isssÉge archieven en collecties archieven en collecties Het programma trok grote belangstel ling in politieke kringen. Gespot werden, naast de archiefoverdragers Witteveen, Deetman en Franssen, onder anderen de oud-bewindslieden Wiegel, Braks, Bukman, Stemerdink en Van Eekelen, de zoon van Luns, de zus van Klompé, de bio- graaf van Pim Fortuyn, de president van de Algemene Rekenkamer en leden van de Eerste en Tweede Kamer. Veel politici waarvan, voor zover dat nog niet gebeurd is, wordt gehoopt dat ook zij te zijner tijd hun persoonlijke archieven willen over dragen aan het Nationaal Archief. In zijn welkomstwoord wees Martin Berendse op het belang van particuliere archieven. Die kunnen persoonlijke kleu ring, maar vooral ook diepere inzichten leveren over onbekende of ogenschijnlijk onbelangrijke gebeurtenissen die bepa lend kunnen zijn voor de geschiedenis. Daarom wil het Nationaal Archief extra aandacht geven aan particu liere archieven, niet alleen aan die van de leiders van het eerste plan, maar ook aan die van de denkers en doeners naast hen. Ze kunnen ons beeld van bestuur en samenleving verdiepen en verscherpen. Jelle Gaemers, een van de inventarisatoren van de aangeboden archieven, gaf een beschouwing over de verbanden die hij tussen de archiefvormers had kunnen vinden. Vier van hen - Schmelzer, Geertsema, Witte veen en Van Doorn - ontmoetten elkaar, in verschillende hoeda nigheden, in de jaren zestig en zeventig van de twintigste eeuw op het Haagse Binnenhof. Hun actieve politieke loop baan eindigde tussen 1973 en 1977: Schmelzer werkte alleen nog achter de schermen, Geertsema werd commissaris van de Koningin in Gelderland, Witteveen ging naar het IMF en Van Doorn keerde na zijn ministerschap terug naar de rechterlijke macht. De niet-politicus Van der Klaauw, de diplomaat die zijn carrière onderbrak om minister van Buitenlandse Zaken te worden, is een overgangsfiguur naar de jaren '80. Deetman en Franssen begonnen hun politieke loopbaan toen en ook Geertsema keerde weer terug, nu in de Eerste Kamer. In de archieven zijn sporen van commu nicatie over en weer aanwezig. De hoofdmoot van het programma was echter gewijd aan de in november overleden Norbert Schmelzer: staats secretaris van Binnenlandse Zaken (1956- 1959) en Algemene Zaken (1959-1963), minister van Buitenlandse Zaken (1971- 1973) en fractievoorzitter van de KVP- fractie in de Tweede Kamer (1963-1971). Vooral bekend van de naar hem genoem de nacht, toen hij de val veroorzaakte van het kabinet, waarin zijn eigen partij verte genwoordigd was. Max van Weezei, journalist en voorzitter van het bestuur van Nieuwspoort, haalde herinneringen op aan zijn tijd als parle- mentair verslaggever. Vanuit zijn onder zoek in de notulen van de ministerraad in het toenmalige Algemeen Rijksarchief, herinnerde hij zich het verzet van maar liefst 18 kabinetten tegen een vrije dag op 5 mei - te dicht op Koninginnedag, te dicht op de Dag van de Arbeid en slecht voor de economie. Daarnaast kon hij een fraaie karakteristiek geven van de vaste vergadervolgorde in de ministerraad rond 1950. Dat ging als volgt. Eerst sprak de minister van Buitenlandse Zaken over de woelingen in de wereld, vervolgens werd uitvoerig stilgestaan bij de vraag wie het kabinet zou vertegenwoordigen bij de vele ontvangen uitnodigingen - zoals langdurig overleg over het lidmaatschap van de erecommissie van de banketbak kerstentoonstelling van 'De vergulde krakeling' - en daarna werden nog wat besluiten genomen over de economie. Uit onderzoek in de archieven van het minis terie van Buitenlandse Zaken, die inmid dels grotendeels zijn overgebracht naar het Nationaal Archief, leerde Van Weezei dat topdiplomatie voornamelijk bleek te bestaan uit het beantwoorden van de vraag: "Wie nodigt wie uit voor welk diner en wie krijgt de beste slaapkamer toege wezen?" Zo waren er ooit problemen rond het regelen van een afspraak voor geheim overleg over de toekomst van de Papoea's tussen Luns en zijn Indonesische ambt genoot Malik. Na het afvallen van locaties in Azië en in het Midden-Oosten, vond dit uiteindelijk plaats in Rome, tijdens "een klein herendiner". Schmelzer, scout van CDA-buitenlandspecialisten als Hans van den Broek, Jaap de Hoop-Scheffer en Maxime Verhagen, herinnert Van Weezei zich als één van de meest charmante en hoffelijke mensen die hij kende. Door hem na de Nacht van Schmelzer - "het was niet zijn bedoeling dat het kabinet ten val zou komen" - af te schilderen als het prototype van de onbetrouwbare roomse politicus, heeft de journalistiek hem onrecht aangedaan. Schmelzers biograaf Robert Ammer- laan ging in op de hartelijke samenwer king bij het schrijven van zijn boek Het verschijnsel Schmelzer - uit het dagboek van een politieke teckel (1973). Het was voor die tijd uniek dat een actief politicus