burgerlijke stand bibliotheek had verschillende indelingen. Er zijn binnen het archiefwezen zoveel dingen die je alleen in gezamenlijkheid kunt aanpakken. Of dat nu door BRAIN gebeurt of een andere club. Het aller slechtste dat het archiefwezen is overko men, is wel de misère van de nationale archiefkaart. Ze hebben allemaal weer hun eigen pasjes, eigen manier van aanvragen van stukken, eigen manier van wat wel en wat niet mag. Het CRPA, typisch zoiets wat je in gezamenlijkheid had moeten aanpakken, is dood. Selectiebeleid is ook zoiets wat je niet als RHC in je eentje kan doen. Ik denk dat er veel meer gewonnen kan worden, in de zin van efficiency maar juist ook naar de gebruiker toe. Die snapt die verscheidenheid niet." Na de centralisatie kwam het omgekeerde: de vorming van RHC's. "In 1995/1996 is er een aantal projecten geweest om de rijksarchieven meer zelf standigheid en meer zeggenschap over het eigen budget te geven. We gingen naar outputfinanciering toe. Dat is denk ik van groot belang geweest als basis voor de vorming van de RHC's, maar ook voor de reorganisatie van het Algemeen Rijksarchief; niet langer 'het belangrijkste kantoor van de rijksarchiefdienst', maar een zelfstandige en zelfbewuste dienst. Het heeft me grijze haren gegeven, maar ik ben er trots op." De RHC's gaan op termijn over naar de provincies. Dus terug naar de negentiende eeuw? "Nou, de controle over de rijkscollecties, daar heeft Martin Berendse duidelijke ideeën over. Ik ben benieuwd hoe het gaat verlopen. Ik denk dat de rijksarchieven in bewaring zullen worden gegeven aan de provincies. Het Rijk zal niet alle rijksar chieven zomaar weggeven. Net als met de privatisering van de rijksmusea. Het is de rijkscollectie en dat betekent dat de inspectie en de minister een stevige vin- ger in de pap hebben te houden. Ik denk dat dit ook bij de RHC's zo zal gaan. Maar ik moet voorzichtig zijn, want de veranderingen gaan snel. Ik heb altijd erg geschroomd me te zeer te bemoeien met en uitspraken te doen over het beleid van mijn opvolgers, en ik denk wel dat me dat gelukt is. Zo heb ik geprobeerd na mijn aftreden als algemeen rijksarchivaris, wat ik zei en schreef als hoogleraar vanuit een archiefwetenschappelijke of archiefjuridi- sche achtergrond te doen." Er zit nog heel wat aan te komen dus, maar heb je naast het archiefwezen ook een leven? "Ik lees heel veel (non-fictie en fictie) en pik daarin dingen op waar het woord 'archief' weliswaar niet in voorkomt, maar wat wel een sociaal-culturele kant heeft waarvan ik denk dat het van belang voor het vak kan zijn. En ik houd van muziek luisteren. We proberen elk jaar een week te gaan langlaufen. Dit jaar was er helaas te weinig sneeuw. We willen nog een paar buitenlandse reizen maken. In juni word ik voor het eerst grootvader. Dat zal ons leven zeker wel veranderen." Waar ben je trots op? "Ik heb mogen werken aan een project voor het Joegoslavië-tribunaal. Samen met anderen heb ik vorig jaar een rapport 48 I burgerlijke stand uitgebracht over wat er, na de sluiting van het tribunaal, met de archieven moet gebeuren. We hebben met 195 mensen in de Balkan gesprekken gevoerd, variërend van de president van Montenegro en het presidium van Bosnië-Herzegovina tot de verenigingen van slachtoffers. Het was een aangrijpende ervaring. Ik heb die, denk ik, goed weten om te zetten. Niet alleen in dat VN-rapport, maar ook in het stuk 'A Living Archive' dat dit jaar ver schijnt in Communities and Their Archives: Creating and Sustaining Memory. Ik hoop dat dit net zoveel impact zal hebben als sommige andere van mijn publicaties. 'Tacit Narratives' uit 2001 - herdrukt in het S@P jaarboek Toegang - blijkt, als je googiet, voor heel veel mensen een bron van inspiratie te zijn. Trots Ik ben trots op al die oud-leer- lingen van de Rijksarchiefschool, de opleiding Geschiedenis in Leiden en de opleiding Archiefwetenschap in Amsterdam. Dan hoor je over de benoe ming van een oud-leerling ergens als gemeentearchivaris of zo. Mag ik het zo formuleren: vaak onbewust, zeker als schoolmeester, maak je 't verschil voor iemand anders. Dan heb je iets gezegd of gedaan, of ze ergens mee geholpen. Dat blijven mensen, zoals Wim Veerman, zich herinneren. Eind jaren zeventig bezocht een delegatie Chinese archivarissen het Algemeen Rijksarchief. Zeker een jaar of twintig later kom ik ergens een Chinese vrouwelijke archivaris tegen. Ze zei: 'U hebt ons toen ontvangen en verteld dat de archivaris een civil servant moet zijn en geen servant of the state. Dat heb ik altijd onthouden.' Dus als ik daarmee bij de Heilige Petrus kom aanzetten..." 