SCHEEREÜF «B.V UniCompact verrijdbare archiefsystemen. In de afgelopen 39 jaar hebben wij bij zeer veel organi saties ruime ervaring opgedaan bij het oplossen van archiveringsproblemen. Voor u, als verantwoordelijke voor het archief, is het natuurlijk duidelijk dat de authentieke archiefópslagmethodes allemaal één ding gemeen hebben en dat is ruimtebesparing. Echter andere zaken verdienen net zoveel aandacht; in welke uitvoeringen kunnen de stellingen geleverd wor den,wat zal de invloed zijn op de klimatologische omstandigheden, welke aanpassingen zijn er aan het product gemaakt om beschadigingen van uw archivalia te voorkomen, wat zijn de veiligheidsvoorzieningen bij een verrijdbaar archief enz. Kortom, er zijn genoeg aandachtspunten waarbij Scheeres voor u een belangrijke én adviserende rol kan spelen. Heeft u interesse in onze producten stuur of fax deze bon naar onderstaand adres en informatie wordt u toegestuurd. Boogschutterstraat 40, 7324 BA Apeldoorn Postbus 4168, 7320 AD Apeldoorn Tel. (055) 368 95 49 Fax. (055) 542 92 22 www.scheeres.nl verkoop@scheeres.nl Vervolg van pagina 19 - persoonsgegevens zijn openbaar, indien de gegevens uitsluitend betrekking hebben op een openbare persoon, bijvoorbeeld een com missaris; - persoonsgegevens zijn openbaar, indien de gegevens reeds met toestemming van de betrokkene openbaar zijn gemaakt. Dit betekent dat persoonsgegevens die verband houden met alle beroepsactiviteiten, bijvoorbeeld werknemers in de particuliere sector, universitair onderzoekers of adviseurs, openbaar zijn. De ETGB geeft verder aan dat de persoonsgegevens niet alleen betrekking hebben op namen, titels en functies, maar ook andere gegevens bevatten, zoals telefoon, email en onkosten gemaakt tij dens dienstverband. Het spreekt voor zich dat persoonsgegevens die al openbaar zijn, bijvoor beeld op een website van een instelling of een blog, openbaar zijn. De Ombudsman vindt het voorstel van de Europese Commissie een beperking van de hui dige regels en een stap terug. Hij deelt niet alleen de kritiek van de ETGB op artikel 4, lid 5, maar is ook ongelukkig over de herdefiniëring van het begrip 'documenten'. Deze definitie geeft aan dat documenten alleen toegankelijk zijn indien ze formeel verzonden zijn naar een ontvanger, of officieel geregistreerd zijn en zijn opgenomen in een officieel dossier. De Ombudsman plaats ten slotte kritische kanttekeningen bij het recht van een lidstaat om de toegang tot een document, opgemaakt door de lidstaat zelf, te ontzeggen. De Ombudsman is van mening dat een lidstaat alleen de toegang tot een document kan ont zeggen indien dit valt onder de regels van de Eurowob en niet conform hun eigen, nationale recht. Tevens moet een lidstaat duidelijk aange ven waarom het de toegang tot een document wil beperken. De herziening van Verordening (EG) nr. 1049/2001 is nog niet afgerond. Het commentaar van zowel de ETGB als de Ombudsman en talrij ke andere specialisten zal zeker tot aanpassingen leiden van het voorstel gedaan door de Europese Commissie. De volgende stap in het proces is dat het aangepaste voorstel goedgekeurd wordt door de Europese Raad en het Europese Parlement. Dit artikel gaat in op de delicate relatie tus sen de Europese richtlijnen inzake het recht op toegang tot documenten en het recht op bescherming van persoonsgegevens. De Bavarian Lager-zaak en de discussie op Europees niveau maken duidelijk dat beide richtlijnen onvol doende op elkaar aansluiten. Zowel het ETGB als de Ombudsman hebben commentaar op de voorgestelde nieuwe tekst van Verordening nr. 1049/2001, omdat het volgens beide instanties nog teveel onduidelijkheid laat. Er moet gezocht worden naar een oplossing die de gelijkwaar digheid van beide rechten respecteert, zodat de diverse belangen op een consequente manier beschermd worden. Uit de Bavarian Lager-zaak blijkt dat een te restrictieve benadering van de gegevensbescherming - het doorstrepen van namen en titels - geen oplossing biedt. Alhoewel de Commissie het betreffende artikel in het nieu we wetsvoorstel heeft aangepast, biedt het gezien de kritiek hierop nog geen adequate oplossing. Het alternatief van ETGB daarentegen lijkt een betere en meer praktische uitweg te zijn. Het verschaft meer duidelijkheid indien een besluit inzake toegang tot een document met persoons gegevens genomen moet worden. t-maii: saies(a;adIibsoft.com Internet: www.adlibsoft.com "Ons archief is eindelijk overzichtelijk en toegankelijk cloorAdlib Archief. Er zijn zoveel verschillende zoekmogelijkheden dat je altijd vindt wat je zoekt. En daar gaat het ons juist om. Met Adlib is het beheer van ons archief een stuk makkelijker geworden". Organisatienaam Naam contactpersoon Adres Postcode Plaats Telefoonnummer Bel mij op voor een afspraak O Adlib software is al decennia toonaangevend in informatie-, collectie-, kennismanagement en archiefbeheer. Adlib applicaties staan bekend om hun gebruiksgemak, overzichtelijkheid en flexibiliteit. Bel of e-mail voor meer informatie of voor een geheel vrijblijvende demonstratie. Software voor musea, bibliotheken en archieven. Adlib Information Systems Postbus 1436, 3600 BK Maarssen Tel: 0346 586800 E-mail: sa Tot slot Ineke Deserno is promovendus aan de Monash University in Australië en onderzoeksassistent aan de Vrije Universiteit Brussel. Noten Met dank aan professor Frank Scheelings van de Vrije Universiteit Brussel, voor het lezen en corrigeren van de eerste versie. 2 Voor meer informatie zie de website van de ETGB: http://www.edps.europa.eu/EDPSWEB/ 3 Voor meer informatie over de rechtszaak, zie de website EUR-LEX: http://www.eur-lex.europa.eu. Zie ook het artikel van Paul de Hert en Ronny Saelens, 'Openbaarheid voor gegevensbescherming wanneer er geen privacy speelt', de Juristenkrant (mei 2008), 6: http://www.vub.ac.be/LSTS/pub/Dehert/243.pdf 4 Voor meer informatie zie website: http://ec.europa. eu/transparency/index_en.htm 5 Voor meer achtergrond informatie omtrent de kritiek zie: http://www.wobsite.be/uploads/documentenbank/ ofbec22cd69d79faodo4d77a5886foco.pdf. Zie ook de websites van ETGB: http://www.EDPS.europa.eu en de Ombudsman http://ombudsman.europe.eu 6 Zie de website van ARMA International voor de pre sentaties gemaakt tijdens de Roundtable: www.arma. org/brusselsroundtable mei 2009 archievenblad

Archievenblad | 2009 | | pagina 10