JALEMA DE ARCHIEFWET uit het veld pi PROMOTIE TEAM ]alema levert complete archiefoplossingen op maat iciHinp miM iPifflrnjjiD)a©HiiiiD mj mmsbmiimi© ups»©»»® Kennis delen ouer communicatie bij archieuen KUNT U NU VOORGOED OPBERGEN Wat is de bewaartermijn van BAG-brondocumenten? ÏT: St® nieuws uit het veld Mail uw nieuws naar: nieuws@kvan.nl De Nationale ombudsman, Alex Brenninkmeijer, constateert dat er spra ke is geweest van schijn van partijdig heid bij de benoeming van de rijksar chivaris in 2007 door het Ministerie van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap. Het ministerie heeft die indruk gewekt door het diplomavereiste in de vacaturetekst af te zwakken en door het moment waarop het ministerie de regelgeving op dit punt heeft aangepast. De benoemingsprocedure voor een nieu we rijksarchivaris heeft vorig jaar in de archiefwereld tot opschudding geleid. In mei 2007 heeft het Ministerie van OCW een vacature opengesteld voor de functie 'algemeen rijksarchivaris tevens directeur Nationaal Archief'. In strijd met de Archiefwet bleek een archief diploma in de vacaturetekst geen ver eiste. Op dezelfde dag dat het ministerie de benoeming van een kandidaat bekend maakte, werd ook een wijziging gepubli ceerd van het Statuut van het Nationaal Archief gepubliceerd in de Staatscourant. Deze wijziging maakte het mogelijk om iemand zonder diploma te benoemen als directeur, en niet tot rijksarchivaris. En zo gebeurde het ook. Zodra deze kandidaat het vereiste diploma behaald zou hebben, zou hij ook benoemd kunnen worden tot rijksarchivaris. De gang van zaken leidde tot een klacht bij de Nationale ombuds man. Na onderzoek constateert de Nationale ombudsman dat de procedure voor de benoeming op zich correct is verlopen. De Nationale ombudsman heeft geen aanwij zingen gevonden dat het Ministerie van OCW daadwerkelijk partijdig is geweest bij de benoeming zelf: de juiste man is op de juiste plaats terechtgekomen. Wel is op twee punten de schijn van partijdigheid gewekt, vindt de ombudsman. Ten eerste constateert hij dat de vacaturetekst niet in overeenstemming is met de Archiefwet. Volgens de Archiefwet is een archiefdi ploma vereist voor een rijksarchivaris. Daarnaast heeft de ombudsman kritiek op het late tijdstip waarop de regelge ving zo gewijzigd werd dat een kandidaat benoemd kon worden die niet in het bezit was van een archiefdiploma. Het minis terie had al voor aanvang van de proce dure onderkend dat het lastig zou zijn om de combinatie van zowel directeur als rijksarchivaris in één persoon te vin den. Desondanks is niet voorafgaand aan de procedure het juridisch kader voor de vacature gewijzigd. Dit is pas gebeurd op het moment dat een kandidaat benoemd werd die niet aan de eisen voldeed. Dit wekt de schijn van partijdigheid: de regels van het spel mogen niet tijdens het spel gewijzigd worden. De projectleiding BAG van het ministerie van VROM vraagt aan dacht voor het volgende: hoewel de Archiefwet anders voorschrijft, wor den gemeenten dringend verzocht ook alle BAG-brondocumenten van vóór 1 juli 2009 eeuwig te bewaren. De Wet BAG verplicht gemeenten alle BAG-documenten eeuwig te bewaren. Deze wet treedt echter pas op 1 juli 2009 in werking, waardoor nu nog de selectielijst op grond van de Archiefwet van toepassing is. Het lukt echter niet meer om de selectie lijst op grond van de Archiefwet voor 1 juli 2009 aan te passen. fab*.M Werkzaam als com municatieprofessional bij een archief? Het Platform Communicatie geeft gelegenheid om ervaringen uit te wisse len met vakgenoten bij andere archieven. Het Platform Communicatie komt twee keer per jaar bijeen. Het voornaamste doel is uitwisseling van ken nis. In de afgelopen jaren heeft dat onder meer een plan over crisiscommunicatie opgeleverd en een projectplan voor de imagoverbetering van archieven. Het archievenveld is redelijk vertegenwoor digd in het platform, maar nog niet vol- ledig. Nieuwe leden zijn dus van harte welkom. Aanmelden kan bij de secreta ris, Susan Kruidhof, communicatieadvi seur Gemeentearchief Rotterdam. E-mail: s.kruidhof@gar.rotterdam.nl. zuurvrij ÉjMlS Archiveren is een prachtig vak, maar ook aan strenge regels gebonden. Jalema kent de Archiefwet als geen ander en levert comple te archiefoplossingen aan overheidsinstel lingen. Zo weet u zeker dat u aan alle wette lijke eisen voldoet en kunt u zich bezighou den met de inhoudelijke kant van de zaak. Jalema heeft ruim 60 jaar ervaring in archi vering en is de absolute expert in opslag en conservering. Een sprekend voorbeeld is de mappenlijn met een ICN1,2 en 12 goedkeuring. Mappen en mechanieken die een langdurige bewaring garanderen en de bewaarde docu menten niet aantasten. Zoekt u een externe archiefoplossing? Ook dan bent u bij Jalema aan het juiste adres. Het gebouw voldoet aan de eisen die de Nederlandse Archiefwet stelt aan archief ruimten. Welke oplossing u ook zoekt, jalema is uw partner in archivering. Gratis proefpakket Wilt u meer weten? Vraag nu het gratis informatiepakket aan via info@jalema.com. INFORMATION MANAGEMENT www.jalema.com T (077) 476 76 76 NIEUWS april 2009 archievenblad

Archievenblad | 2009 | | pagina 3