Bookkeeper' Doc <1§> Consult DOX PreservationTechnologies WIJ DOEN WAAR WE GOED IN ZIJN DocConsult Support «SB* «5B3 A WORLD LEADER IN PAPER PRESERVATION Preservation Technologies B.V. voor: massa-ontzuring van archiefmateriaal, boeken, kranten, posters, prenten, tekeningen etc. door middel van de beproefde Bookkeeper methode Vriesdrogen van nat papier Herverpakken in zuurvrij material Verkoop ontzuringssprays en spraysystemen Ontsmetten en reinigen Verkoop en administratie Pluim-es 18 - 2925 CM Krimpen aan den IJssel Tel.: 0180 521188 GSM: 0653672024 Fax: 0180 525400 E-mail: johnvandorsten@ptbv.nl Productie Middenweg 576B - 1704 BR Heerhugowaard Tel.: 072 5724330 Fax: 072 5724331 Documentair management en ondersteuning interim-management quick-scan coaching on the job archiefbewerkingen in-company trainingen wegwerken achterstanden Onze ervaren projectmedewerkers hebben veelal een opleiding Bestuursambtenaar, SOD I en 11, WA en Middelbaar archiefambtenaar. Zij staan garant voor een klantgerichte en klantvriendelijke dienstverlening. project- en adviesbureau Nico Maasstraat 51 Tel. 074 - 2500166 7555 LW Hengelo Fax 074 - 2500144 www.docconsult.nl E-mail: docconsult@hetnet.nl U kunt ons inschakelen voor: [5 •E de kwestie Musea zijn in de hele wereld eenvou dig te vinden dankzij een gestandaardi seerd pictogram. Dit pictogram - dat lijkt op een Griekse tempel - wordt gebruikt op de bewegwijzering die ons de weg wijst naar het museum. Kunnen gebruikers de archiefdienst net zo gemakkelijk vinden? DIVA - was één van de criteria voor goede dienstverlening de zichtbaarheid in de stad. Kortom: er moest een looproute worden aangegeven met witte bordjes en voor de automobilisten een route met bruine bordjes. Op die bordjes moest niet alleen de naam staan - Stadsarchief Heerlen - maar ook een pictogram." Maar was er dan niet al een pictogram beschik- Martin Jochems, Gemeentearchivaris van Apeldoorn en voorzitter van de Kwaliteitsgroep, is dat nog niet zo'n gek idee: "Een pictogram voor bewegwijze ring/categorieherkenning is inderdaad een versterkend middel voor herkenning van archiefinstellingen. Dwingend toepas sen via het handvest maakt het voor veel archiefinstellingen wel lastig als het gaat Dezelfde vraag stelde Maarten Broek zich bij het Noord-Hollands Archief toen in Haarlem de bewegwijzering moest worden aangepast om te verwijzen naar het nieu we publiekscentrum in de Janskerk. "Toen ik bezig was met de bewegwijzering voor het Noord-Hollands Archief, herinnerde ik me een artikel uit het Archievenblad over een pictogram voor archieven dat het toenmalige Stadsarchief Heerlen (nu Rijckheyt) had laten ontwerpen. In eer ste instantie voor zichzelf, maar ook voor gebruik door anderen. Ik heb daarop de directeur van Rijckheyt, Tom van Slooten, benaderd met de vraag of wij dat picto gram mochten gebruiken. Dat was geen enkel probleem." Nu prijkt het pictogram dus op de Haarlemse bewegwijzering. Ook anderen hebben Heerlen benaderd met dezelfde vraag: "We worden regelma tig gebeld door archiefdiensten of gemeen ten die het pictogram willen gebruiken. Haarlem, Middelburg en Leeuwarden zijn bijvoorbeeld gemeenten die het picto gram van ons opgestuurd hebben gekre gen," aldus Tom van Slooten, directeur van Rijckheyt. "Het pictogram is voor iedereen gratis beschikbaar. In het kader van de invoering van het kwaliteitshand- vast voor externe dienstverlening - op basis van het model van de toenmalige baar? "Een pictogram voor het archiefwe zen of archieven was er niet. Dus hebben we besloten er zelf één te ontwikkelen. In samenwerking met een ontwerper zijn we zo gekomen op een stilistisch perkament rolletje. Dat is vervolgens gebruikt als het pictogram op de borden." Een pictogram is natuurlijk gebaat bij uni formiteit: als overal hetzelfde pictogram wordt gebruikt, komt dit de duidelijkheid ten goede. Kan dit pictogram daarom niet ergens als standaard worden vastge steld? Is hier een rol weggelegd voor de Kwaliteitsgroep van BRAIN? Volgens om externe bewegwijzering. Veelal heb ben ze geen of weinig invloed om dit te realiseren." In de conferentie voor archief instellingen over het handvest dienstver lening, gepland op 10 maart, wordt het onderwerp meegenomen. Overigens was Martin Jochems nog niet met het picto gram bekend: "Helaas niet. Ik kom niet zo vaak in het zuiden en op de website zie ik het niet." Misschien is het een idee om het pictogram ergens centraal op een website te profileren en beschikbaar te stellen? DOCUMENTAIRE INFORMATIEVOORZIENING PROJECTBUREAU ONDERSTEUNING VOOR DOCUMENTAIRE EN CONSULTANCY Postbus 18, 1474 ZG Oosthuizen Tel,: 0299-40 21 30 Fax:0299-40 21 31 http://www.doxsupport.nl E-mail: info@doxsupport.nl DOXsupport is een landelijk werkende organisatie, die zich bezig houdt met dienstverlening op het gebied van (documentaire) informatievoorziening. Onze klantenkring bevindt zich voornamelijk binnen de overheid, alsmede non-profit organisaties. Aangesloten bij de branchevereniging PIM Door Ivo Zandhuis april 2009 archievenblad In De Kwestie bespreken we kleine onderwer pen die niet kunnen worden gerekend tot de vele grote keuzes waar het moderne archief wezen voor staat, maar die het archiefwezen niettemin intensief bezighouden. Dit keer het gebruik van een pictogram voor archiefdien sten op de bewegwijzering in de gemeente. Het stilistisch perkamentrolletje wijst de weg naar het Noord-Hollands Archief in Haarlem (foto auteur). Ivo Zandhuis is redacteur van het Archievenblad en zelfstandig adviseur voor digitale ontsluiting van culturele informatie (www.zandhuis.nl).

Archievenblad | 2009 | | pagina 18