Restauratie-Atelier Helmond ISO-gecertifïceerd Onze richtlijnen en processen zijn recentelijk beoordeeld. Ze dragen bij aan de kwaliteit van ons gehele arbeidsproces. Tot onze vreugde is daarom het certificaat ISO-9001:2000 aan ons uitgereikt. Het behalen van het certificaat is nogmaals een bevestiging van de kwaliteit die wij al jaren leveren op het gebied van restauratie en conservering van archivalia. Kwaliteit hangt af van veel zaken. Één van de belangrijkste hierbij zijn onze medewerkers. Ze werken met bezieling en hebben veel ervaring. Volgens richtlijnen die u zekerheid geven. Panovenweg 40 5708 HR Helmond Nederland T +31 (0)492 - 553 990 F +31 (0)492 - 552 442 Calamiteitennummers: +31 (0)6 - 5365 0007 +31 (0)6-5425 5442 info@r-ah.nl www.r-ah.nl rd 9001:2000 uratie-Atelier Helmond bv beëindigd, moet de archivaris alle gepro duceerde bestanden, inclusief de eigen logboeken, verzamelen ten behoeve van latere evaluaties en onderzoeken. Tijdens de inbedding in de gemeente lijke rampenbestrijding is gebleken dat tot nu toe geen enkele andere collega in den lande de uitdaging, zoals geformuleerd in de circulaire van BZK, heeft opgepakt. De auteurs zijn van mening dat het archief wezen zich toch eens achter de oren moet krabben en moet kiezen uit de volgende drie keuzes: - willen we (het archiefwezen) de circu laire van BZK implementeren en kun nen we afspreken wie of welk gremium hierin een trekkersrol kan vervullen; - of informeren we Binnenlandse Zaken dat we het niet kunnen/willen en bedanken we voor de eer; - of wachten we op de volgende ramp of crisissituatie en bidden we dat de 'zwarte piet' niet bij ons beland? De aanwezigen kozen in meerderheid voor het implementeren van de circu laire. Rest de vraag: Welk gremium pakt de handschoen nu op? Wij willen graag meedenken. Vervolg van pagina 11 als bij een ramp tevens het erfgoed wordt bedreigd. Het zal immers voor de gemeentearchivaris onmogelijk zijn om zowel goed voeling te houden met de kwaliteit van de informatievoorziening en vastlegging tijdens de ramp in zijn rol als toezichthouder, alsook sturing te geven aan het nemen van maatregelen met betrekking tot het veiligstellen van het erfgoed in zijn rol als beheerder. Voor de ondersteuning van de rampen bestrijdingsorganisatie tijdens de ramp kunnen voor de archivaris concreet een aantal taken worden benoemd. Hierbij zijn te noemen: - het lokaliseren van archiefbescheiden benodigd voor de bestrijding, zowel bij de eigen alsook bij andere betrokken organisaties; - het zekerstellen van documenten die belangrijk zijn voor de evaluatie en het onderzoek naderhand; - controle op naleving van de gemaakte afspraken, zoals die zijn vastgelegd in rampenplannen, ten aanzien van het documenteren van de ramp. Deze taken voert de archivaris uit in drie fases. Bij het ontstaan van de ramp, als de archivaris door de rampenorganisa tie wordt opgeroepen, zullen zijn eerste werkzaamheden bestaan uit het inrichten van het actiecentrum en het inregelen van de bemensing, in overleg met de rampen organisatie en gerelateerd aan de omvang van de ramp. Tijdens de ramp betreft het voornamelijk het toezicht op de naleving van gemaakte afspraken met betrekking tot het documenteren van de ramp en het aanreiken van informatie op verzoek van de decisionmakers. Waar mogelijk kan de archivaris dan starten om archiefmateri aal zeker te stellen, denk aan materiaal dat informatie kan bevatten die bij later onderzoek licht kan werpen op de oorza ken van de ramp. Nadat de crisissituatie is GECERTIFICEERD "Een onderneming die het ISO-ccrtificaat wil behalen moet kunnen bewijzen dat er zorgvuldig wordt gewerkt." Het dilemma Corrie-Christine van der Woude was tot september 2008 gemeentearchivaris van Nijmegen en is vanaf deze datum Sectorhoofd Collecties en Publiek bij het Gemeentearchief Rotterdam. Jan Beens is gemeentelijk archief inspecteur in Nijmegen. Noten 1 Dit artikel is een bewerking van de gelijk namige lezing die op de KVAN-studiedagen 2008 is uitgesproken door Corrie-Christine van der Woude. 2 Circulaire ministerie van Binnenlandse Zaken, 28 oktober 2001, kenmerk BE2000/97598. 3 GHOR Geneeskundige Hulpverlening bij Ongevallen en Rampen. 4 Bestaande uit vertegenwoordigers van de Regiopolitie, de Regionale Brandweer, de lokale Brandweer, de GHOR, de gemeen schappelijke meldkamer en de gemeentelijke archiefinspecteur als vertegenwoordiger van de gemeenten. 5 Opleiding Crisisbeheersing en Rampenbestrij ding, die wordt verzorgd door het NIBRA. archievenblad Bestrijding van een grote brand bij De Klok Logistics Nijmegen op 26 januari 2008 (foto Regionale Brandweer Gelderland-Zuid). De taken van de archivaris Toekomstbeeld: de archivaris bij de uitoefening van zijn 'nieuwe' taak? april 2009

Archievenblad | 2009 | | pagina 6