S/an BINNEN- ENBUITENLANDSE EVENEMENTEN agenda agenda Exposities t/m 24 mei 2009 In de Schatkamer van Nieuw Land in Lelystad is de expositie 'Land en water op papier. Kunstzinnige verbeeldingen' te bezichtigen. In de Schatkamer zijn papieren kunstwerken met motieven als stormvloeden, kusten, dijkbouw, ont ginning, polderlandschap en visserij tentoongesteld. De geëxposeerde wer ken zijn gemaakt door kunstenaars als G. Dekkers, P. Dorleijn, J.H.C. Goffin, J.H. van Mastenbroek, H.J. Rotgans, J. Stellingwerf en W. Vaarzon Morel jr. Tussen de stukken waar uit de collecties van Nieuw Land zijn opgebouwd bevindt zich papieren infor matiedragers die ook vanuit een kunstzinnig oogpunt waardevol zijn. 'Land en water op papier' toont een selectie van deze stukken. De thematiek van deze expositie sluit aan bij die van de meer documentaire objecten in de verzamelingen van Nieuw Land, waarin de landschappelijke ontwikkeling en de bewoning van het IJsselmeergebied door de eeuwen heen, de inhoudelijke rode draad vormen. Blikvanger in de nieuwe expositie is het fotografische zevenluik van een akker, gemaakt door Ger Dekkers in 1989. Bijzonder zijn ook de werken van Henk Rotgans, Harm Visser en Abe Kuipers die als gemeen schappelijk thema de ontginning van de Noordoostpolder hebben. Nieuw Land toont in de expositie onder meer een recent verworven tekening van J.H. van Mastenbroek. Van Karei Boonenburg worden enkele aquarellen van plaatsen aan de westwal van het IJsselmeer ten toongesteld. Meer recent werk dat in verband gebracht kan worden met het IJsselmeergebied is afkomstig van de kunstenaars Pauline Bakker en Peter de Rijkcke. Door speciale klimaat- en licht- condities is de Schatkamer uitermate geschikt om kwetsbare objecten, die normaal gesproken de depots niet verla ten, toch aan een belangstellend publiek te tonen. Ter ere van de Boekenweek haalt Stadsarchief en Athenaeumbibliotheek Deventer (SAB) de mooiste vogelboeken uit haar schat kamers. De boeken zijn afkomstig uit de periode 1600-1900 en worden vanwege hun kwetsbaarheid zelden aan het grote publiek getoond. In de hal van de biblio theek aan het Klooster in Deventer zijn tot en met 24 april bijzondere ornitholo gische boeken uit het Verre Oosten (Indië en Japan) te zien. Ook toont SAB prachtig geïllustreerde achttiende en negentiende- eeuwse encyclopedische vogelboeken en schoolboekjes uit de negentiende en twintigste eeuw. SAB sluit daarmee aan op het boekenweekthema van dit jaar: 'Tjielp Tjielp - de literaire zoo', waarbij het dier in de letteren centraal staat. Cursussen 12 en 19 mei 2009 Bewaartermijnen zijn mede door het verschijnen van de NVBA-uitgave Selectiecriteria voor bewaartermijnen en het gelijknamige middagseminar van NVBA en GO opleidingen op 2 december 2008 in veel organisaties weer onderwerp van gesprek. Het congres werd door zo'n 90 deelnemers bezocht, terwijl van de uit gave inmiddels zo'n 500 exemplaren zijn verkocht. Ook voor de tweedaagse GO- workshop 'Werken met bewaartermij nen' van 13 en 20 januari 2009 is er veel belangstelling. Inmiddels is de workshop volgeboekt en is besloten om op 12 en 19 mei 2009 een extra sessie te organiseren om in de grote vraag te voorzien. Info: www.stgo.nl De Enterprise Content Management (ECM) masterclass is uniek in Nederland en leidt op tot de officiële ECM Master (ECMm) certificering van AIIM, the ECM Association. Deze internationaal erkende certificering wint snel terrein in Nederland en Europa en staat garant voor een interna tionaal kwaliteits- en ervaringsniveau. De vierdaagse Engelstalige masterclass biedt u het volledige theoretische kader dat u in staat stelt het geheel van informatie in de organisatie (in samenhang met relevante componenten en technologieën) te mana gen. Hiermee wordt bedoeld Electronic Document Management, Electronic Records Management, Workflow, Business Process Management, Web Content Management, Collaboration en Digital Asset Management. De vraag die centraal staat gedurende deze opleiding is waarom, wat en hoe u optimaal ECM in uw organi satie implementeert. Het bewaren en vernietigen van (digitale) documenten is en blijft een belangrijk en actueel onderwerp. Tijdens deze eendaagse cursus krijgt u handvat ten aangeboden hoe hiermee om te gaan. Docent van deze cursus is Dominique Hermans, mede-auteur en samensteller van de recent verschenen NVBA-publi- catie Selectiecriteria voor bewaartermijnen. Tijdens de cursus komen de volgende onderwerpen aan bod als records manage ment, waardebepaling van documenten, verschillende soorten bewaartermijnen, geldende wet- en regelgeving, conversie, digitale duurzaamheid, PDF/A, bewaar- condities en vernietigingsprotocollen. De doelgroep: records managers, medewer kers DIV, bibliothecarissen, archivarissen en informatiespecialisten. Bijeenkomsten In de door Anno georganiseerde workshop 'Hoe bereik je de onbereikbare?' komen vragen aan bod zoals: welke manie ren zijn er om mensen