zo ruimhartig inzage gaf in zijn persoonlijk archief. En het pleit voor Schmelzer dat hij de auteur liet zeggen wat hij wilde, mits er duidelijk te onderscheiden viel wat de mening was van de auteur en wat die van de politicus. Schmelzer had voor namelijk oog voor té negatieve oorde len over medepolitici en voor hun recht op geheimhouding van vertrouwelijk gedane mededelingen. Hij wilde schade aan menselijke relaties voorkomen, con troleerde het boek daarop en voerde daar over 'onderhandelingen' met Ammerlaan. Schmelzer schatte in dat "mijn gezin en ik van het boek aanzienlijk meer verdriet dan vreugde zullen beleven". De reden dat hij toch instemde met de publica tie ervan, was dat hij inzag dat het van belang voor de democratie was dat men inzage kreeg in de problemen, overwe gingen en idealen van een politicus. Bij alle daarop volgende negatieve kritiek hield Schmelzer de rug recht. Maar in de memoires die hij zelf in 2004 publiceerde, Herinneringen van een politiek dier, wordt met geen woord gerept over het eerdere boek. Waarop Ammerlaan zich nog wel afvroeg of hij indertijd als 28-jarige jour nalist toch niet de hoeder van deze door gewinterde beroepspoliticus had moeten zijn. Maxime Verhagen, de huidige minis ter van Buitenlandse Zaken, is één van de jonge talenten die door Schmelzer gescout is. In zijn rede gaf Verhagen aan dat hij veel aan Schmelzer te danken heeft gehad, en hij noemde de overeen komsten die hij met hem had. Schmelzer en Verhagen zijn beide pro-Europa, waren c.q. zijn beiden zowel fractievoorzitter als minister van Buitenlandse Zaken en hebben inhoudelijk gedeelde prioritei ten: Europa, mensenrechten en aandacht voor de trans-Atlantische bettrekkingen. Daarnaast zijn beiden vergeleken met een dier: een teckel respectievelijk een rat. Maar waar de teckel bij Schmelzer leidde tot het verzamelen van beeldjes van teckels in allerlei vormen - tot een thee servies aan toe - verkondigde Verhagen aan geen ratten te gaan sparen: "Niet zo'n gezellig dier om thuis op de schouw te zetten." Op het gebied van archiefbeheer verschillen beiden. Schmelzer was een nauwgezet dagboekschrijver, Verhagen maakt eerder gebruik van de moderne elektronische mogelijkheden. Een prille poging om in een boekje aantekenin gen te maken van wat hij meemaakte bij een recente kabinetsformatie, werd snel gestaakt toen een dergelijk boekje na een etentje bij een pizzatent onder de stoel werd achtergelaten en door een VVD(!)- medewerker gered werd. Hetgeen Martin Berendse, met een verwijzing naar het in de ambtenarij gesneuvelde advies over de Nederlandse rol in Irak, de opmer king ontlokte dat Verhagens ambtenaren gelukkig beter zijn in bewaren: die zetten zelfs op de stukken "goed bewaren in het archief". De inventarissen werden daarop door Berendse uitgereikt aan de betrok kenen (Witteveen, Deetman, Franssen), of aan hun weduwen en familieleden (Schmelzer, Van der Klaauw, Geertsema, Van Doorn). Als aandenken aan de dag kregen zij een foto van de archiefvormer 'in actie'. Onder de welluidende tonen van een eigen compositie van Schmelzer ging de bijeenkomst over in een zeer geanimeerde borrel. Of, zoals een collega opmerkte, "het bleef nog lang onrustig in Den Haag". Politici voor hevoetlicht Door Yvonne Bos-Rops Op dinsdag 3 februari vond in perscentrum Nieuwspoort in Den Haag de eerste bijeen komst plaats van wat in de visie van Martin Berendse, directeur van het Nationaal Archief, een jaarlijkse traditie moet wor den: het Nationaal Archief dat in de eerste maand van het jaar naar buiten treedt met belangrijke archieven die voor onderzoek beschikbaar zijn gekomen. In aanwezigheid van minister van Buitenlandse Zaken Maxime Verhagen ging het deze keer om de presenta tie van de inventarissen van de archieven van maar liefst zeven politici: de oud-ministers Deetman (Onderwijs en Wetenschappen), Van Doorn (CRM), Geertsema (Binnenlandse Zaken), Van der Klaauw (Buitenlandse Zaken), Schmelzer (Buitenlandse Zaken), Witteveen (Financiën) en Franssen, oud-lid van de Tweede Kamer en huidige commissa ris van de Koningin in Zuid-Holland.1 Aanbieding van de inventaris aan mevrouw Schmelzer door Martin Berendse (foto's Faroed Saddal, Nationaal Archief). Diepere inzichten De beste slaapkamer Minister Maxime Verhagen, met behulp van Martin Berendse en Yvonne Bos-Rops, op zoek naar een scriptie van hemzelf in de inventaris van het archief Schmelzer. Meer verdriet dan vreugde Oud-minister Witteveen met een foto van zichzelf in jongere jaren. Overeenkomsten Onrustig Yvonne Bos-Rops is werkzaam op de afde ling Selectie en Acquisitie van het Nationaal Archief in Den Haag. Noten 1 De aangeboden inventarissen zijn te raadple gen op www.nationaalarchief.nl. archievenblad april 2009 april 2009 archievenblad iCli:

Archievenblad | 2009 | | pagina 9