van 30 jaar ambitie en lef... dus begrijp dat we veel van je verwachten Archiefinspecteur .G. Beckers, N. Dahler, D.H.W.H. Hermans en W.T. Lammerts (red.), Selectiecriteria voor bewaartermijnen CBSaEÖ" CBBBEiö" Q5B3H9" Je houdt toezicht op de naleving van wettelijke regels met betrekking tot het beheer van de niet naar een archiefbewaar plaats overgebrachte archiefbescheiden. Digitaliteit speelt binnen de gemeentelijke organisatie een belangrijke rol. Het gaat om een vaste aanstelling voor 32 uur per week. Je salaris bedraagt maximaal 4.678,- bruto per maand bij een 36-urige werkweek (schaal 1 IA). Kijk op www.almere.nl/vacatures voor meer informatie. Via een digitaal formulier kun je solliciteren. Of stuur een brief naar de gemeente Almere, team Arbeidsmarkt communicatie, Postbus 200, 1300 AE Almere. Vermeld s.v.p. het vacaturenummer 09.071-Ar. De sluitingsdatum van deze vacature is 22 juni 2009. Het kan in Almere. Acquisitie naar aanleiding van deze advertentie wordt niet op prijs gesteld. Gemeente Almere Vervolg van pagina 37 Het NVBA, het Netwerk voor Bedrijfsmatig Archiveren, is voort gekomen uit de in 1947 opgerichte Nederlandse Documentalisten Kring en is sinds 1953 actief op het gebied van bedrijfsarchivering. Verleden jaar heeft het netwerk Selectiecriteria voor bewaar termijnen uitgebracht, als een hulpmid del voor archiefbeheer binnen bedrijven. De nieuwe gids is de vernieuwde vierde druk van Bewaartermijnen in een bedrijfs archief en hoopt aansluiting te vinden bij de nieuwe wet- en regelgeving rondom bedrijfsarchivering, geeft aandacht aan de veranderende waardering voor bedrijfsin formatie en gaat in op aspecten van digi tale archivering. De publicatie is primair gericht op de leden van het netwerk, maar is ook bedoeld voor hen die "aan de zijlijn te maken hebben met archivering". De nieuwe titel is enigszins verwarrend. Dit wordt ook door de auteurs bevestigd door de titel zelf nader te verklaren in de inleiding: "Met de titel wordt bedoeld dat dit boekje een leidraad wil zijn voor de overwegingen en afwegingen die elke organisatie moet maken om tot een goed bewaartermijnenbeleid te komen." Bewaartermijnen in een bedrijfsarchief zou ook voor deze nieuwe druk eerr ade quate benaming zijn geweest. Het boek geeft namelijk een uitgebreid overzicht van de overwegingen die er spelen binnen het selectieproces van de bedrijfsarchive ring: Waarom zouden bedrijven archief documenten bewaren? Welke informatie en documenten moeten worden bewaard en hoe lang? Waarom moet er ook infor matie worden verwijderd en vernietigd? En waar kan ik met mijn te vernietigen of te bewaren archief naartoe? Die vra gen geven mijns inziens geen aanleiding tot een naamswijziging die meer vragen oproept dan beantwoordt. De inhoud is echter wel helder en doeltref fend. De hoofdstukken 'Wetgeving, normen en standaarden', 'Specifieke documentgroepen' en 'Praktijkcases' geven duidelijke handvatten voor het waarderen, bewaren en verwij deren van een (bedrijfs)archief. Zo wordt in het eerstgenoemde hoofdstuk een uit gebreid overzicht gegeven van de aanwezi ge wet- en regelgeving die uitspraken doet over het behoud van informatie. In het hoofdstuk over specifieke documentgroe pen wordt uiteengezet hoe bij bepaalde typen documenten moet worden omge gaan met bewaartermijnen. Hier wordt de waarde die documenten kunnen hebben - bewijs, informatie of historische waarde - gekoppeld aan typen documenten. Het laatste hoofdstuk behandelt enkele prak tijkvoorbeelden. In de hoofdstukken voorafgaand aan deze praktische