49 Real and pronounced influence On behalf of our archival colleagues around the world, I am delighted to salute Dr. Eric Ketelaar on this auspi cious occasion. For more than 30 years, his influence in the international archival community has been real and pronounced. In North America, his pre sentations at universities and association meetings, each a lively combination of management experience and a perceptive understanding of archival theory, have inspired both professors ans students of archival studies. His publications are reqi- ured reading. Dr. Ketelaar has had no less an impact Toespraak bij het afscheid van de Archiefschool, 17 decem ber 2008. on the International Council on Archives. His commitment and his knowlegde have been evident in every meeting he attended. He is invariably an active par ticipant. From 1998 to 2000 he served as acting President of the ICA an was named Honorary President in 2000 in recognition of his leadership. Personally I have enjoyed the various opportunities we have had to work toge ther or to debate in panel discussions, and I look forward to many more. Ian E. Wilson, President International Council on Archives 1 archievenblad mei 2009 Prof. mr. F.C.J. Ketelaar aan de Oude Turfmarkt in Amsterdam (foto UvA/Eduard Lampe). Burgerlijke Stand Naam: Frederick Cornelis Johannes Ketelaar (Eric) Geboren: 31 januari 1944 te Amsterdam Burgerlijke Staat: gehuwd met Els de Vries Reilingh, twee kinderen Werk (o.a.): 1967-1976 Rijksarchiefschool, 1967-1976 docent; 1970-1972, waarnemend directeur; 1972-1976 directeur 1965-2002 Rijksuniversiteit Leiden, 1965- 1969 assistent en wetenschappelijk mede werker oud-vaderlands recht; 1978 cum laude gepromoveerd; 1992-2002 hoogle raar Archiefwetenschap 1968-1974 Archiefraad, 1968-1974, secretaris; 1974-1975 lid 1969-2001 Rijksarchiefdienst, 1969-1979 algemeen medewerker van de algemeen rijksarchivaris; 1980-1984 plaatsvervan gend algemeen rijksarchivaris; 1984-1989 rijksarchivaris in de provincie Groningen; 1989-1997 algemeen rijksarchivaris; 1998- 2001 juridisch adviseur van de algemeen rijksarchivaris 1997-2001 Rijksarchiefinspectie, hoofdin specteur 1997-2009 Universiteit van Amsterdam, hoogleraar Archiefwetenschap 2000-2008 diverse buitenlandse uni versiteiten, onder meer gasthoogleraar Michigan 2000-2001 en Melbourne 2004- 2008 Onderscheidingen: 1987 Chevalier de l'Ordre d'Arts et des Lettres van de Franse regering 1987 Hendrik van Wijnpenning van de (K)VAN 2003 Officier in de Orde van Oranje- Nassau Enkele bijzonderheden: 1981-1983 vice-voorzitter VAN, 1983-1986 voorzitter VAN 1980-1984 secretaris voor standaardisatie van de International Council on Archives (ICA) 1984-1992 secretaris Conférence Internationale de la Table Ronde des Archives (CITRA) 1986-heden redacteur Archiefbeheer in de praktijk Jaren negentig diverse werkzaamheden voor UNESCO 1998-heden mede-hoofdredacteur van Archival Science. International Journal on Recorded Information 1996-2000 voorzitter Programme Management Commission ICA 1996-2000 vice-president ICA 1998-2000 acting president ICA, daarna benoemd tot honorary president ICA 2002-heden voorzitter Records Management Conventie Ruim 300 publicaties in verschillende talen, waarvan al vanaf 1963 in het Archievenblad Eindredacteur Overzichten van de archieven en verzamelingen in de openbare archiefbewaarplaatsen in Nederland (13 delen) Hans Berende is hoofdredacteur van het Archievenblad. Peter Sijnke is oud-redacteur van het Archievenblad en publiceert als his toricus geregeld over popmuziek. Afscheidscollege Eric Ketelaar Het archief leeft (het zogeheten stati sche archief is dynamisch!), omdat het bij voortduring kan worden bestreden, gewijzigd, aangevuld en uitgebreid. Het archief is nooit gesloten, nooit 'af als gevolg van de 'activering' door auteur, beheerder en gebruiker. Een archiefstuk heeft betekenis, maar krijgt ook in de interactie met de gebruiker betekenis. Dat is essentieel voor de identiteit van personen en gemeenschappen. Het afscheidscollege van professor Eric Ketelaar is op 28 mei om 15.00 uur in de aula van UvA in Amsterdam. mei 2009 archievenblad

Archievenblad | 2009 | | pagina 24