven is een fundamenteel recht, dat is vastgelegd in diverse verordeningen en richtlijnen op Europees en nationaal niveau. Bescherming van persoonsgege vens is dat ook. Het is van belang dat er een evenwicht is tussen deze twee rechten. Daar er geen hiërarchische rangschikking is van deze rechten, leidt dit in bepaalde gevallen tot spanningen. Dit artikel bespreekt de spanningspunten aan de hand van een actuele discussie op Europees niveau.1 Wetgeving Peter Hustinx, werkzaam bij de ETGB, aan het woord tijdens het Round Table Seminar 2006 (foto part. coll.). Bavarian Lager versus de Europese Commissie Kritiek op bovenstaand voorstel Het Europese Parlement (Wikimedia Commons). archievenblad mei 2009 mei 2009 archievenblad

Archievenblad | 2009 | | pagina 9