e c e n s i e s ignalemente J.A. de Boo, Familiewapens. Kentekens van verwantschap DEN en Yola de Lusenet (red.), ABC-DE: Woordenboek voor het Digitaal Erfgoed literatuur Recensies en signalementen in het Archievenblad betreffen in hoofdlijn archivistische uitgaven. Het gaat dan zowel om literatuur over archivistiek en informatiemanagement als om allerlei nieuwe (digitale) toegangen. In enkele gevallen kan een historische uitgave aan bod komen met een landelijk onderwerp en gebaseerd op uitgebreid bronnenonderzoek. Heeft u suggesties voor deze rubriek of wilt u zelf een recensie of signalement schrijven? Mail dan naar boekenredactie@archievenblad.nl ter attentie van Ernest Verhees. Op www.archievenblad.nl staat een leidraad voor recensies. In dit fris ogende boek worden de wapenkunst en wapenkunde als dynami sche verschijnselen benaderd, die in een bredere (kunst)historische context liggen ingebed. Zo is voor de semiotiek - de leer van tekens en betekenis - een aparte para graaf ingeruimd. Weliswaar wordt met de subtitel 'kentekens van verwantschap' al aangegeven dat heraldiek in feite geco deerde genealogie is, maar daarnaast is het, aldus de auteur, ook een 'teken systeem' waar telkens nieuwe tekens bin nensijpelen. Als lid van de Académie Internationale d'Héraldique verwijst hij waarschijn lijk graag naar het neutrale, statistische, heraldische onderzoek van de franse mediëvist Michel Pastoureau. Want alleen een zorgvuldige interpretatie en gebruik van die tekens kan voorkomen dat men op zijpaden belandt, zoals dat gebeurde in de symbolische wapenuitleg van H.W.M.J. Kits Nieuwenkamp. Kits Nieuwenkamp was sterk geïnspireerd door het boek Die Wappensymbolik, dat de Duitser Paul Gründel in 1907 schreef. In zijn denkwereld was ieder heraldisch symbool doordrenkt met een overoude, diepe, welhaast magische betekenis. In Kits Nieuwenkamps kloeke delen - die men tegenwoordig nog steeds in veel openbare bibliotheken op de plank met naslagwerken kan vinden - treft men dezelfde eclectische theorieën aan over oud-Germaans priesterschap, runen en totems. Het werd overigens niet alleen de ronkende mystiek van het latere Derde Rijk; de gerenommeerde Brabantse rijks archivaris J.P.W.A. Smit borduurde tot in 1957 nog vrolijk door op dit onweten schappelijke patroon. In zijn Brabantse beelden en teekens van recht projecteerde hij op allerlei heraldische tekens een deels zelfbedachte rechtssymboliek. De Boo besteedt naast de drie interessante pagi na's over deze zwarte bladzijde van de Nederlandse folkloristische heraldiek ook aandacht aan Napoleontische heraldiek, paraheraldiek en latere ontwikkelingen, zoals het moderne blazoeneren, ontwik keld door J.B. Rietstap. Ondanks haar archaïsche karakter blijkt de heraldiek in staat hedendaagse voorwerpen en tekens - bijvoorbeeld uit de techniek - te absor beren. De laatste zes jaar zijn er verschillende Nederlandstalige naslagwerken over heral diek verschenen, maar deze hebben dit handzame naslagwerk van De Boo niet de wind uit de zeilen kunnen nemen. Door terug te gaan naar de bronnen - en deze ook te vermelden in een licht notenappa raat - omzeilt De Boo de oude aannames en waardeoordelen die in de Nederlandse heraldische wereld geheerst hebben. Met literaire citaten en origineel gekozen plaatmateriaal wordt familieheraldiek - zowel voor de leken als gevorderden - goed toegankelijk gemaakt. Familiewapens 36 literatuur Wie zegt dat ICT vooral een zaak van mannen is, heeft buiten het veld van Digitaal Erfgoed gerekend. Dit blijkt uit het onlangs verschenen ABC-DE: Woordenboek voor het Digitaal Erfgoed, uitgegeven door DEN. Behalve de direc teur van DEN, Marco de Niet, worden in het colofon alleen vrouwen bij name genoemd, die aan dit handzame boekje meewerkten: Else-Laura Rademaker en Janneke Grooten, als medewerkers van DEN, Leontien Verbeek keek kritisch naar de selectie van termen en Yola de Lusenet las kritisch mee bij de definities zelf. Het uitbrengen van een lijst van definities is buitengewoon moedig. Iedereen heeft zijn eigen perceptie en context waarin hij of zij een begrip kent of gebruikt. Dat leidt onvermijdelijk tot kritiek en felle discussies, omdat het moeilijk is om uit je