O BINNEN- I BINNEN- E «BUITENLANDSE EVENEMENTEN agenda agenda Exposities Het Rijksmuseum toont in samenwer king met het Nationaal Archief verschil lende documenten die te maken hebben met het ontstaan van de Nederlandse kolonie Nieuw-Nederland en de handels post Nieuw-Amsterdam aan het begin van de zeventiende eeuw, het tegenwoordige New York. Een van de topstukken van de presentatie 'Weerzien met Manhattan' is ongetwijfeld de 'Schaghenbrief' uit 1626, afkomstig uit het Nationaal Archief. De Schaghenbrief is het vroegste docu ment dat melding maakt van de aan koop van Manhattan, het eiland waar de kolonie Nieuw-Nederland gesticht werd. De brief getuigt niet alleen van de over eenkomst die de indianen in 1626 met de Nederlanders sloten, maar ook van de eerste kinderen die de pioniers in de Nederlandse kolonie ter wereld brach ten. Dit jaar wordt gevierd dat 400 jaar geleden de ontdekkingsreiziger Henry Hudson in dienst van de VOC het eiland Manhattan ontdekte. Op de presenta tie is tevens de oudste kaart te zien die Manhattan als een eiland toont (1614) evenals het beroemde stadsgezicht van Nieuw-Amsterdam door Johannes Vingboons uit circa 1665. Naast deze unieke historische documenten uit het Nationaal Archief worden twee prenten van zeventiende-eeuwse Wenzel Hollar getoond, een indiaanse man en vrouw, en een deel van de vermaarde Atlas Blaeu, uit de collectie van het Koninklijk Oudheidkundig Genootschap. Cursussen Archiefinstellingen moeten beslissen hoe zij met hun internetstrategie willen inspelen op Web 2.0. Onder de Web 2.0- paraplu gaat van alles schuil, en al zijn niet al die verschijnselen even relevant voor de erfgoedwereld, samen hebben ze het web ingrijpend veranderd. Van een informatiebron is het web geworden tot een sociale omgeving waar materiaal ook door bezoekers zelf wordt aangeleverd en waar zij samen soms dingen voor elkaar krijgen die buiten het bereik liggen van professionele organisaties. Iedereen heeft inmiddels wel gehoord van Hyves, Flickr of YouTube, van taggen, profielen en feeds. Maar hoe het precies werkt en wat die combinatie van nieuwe dingen bete kent, is niet altijd even gemakkelijk te doorgronden. '23 Dingen voor archieven' is een webcursus bedoeld om medewer kers van archiefinstellingen vertrouwd te maken met het nieuwe web. In 23 stappen maak je kennis met een reeks Web 2.0- fenomenen door er zelf mee aan de slag te gaan. Een korte uitleg en een eenvoudige opdracht dienen als kaart en kompas voor eigen verkenningstochten. Je collega's doen mee, en begeleiders volgen je via e-mail en blogs. Op de site www.23dingen voorarchieven.nl heeft elke groep cursis ten een eigen webomgeving waar weke lijks de nieuwe Dingen worden gepubli ceerd, met actuele tips. De opdrachten zijn eenvoudig en naar eigen voorkeur aan te passen. De cursisten kunnen op de site commentaar plaatsen en vragen stel len. Op de eigen blog doet ieder verslag van de ervaringen. De begeleiders volgen de blogs van cursisten en reageren er op. Na afloop van de cursus hebben de deel nemers een goed beeld van de mogelijk heden van Web 2.0. De Enterprise Content Management (ECM) masterclass is uniek in Nederland en leidt op tot de officiële ECM Master (ECMm) certificering van AIIM, the ECM Association. Deze internationaal erkende certificering wint snel terrein in Nederland en Europa en staat garant voor een internationaal kwaliteits- en erva ringsniveau. De vierdaagse Engelstalige masterclass biedt u het volledige theoretische kader dat u in staat stelt het geheel van informatie in de organi satie (in samenhang met relevante com ponenten en technologieën) te mana gen. Hiermee wordt bedoeld Electronic Document Management, Electronic Records Management, Workflow, Business Process Management, Web Content Management, Collaboration en Digital Asset Management. De vraag die centraal staat gedurende deze opleiding is waar om, wat en hoe u optimaal ECM in uw organisatie implementeert. Het bewaren en vernietigen van (digitale) documenten is en blijft een belangrijk en actueel onderwerp. Tijdens deze eendaagse cursus krijgt u handvat ten aangeboden hoe hiermee om te gaan. Docent van deze cursus is Dominique Hermans, mede-auteur en samensteller van de recent verschenen NVBA-publi- catie Selectiecriteria voor bewaartermijnen. Tijdens de cursus komen de volgende onderwerpen aan bod als records manage ment, waardebepaling van documenten, verschillende soorten bewaartermijnen, geldende wet- en regelgeving, conversie, digitale duurzaamheid, PDF/A, bewaar- condities en vernietigingsprotocollen. De doelgroep: records managers, medewer kers DIV, bibliothecarissen, archivarissen en informatiespecialisten Locatie: Zwolle, Hogeschool Windesheim Info: training@doconsultancy.com Bijeenkomsten In mei is het 90 jaar geleden dat de initiatiefwet tot instelling van actief kies recht voor vrouwen door de Tweede Kamer werd aangenomen. Daarom organiseert het Internationaal Informatiecentrum en Archief voor de Vrouwenbeweging (IIAV) samen met het Nationaal Archief en het Instituut voor Publiek en Politiek op woensdag 13 mei van 16.00 tot 19.00 uur een netwerkbijeenkomst met een debat over 90 jaar vrouwen in de politiek. We blikken in het debat terug op 90 jaar vrouwenkies recht en wat het heeft opgeleverd. Maar de focus ligt vooral op wat de volgende stappen zijn voor vrouwe lijk leiderschap in de politiek, in Nederland en in de wereld. Het debat zal wor den geleid door Margriet van der Linden, hoofdredacteur van Opzij. Aan het debat zullen promi nenten uit de politiek en wetenschap deelnemen. 