informatie wordt vooral inge gaan op de redenen om archief voor lan gere of kortere tijd te bewaren. De waarde van informatie wordt volgens de NVBA bepaald door de mogelijke bewijswaarde, informatiewaarde en historische waarde die informatie kan hebben. Voor de archi varis evident, maar voor de manager vaak onbekend. Er wordt daarom ook terecht ingegaan op de kostenaspecten van een slecht selectie- en vernietigingsbeleid. Iets waar de manager over het algemeen wel oren naar heeft. Wat echter ontbreekt in deze vierde druk is een verwijzing naar het in 2007 versche nen rapport Gewaardeerd Verleden van de Commissie Waardering en Selectie. In het rapport worden de contouren geschetst van een nieuwe selectiemethodiek voor overheids- én particulier archief. Iets wat mogelijk in de toekomst van invloed zal zijn op de binnen bedrijven te han teren bewaartermijnen. Deze Comissie heeft er ook toe geleid dat in de praktijk case 'Vernietigen om te bewaren bij een Universiteitsarchief nog zeer uitvoerig ingegaan wordt op de PIVOT selectie methodiek, zonder dat er gewezen wordt op de mogelijke ontwikkelingen op dit y f gebied. Hoewel het rapport nog niet tot wetswij zigingen heeft geleid, is het al wel duidelijk dat enige regelgeving ver wacht mag worden, die van invloed is op de bewaartermijnen van bedrijven. Een van de redenen voor een vierde editie is de opkomst van het digitale (archief)document. De behandeling van die materie is naar mijn mening een zwak onderdeel van Selectiecriteria voor bewaar termijnen. Misschien verwacht men op dit punt te veel van de digitalisering. In het eerder genoemde rapport Gewaardeerd Verleden wordt al gezegd dat waardering en selectie in een digitale omgeving niet fundamenteel verschillen van waardering en selectie in een papieren omgeving. Het moment van waarderen verandert wel degelijk, maar verder liggen de ver anderingen bij digitalisering toch voorna melijk op het beheersmatige vlak. Over dit moment van waarderen wordt maar even gesproken, maar daar zou naar mijn mening de grootste nadruk moet liggen wanneer men spreekt over digitale selec tie. De hoofdstukken die op digitalisering ingaan, richten zich dan ook vooral op de aspecten rondom het beheer van digi tale objecten. Informatief, maar, zoals de auteurs zelf aangeven, beperkt vanwege de complexiteit van de materie. Desalniettemin is Selectiecriteria voor bewaartermijnen een nuttige uitgave voor de bedrijfsarchivaris. Het geeft een helder overzicht van de selectieoverwegingen die men ook binnen het particuliere bedrijf moet maken ten aanzien van archieven. De relatie tussen bewaartermijnen en de digitalisering die in het boek gemaakt wordt, is echter geforceerd en richt zich op de verkeerde aspecten. Misschien een suggestie voor de volgende druk? 39 r Het resultaat Almere is binnen 30 jaar met meer dan 186.000 inwoners uitgegroeid tot een kleurrijke en fascinerende stad. Een aantrekkelijke stad voor iedereen die op het gebied van wonen of ondernemen zijn grenzen wil verleggen, een stad waar je vanwege de grote diversiteit en de uitstekende bereikbaarheid je wensen kunt realiseren! Om steeds onze ambities waarte maken, staan de kernwaarden lef, snelheid flexibiliteit, omgevingsgerichtheid, resultaatgerichtheid en samenwerken centraal. Momenteel zoeken wij voor het Stadsarchief een gedreven en pro-actieve Interesse? NVBA (z.p., 2008) ISBN 978-90-804479-2- 9, 176 blz., 30,00 (leden); 45,00 (niet- leden). RccordB Management voor bewaartermijnen Ruud Yap mei 2009 archievenblad

Archievenblad | 2009 | | pagina 19