die uit zichzelf niet zo gauw naar een museum, bibliotheek of archief gaan, toch te interesseren? Hoe kies je je onderwerp? Welke vorm kies je daarbij? De insteek is de vraag hoe je als instelling (beter) gebruik kunt maken van wat er in de omgeving voor handen is, de zogeheten local resources. Paul Knevel (UvA, coördi nator master- traject Publieke geschiedenis) en Wim van der Weiden (voor zitter European Museum Forum en adviseur van Anno) geven samen leiding aan de work shop. De Anno workshop is bedoeld voor medewerkers van musea, archieven, bibli otheken en verwante instellingen. I 13 mei 2009 Rnpd^l Op woensdag 13 mei 2009 organi seert de Werkgroep Stedengeschiedenis, in samenwerking met het Regionaal Archief te Alkmaar en de Gemeente Alkmaar, een studiemiddag onder de titel 'Geloven in de Stad'. Het programma bestaat uit een rondlei ding door het Stedelijk Museum door drs. Anne- Marie Feld, een lunch verzorgd door het Regionaal Archief Alkmaar en verder drie lezingen: dr. Liesbeth Geudeke (Vrije Universiteit Amsterdam) over 'Kijk en vergelijk. De religieuze verhoudingen in Edam, Monnickendam en Purmerend (1520-1650)'; dr. Jurjen Vis (zelfstandig historisch onderzoeker), over 'Alkmaarse kerkgeschiedenis of religiegeschiedenis. Zonder Einfühlen gaat het niet'; en dr. Jos Leenders (zelfstandig historisch onder zoeker), over 'Burgerplicht te Hoorn. Dilemma der kleurloosheid.' 14 mei 2009 Alweer jaren geleden werden de werk zaamheden aan het Centraal Register voor Particuliere Archieven (CRPA) beëindigd. Er waren wellicht goede redenen voor, maar het werd ook door velen betreurd. Naar aanleiding van het rapport van de commissie-Jeurgens duikt de discussie over nut en noodzaak van zo'n register opnieuw op. Het digitale tijdperk biedt heel wat meer mogelijkheden dan de kaar tenbakken van vroeger. Ook door onder linge samenwerking is er veel te bereiken. Op dit moment wordt er op verschillende plaatsen weer over een centrale registratie van particuliere archieven nagedacht en gesproken. Voor het Platform Particuliere Archieven is dit reden om het onderwerp 'breed' op de agenda te zetten. Op deze bijeenkomst zal worden ingegaan op het verleden, het heden en vooral de toe komst van een centrale registratie van particuliere archieven. Tijdens de bijeen komst zal ook over de Nederlandse grens gekeken worden naar wat daar tot stand gebracht is. Nadere informatie wordt ver spreid via het Archiefforum en de websites van Erfgoed Nederland en het Nationaal Archief. De jaarlijkse KVAN-dagen vinden dit jaar in Haarlem plaats. Het thema is: 'Archieven de ruimte'. Er worden presenta ties gegeven en discussies geleid om archi varissen, inspecteurs, publieksadviseurs, records managers, directeuren en andere professionals werkzaam of studerend in het informatiedomein te prikkelen en aan te zetten tot verdere inhoudelijke ont wikkeling. Het thema biedt grenzenloze mogelijkheden om vanuit archivistiek en informatiebeheer bij aan te haken. Zo dwingt de overgang van de fysieke naar de virtuele ruimte de traditionele archiva ris buiten zijn eigen vertrouwde ruimte, zijn comfort zone te treden. Wat betekent dat? En hoe kunnen archivarissen in de nieuwe situatie de kwaliteit en professio naliteit waarborgen? 'Archieven de ruim te' richt zich ook op de architectuur en de ruimtelijke presentatie van informatie. Welke mogelijk- heden bestaan er anno 2009 voor het structureren en presenteren van informatie? Kan informatie in ruimtelijke dimensies gepresenteerd worden? En hoe kan ruim telijke informatie het beste ontsloten en beheerd worden? Tot slot is de ruimte natuurlijk niet beperkt tot Nederland. Daarom zullen ook internationale ont wikkelingen aan de orde komen en zal de positie van het Nederlandse veld binnen de internationale archivistische ruimte belicht worden. 40 april 2009 41 WimVaarzon Morel jr., Dijkwerkers, 1960. Steendruk (coll. Nieuw Land). Land en water op papier Locatie: Nieuw Land, Lelystad Info: www.nieuwlanderfgoed.nl t/m 24 april Vreemde Vogels Locatie: Deventer, Stadsarchief en Athenaeumbibliotheek Info: www.sabinfo.nl Workshop 'Werken met bewaartermijnen' I 23-26 juni 2009 Masterclass Enterprise Content Management Locatie: Utrecht Info: www.aiim.org I 26 juni Bewaren of vernietigen: waarom, wat en hoe Locatie: Zwolle, Hogeschool Windesheim Info: training@doconsultancy.com 23-24 april 2009 Workshop 'Hoe bereik je de onbereikbare?' Info: www.anno.nl HOE BEREIK JE DE ONBEREIKBARE? Studiemiddag 'Geloven in de stad' De stad Alkmaar. Kaart uit Blaeu's Toonneel der Steden 1652). Locatie: Alkmaar Info: www.stedengeschiedenis.nl Bijeenkomst Platform Particuliere Archieven (PPA) Locatie: Rotterdam, Nederlands Architectuur Instituut Info: angela.dellebeke@nationaalarchief.nl I 15 en 16 juni 2009 KVAN Studiedagen over 'Ruimte' archivarissen Locatie: Haarlem, Toneelschuur Info: www.kvan.nl archievenblad april 2009 archievenblad

Archievenblad | 2009 | | pagina 20