14 mei 2009 'DIV if you dare' heeft een andere opzet dan men van een standaard congres of semi nar gewend is. De organisatoren noemen het een 'eventure', een combinatie tussen 'adventure' en 'event'. Tijdens 'DIV if you dare' worden mensen gestimuleerd om met elkaar in contact te komen en precies die informatie te krijgen waar ze op dat moment behoefte aan hebben. Er is een interactief, flexibel programma gericht op de 'DIV'er 2.0' die autonoom en via zijn netwerk aan benodigde informatie wil komen in plaats van volgens een vooraf bepaalde structuur. DIV'ers kunnen hier informatie komen halen en brengen, een update krijgen van het DIV-vakgebied en netwerken. 28 mei 2009 Het archief leeft (het zoge heten statische archief is dyna misch!), omdat het bij voortduring kan worden bestreden, gewijzigd, aangevuld en uitgebreid. Het archief is nooit geslo ten, nooit 'af' als gevolg van de 'active ring' door auteur, beheerder en gebruiker. Een archiefstuk heeft betekenis, maar krijgt ook in de interactie met de gebrui ker betekenis. Dat is essentieel voor de identiteit van personen en gemeenschap pen. Het afscheidscollege van professor- Eric Ketelaar is op 28 mei om 15.00 uur in de aula van UvA in Amsterdam. De jaarlijkse KVAN-dagen vinden dit jaar in Haarlem plaats. Het thema is: 'Archieven de ruim te'. Er worden presentaties gegeven en discussies geleid om archivarissen, inspec teurs, publieksadviseurs, records mana gers, directeuren en andere professionals werkzaam of studerend in het informa tiedomein te prikkelen en aan te zetten tot verdere inhoudelijke ontwikkeling. Het thema biedt grenzeloze mogelijkhe den om vanuit archivistiek en informa tiebeheer bij aan te haken. Zo dwingt de overgang van de fysieke naar de virtuele ruimte de traditionele archivaris buiten zijn eigen vertrouwde ruimte, zijn comfort zone, te treden. Wat betekent dat? En hoe kunnen archivarissen in de nieuwe situ atie de kwaliteit en professionaliteit waar borgen? 'Archieven de ruimte' richt zich ook op de architectuur en de ruimtelijke presentatie van informatie. Welke moge lijkheden bestaan er anno 2009 voor het structureren en presenteren van informa tie? Kan informatie in ruimtelijke dimen sies gepresenteerd worden? En hoe kan ruimtelijke informatie het beste ontsloten en beheerd worden? Tot slot is de ruimte natuurlijk niet beperkt tot Nederland. Daarom zullen ook internationale ont wikkelingen aan bod komen en zal de positie van het Nederlandse veld binnen de internationale archivistische ruimte belicht worden. Op woensdag 30 september 2009 orga niseert de Werkgroep Stedengeschiedenis, in samenwerking met de Faculteit Bouwkunde van de Technische Universiteit Delft, een studiemiddag onder de titel 'Leve de Kaart! Plattegronden en kaar ten als historische bron, instrument van onderzoek en middel van presentatie'. Programma: - Ir. Iskandar Pane (architect Technische Universiteit Delft) over 'Ontstaan en transformatie van het Hollandse cul tuurlandschap, 800-2000'. - Drs. Kim Zweerink (historicus/architec tuurhistoricus Technische Universiteit Delft) over 'De transformatie van de Hollandse stad in kaart gebracht'. - Dr. Elger Heere (cartograaf Universiteit Utrecht) over zijn dissertatie 'GIS voor historisch landschapsonderzoek: opzet en gebruik van een historisch GIS voor prekadastrale kaarten'. Dagvoorzitter is prof.dr. Jelle Vervloet. Locatie: Delft, Faculteit Bouwkunde, Julianalaan 134 40 41 OGENJLL t/m juni 2009 Weerzien met Manhattan Het stadsgezicht op Nieuw-Amsterdam door Johannes Vingboons (coll. Nationaal Archief). Locatie: Amsterdam, Rijksmuseum Info: www.rijksmuseum.nj en www.natio- naalarchief.nl online 23 dingen voor archieven Locatie: www.23dingenvoorarchieven.nl Info: Yola de Lusenet (06-51095435) of Marie- José (06-55196941) of stuur een mail naar info@23dingenvoorarchieven.nl 1 23-26 juni 2009 Masterclass Enterprise Content Management Locatie: Utrecht Info: www.aiim.org I 26 juni 2009 Bewaren of vernietigen: waarom, wat en hoe 13 mei 2009 90 jaar Vrouwenkiesrecht Locatie: Nationaal Archief, Den Haag Info en aanmelding: secr@llAV.nl Affiche van deVereeniging voorVrouwenkiesrecht, 191 'DIV if you dare1 in de Wester gasfabriek in Amsterdam. DIV if you dare Locatie: Amsterdam, Westergasfabriek Info: www.divifudare.nl Afscheidscollege Eric Ketelaar 15 en 16 juni 2009 KVAN Studiedagen over 'Ruimte' Locatie: Haarlem, Toneelschuur Info: www.kvan.nl 30 september 2009 Leve de kaart! Info: Jan van den Noort (010-4366014) of http://www.stedengeschiedenis.nl Noord-Holland in 1773 archievenblad mei 2009 mei 2009 archievenblad

Archievenblad | 2009 | | pagina 20