Het Archievenblaan charter tot chip 42 LI De archiefervaring IX Nieuws uit het veld 133 Column |35 KVAN Nieuws 137 De Kwestie L38 Literatuur [40 Agenda colofon noot van de redactie 114 Openbaarheid in historisch en hedendaags perspectief. S@P Jaarboek 2006 Citaat van de maand Het Archievenblad is een uitgave van de Koninklijke Vereniging van Archivarissen in Nederland (KVAN). Het Archievenblad verschijnt tienmaal per jaar. Alle leden van de KVAN ontvangen het Archievenblad. Redactie Chaja Beek, Hans Berende (hoofdredac teur),Jac. Biemans, Ineke van den Broek, Dick Deuzeman, May Scheepers. Fransien Smeets, René Spork, Tamara Tesselaar-Groot, PatrickTimmermans/Verleden Tijd (eindredactie), Ernest Verhees, Ruud Yap, Ivo Zandhuis. Vaste medewerkers Luud de Brouwer, René van Dijk, Harry Hendriks, Charles Jeurgens, Eric Ketelaar, Peter Vlot. Redactieadres Archievenblad, Markt 1,681 I CG Arnhem. Tel.: (026) 352 16 05 E-mail: redactie@archievenblad.nl E-mail (aanleveren van persberichten): nieuws@archievenblad.nl Abonnementen en ledenadministratie Wie geen lid is van de KVAN kan het Archievenblad bestellen bij het KVAN-bureau, Markt 1,681 I CG Arnhem. Tel.: (026) 352 16 05 E-mail: bureau@kvan.nl Ook voor adreswijzigingen. Jaarabonnement: Nederland 75,00 buitenland (binnen Europa) 87,00 buitenland (buiten Europa) 104,00 losse nummers 7,60 Product- en personeelsadvertenties Sales Services geeft inlichtingen over tarieven en plaatsing van alle advertenties. Postbus 2317, 1620 EH Hoorn. Tel.: (0229) 21 12 I IFax: (0229) 27 04 04 E-mail: sns@wxs.nl Ontwerp en productie Print Productions BV.Ursem Beeldbewerking cover Print Productions BV, Ursem ISSN 1385-4186 Het volgende nummer van het Archievenblad verschijnt halver wege mei 2009. N H 0 U D S P G A V E [10 De taken van de archivaris bij rampen. Een niet gelande circulaire Dienstverlening:Jan Beens en Corrie-Christine van derWoude Educatie en communicatie: Leon Gruppelaar 118 Politici voor het voetlicht Archieven en collecties:Yvonne Bos-Rops 120 Het archiveren waard: PDF/A-i verplicht voor overheidsorganisaties Digitalisering en informatisering: Erika Hokke [21 Een bijna vergeten jubileum Archieven en collecties: Peter Horsman [25 De maatschappij schreeuwt om ons!" Erfgoedarena over de toekomst van de erfgoedprofessional Educatie en communicatie: Maike Smelt 126 Trendanalyse en vertaling naar actoren. Een nieuwe methode van waarderingen selectie (deel 3) Onderwijs en onderzoek: Robbert Jan Hageman, Charles Jeurgens en Margreet Windhorst |30 Een bezoek aan het Nationaal Archief van Kenia Buitenland: Evert Florijn [42 "Als er maar iets te puzzelen valt!" Een interview met Henny van Schie Burgerlijke Stand: Chaja Beck-dejong Vaste rubrieken De taken van de archivaris bij rampen. Een niet gelande circulaire '"Man muss die Zukunftim Sinn haben und die Vergangenheit in den Akten!' Diesen Ausspruch desfranzösischen Staatsmannes Charles Maurice de Talleyrand sollte jeder Archivar auswendig können. Was aber passiert, wenn die Vergangenheit sich in ein Loch verabschiedet? Verschwindet dann auch die Zukunft aus den Gedanken?" (Dr. Ulrich S. Soénius, directeur Rheinisch-Westfalisches Wirtschaftsarchiv zu Köln, in: Kölner Stadt-Anzeiger, 10 maart 2009 (www.ksta.de/html/artikel/ i233584U04i2.shtml Foto's voorzijde: 2009:Jaar van de Tradities. Het Archievenblad besteedt in het traditionele themanummer van september uitvoerig aandacht aan de relatie tussen tradities en archieven. De illustraties op het omslag staan in dit licht. Achtergrond: Palmpasen in de Noordoostpolder (Fotocollectie Nieuw Land, Lelystad/RIJP, J. Potuyt); boven: Carnavalsoptocht in Boeskoolstad, oftewel Oldenzaal (foto Patrick Timmermans); onder: Kerstmis bij de familie Th. van Delft in Waalwijk, 1917 (Fotocollectie Gemeentearchief Waalwijk). Door Jan Beens en Corrie-Christine van derWoude De archivaris heeft een bijzondere taak: het lokalise ren van documenten met informatie over oorzaak, toedracht en bestrijding van rampen en de bewaring daarvan zeker te stellen. Een oproep aan collega's. Een bezoek aan het Nationaal Archief van Kenia Door Evert Florijn Taxibestuurders in Nairobi moeten diep nadenken als je hen vraagt om je naar het gebouw te rijden van het Nationaal Archief. Evert Florijn doet verslag van zijn bezoek aan onze collega's in Kenia. Politici voor het voetlicht DoorYvonne Bos-Rops Op 3 februari presenteerde het Nationaal Archief de inventarissen van de archieven van maar liefst zeven politici. Het was nog lang onrustig in Den Haag. "Als er maar iets te puzzelen valt!" Een interview met Henny van Schie Door Chaja Beck-dejong In het wereldje van archivarissen moeten heel wat mensen rondlopen die ooit les hebben gehad van Henny van Schie. En toch begrijpt hij niet wat zo inte ressant aan hem is. Herkomst Archieven en herkomst zijn onlosmakelijk verbonden. Ruim honderd jaar geleden werd het herkomstbeginsel in Nederland geïntroduceerd door S. Muller. Zesentwintig jaar gele den werd in Nederland dit begin sel vervangen door een splitsing ervan in het bestemmings- en structuurbeginsel. In dit num mer brengt Peter Horsman een hommage aan het beginsel van herkomst. Het was, is en blijft voor onze professie van belang om de herkomst van zowel stuk ken zelf als van overheids- en particuliere archieven au fond te respecteren. Archivarissen vanuit verschillende landen zijn, dit beginsel in acht nemend, archie ven in hun goede en geordende staat aan het brengen in een grote hal. Keulen op dit moment uitgezon derd, komt niet elk archiefstuk komt in aanmerking voor blij vende bewaring. Een groot deel wordt vernietigd, een beperkt deel wordt als te bewaren gemerkt. Die keuze in waardering en selectie moet vastgelegd en verantwoord worden. Hageman, Jeurgens en Windhorst schrijven in hun bijdrage over de HMA+ en de trendanalyse dat de herkomst en het proces van de gemaakte waardering en selectie moet worden vastgelegd. Ook andere auteurs schrijven, wanneer je het spoor tot het begin terugzoekt, over herkomst. Hokke schrijft dat met PDF/A(- ïa) de structuur van een digitaal document gehandhaafd blijft; een voorwaarde voor duurzaam archiefbeheer. Beens en Van der Woude schrijven over de relatie tus sen enerzijds de herkomst van beslissingen in crisissituaties, als een instorting, en anderzijds de informatie op grond waarvan beslissingen worden genomen. Over die informatie (archiefbe scheiden) waakt de Nijmeegse archivaris. En wanneer ik denk aan de her komst van verschillende archivis- tische wijsheden in de praktijk, dan maakt Hennie van Schie daar onderdeel van uit. Dat geldt volgens mij voor velen. Kortom, herkomst en archieven zijn onlosmakelijk verbonden. Dan moeten de bronnen (van herkomst) wel worden gevon den. Een bezoeker in een plaats, of het nu in Nederland of in Kenia is, moet in ieder geval de weg naar de archiefdienst kun nen vinden. Wie weet leidt een duidelijk pictogram haar/hem wel naar de juiste plaats, waar zij/hij vaak begint met het zoe ken naar de eigen... herkomst. Hans Berende, hoofdredacteur archievenblad april 2009 april 2009 archievenblad

Archievenblad | 2009 | | pagina 2