eigen context te stappen. Maar uiteinde lijk is overeenstemming over een begrip bij de communicatie tussen erfgoedspe cialisten onderling en communicatie met ICT-leveranciers onmisbaar. Daarom is het verschijnen van dit boekje, met bij behorende website, van groot belang. Al was het maar omdat je de discussie dan begint vanuit dezelfde definitie. De omschrijvingen in het Woordenboek zijn beknopt en helder. Soms is er spra ke van een goede vondst om een begrip snel te definiëren. Zo wordt compressie onder andere toegepast "om het kopiëren van files te versnellen". Je had ook kun nen zeggen dat compressie was bedoeld omdat er anders vertraging op het net werk optreedt. Maar de techniek wordt niet omschreven in termen van weer andere techniek; de omschrijving gaat over waarvoor de techniek is bedoeld. Dat is een goed uitgangspunt. In het woordenboek zijn geen ICT-stan- daarden opgenomen. Dat is jammer, maar begrijpelijk. Ergens is een grens getrokken. Termen over digitaal archivistisch erfgoed komen we niet tegen, terwijl wel ruimte is gemaakt voor termen die afkomstig zijn uit de museumsector. Als 'registratiesysteem' wordt opgenomen, waarom dan ook niet 'archiefbeheer systeem'? Ook 'basisregistratie' is een term die alleen van toepassing is op de museumsector. Een gemiste kans om sec toroverschrijdend te werken en aan elkaar uit te leggen wat de overeenkomsten zijn tussen termen. Ik denk dat de term 'cul tureel erfgoed' overbodig is en 'webarchi vering' en 'websitearchivering' lijken mij hetzelfde. Maar dat zijn uitzonderingen. Verder is er een goede selectie van termen gemaakt. Over de individuele definities kan ook - zoals gezegd - uitgebreid worden gedis cussieerd. Dat doe ik dan ook niet hier. Op de website van DEN (www.den.nl), waar de definities ook zijn gepubliceerd, is de mogelijkheid gegeven om op een definitie te reageren. Wie is geïnteresseerd in de discussie per term, kan daar terecht en wordt uitgenodigd mee te praten. Het is op de website helaas niet te zien bij welke termen ik een discussie ben gestart. Ook is niet duidelijk op welke plek de discussie zich eigenlijk afspeelt, omdat je kunt klikken op een reageer-mogelijkheid op verschillende plekken in de gebrui kersinterface. Je komt dan elke keer op een andere plek terecht in het systeem, zonder verwijzingen naar discussies over hetzelfde onderwerp op andere plaatsen. Daarnaast is het onduidelijk wat er met reacties gebeurt. Worden de termen aan gepast? En wie voert daar dan de eind redactie over? Het is een gemiste kans. DEN vraagt van ons mee te denken, maar dat wordt niet gemakkelijk gemaakt of gestimuleerd. Ten slotte nog dit: de betekenis van termen is goed vast te leggen door ze onderling te relateren. Bij 'webdienst' en 'mash up' kan dan worden ver wezen naar API, zodat de onderlinge relatie duidelijk wordt en de lezer begrijpt waarom ze voortdurend in eikaars nabijheid voorko men. Het kan je ook helpen termen te definiëren. Zo kan een thesaurus worden gedefinieerd als een soort 'terminologie bron'. Elders kan dan het begrip termino logiebron worden gedefinieerd. Ook het aangeven van synoniemen kan helpen bij het begrijpen van een term. Deze rela ties zouden vervolgens heel goed in de webomgeving passen, zodat je eenvoudig van begrip naar begrip kunt klikken. Concluderend is er nog genoeg te doen voordat we een gezamenlijk begrippen kader hebben om over digitaal erfgoed te spreken. Maar het begin is er. Daarvoor is duidelijk veel werk verzet en dit werk kan als startpunt dienen van een begrippen lijst die ons werk op belangrijke wijze kan ondersteunen. Het is te hopen dat het niet alleen bij de gedrukte versie blijft, dat DEN de website verbetert en daar inten sief met ons in discussie gaat. Lees verder op pagina 39 37 Aan de lezer i CBG-reeks nr. 22 (Den Haag, 2008) ISBN 978- 90-5802-058-1, 199 blz., 17,50 (Vrienden CBG 15,00). Guus van Breugel, medewerker archieven Gemeentearchief Rotterdam en heraldicus bij Centraal Bureau voor Genealogie in Den Haag Kentekens van verwantschap archievenblad mei 2009 1 DEN (Den Haag, 2008) ISBN 978-90-813615-1-4, gratis verkrijgbaar bij DEN. Ivo Zandhuis mei 2009 archievenblad

Archievenblad | 2009 | | pagina 18