Omdat het SCdnilGn van gebonden documenten in kleur veel eenvoudiger en slimmer kan Noord-Hollands Archief presenteert overzicht wetenschapsarchieven PS7000C MKII nu A2++ KON ICA MINOLTA The essentials of imaging Hoe de Konica Minolta PS7000C MKII uw scanproblemen oplost. Het Noord-Hollands Archief (NHA) in Haarlem fungeert als landelijk con centratiepunt voor wetenschapsarchieven. Onlangs heeft Robbert Dijkgraaf, presi dent van de Koninklijke Nederlandse Akademie van Wetenschappen, het eerste exemplaar in ontvangstgenomenvan een overzicht van de wetenschapsarchieven die zijn ondergebracht bij het NHA. Onder de 98 wetenschaps archieven van perso nen en instellingen bevindt zich ook het archief van de KNAW over de periode 1851- 1940. Het genoemde overzicht is opgesteld door Godelieve Bolten, programmamanager wetenschapsarchieven bij het Noord-Hollands Archief, en staat ook op de website van het NHA (www.noord-hollandsarchief.nl). Het overzicht werd gepresenteerd tijdens het symposium 'Wetenschapsarchieven in het Noord-Hollands Archief', dat op 9 maart plaatsvond en werd georgani seerd door de Stichting Vrienden van het Noord-Hollands Archief. Eerder op de dag had Leen Dorsman (hoogleraar universiteitsgeschiedenis en voorzitter van de Commissie Geschiedschrijving Universiteit Utrecht) de vraag opgewor pen of er behoefte was aan één nationaal Per 1 maart is Luud de Brouwer aange steld als Hoofd Archief bij het Regionaal Archief Tilburg. Al meer dan twintig jaar lang vervulde hij verschillende functies bij het archief op verschillende afdelingen. De afgelopen tien jaar heeft hij zich in toenemende mate toegelegd op de website en digitalisering als webmaster van het Regionaal Archief Tilburg. Hij gaat zich nu in het bijzonder bezighouden met het verder uitwerken en deels invoeren van het Strategieplan, dat onlangs op hoofd lijnen is goedgekeurd. De kernwoorden van het plan zijn: digitaliseren, samen- historisch wetenschapsarchief. Eén van de bijna negentig deelnemers aan het symposium antwoordde hierop als onder zoeker al tevreden te zijn met een virtueel wetenschapshistorisch centrum, waar in elk geval is na te gaan waar welke weten schapsarchieven geraadpleegd kunnen worden. Het Noord-Hollands Archief beheert onder andere de archieven van instel lingen als de Koninklijke Hollandsche Maatschappij der Wetenschappen (1752- 1975), de Wiener Kreis (1924-1938) en het Genootschap Belle van Zuylen (1975-2005) en van wetenschappers als de wiskundige H. Freudenthal en de natuurkundigen H.A. Lorentz en J.D. van der Waals. Het NHA neemt belang rijke en relevante wetenschapsarchie ven op en fungeert als vangnet voor weten schapsarchieven die elders geen onder dak kunnen vinden. Daarnaast stelt het NHA zijn opgebouw de expertise op dit terrein beschikbaar aan derden, onder meer in de vorm van advisering en onder steuning. KNAW- president Dijkgraaf benadrukte in zijn bijdrage het belang van wetenschaps archieven als bron voor wetenschaps geschiedenis. Naar zijn mening blijft in het universitaire onderwijs in de natuur wetenschappen de historische dimensie nog te vaak onderbelicht, terwijl studen ten wel 'historische honger' hebben. Zelf had hij zich bemoedigd geweten door een citaat uit een brief van Einstein aan Lorentz, waarin de eerstgenoemde schreef dat fouten soms het gevolg zijn van eigen slordigheid, maar dat je ook door de dui vel een doodlopende kant kunt worden opgestuurd. werken, participatie en erfgoededucatie. Luud de Brouwer is tevens een van de columnisten van het Archievenblad. Voor vermelding in deze rubriek is de redac tie afhankelijk van berichten die aan haar worden doorgegeven. nieuws uit het veld Het scannen van gebonden documenten is nu eenmaal een lastige klus. Geopende boeken zijn zwaar en moeilijk plat op een scanner te leggen. Gebonden boeken dreigen al snel te beschadigen en teksten en afbeeldingen in de rug van het boek vervormen. Maar niet met de nieuwe PS7000C MKII. Deze scant boeken van bovenaf en corrigeert auto matisch de kromming in de rug. Of het origineel nu zwart-wit of in kleur is, een standaard of afwijkend formaat heeft. De PS7000C MKII zorgt eenvoudigweg voor de best denkbare reproductie. Meer weten over deze slimme bookscanner? Kijk op www.konicaminolta.nl of bel GRATIS 0800 - 022 21 41. Konica Minolta, Postbus 237, 1170 AE Badhoevedorp, telefoon 0800 - 022 21 41, fax 020 - 658 41 60, e-mail: info@konicaminolta.nl NIEUWS april 2009 archievenblad Nobelprijswinnaar H.A. Lorentz in zijn studeerkamer (coll. Noord-Hollands Archief).

Archievenblad | 2009 | | pagina 4