Restauratie-Atelier Helmond bv Restauratie, en conservering van papier, leer en perkament Ondersteuning bij calamiteiten Nieuw 24 uur bereikbaar op: +31 (0)6 - 536 50 007 Tijdens kantooruren+31 (0)492 - 55 39 90 Uw waardevolle documenten gaan bij ons door vakkundige handen. Documentair Informatie Management - Archiefbewerking - Tijdelijke ondersteuning - Begeleiding implementeren en optimalisering DMS systemen - Advisering - Scan-voorbereiding, -begeleiding en uitvoering van digitaliseringprojecten Voor inlichtingen over onze dienstverlening neem contact op met: DIM CONSULT Wold 20-38 8225 AW Lelystad Tel: 0320-222806 www.dimconsult.nl E-mail: info@dimconsult.nl column Geen man makkelijker te verleiden dan ik. Ze moet wel dramatisch lelijk én verdorven zijn als ik in de kroeg een aan geboden biertje afsla. In mijn stamlokaal De Knijp weten ze dat en laten me dus met rust. Dat geeft alle gelegenheid me alleen te laten beïn vloeden door het bewonderenswaar dige vakmanschap van het personeel daar. Want zie het maar eens voor elkaar te krijgen dat mensen hun veilige domein verlaten om een ongewisse avond door te brengen. Eerst ken je er nog niemand en moet je maar afwachten of je met je hopelijk niet al te autistische uitstraling nog een beetje contact kunt krijgen. Vervolgens mag je er niet roken - wat nog rond 1990 in de studiezaal van het Schiedamse archief wel mocht, terwijl jenever met geen enkel aanvraag briefje verkrijgbaar was - en tot slot krijg je een ont nuchterende rekening. En iedereen trapt erin, tout Gorcum komt in De Knijp. Een publieksbereik om jaloers op te zijn. Ik heb het flauwe vermoeden dat hier meer veel bereikende archivarissen zijn geweest. Want waar in archievenland lopen we tegenwoordig niet molenwie kend achter nietsvermoedend Eurodisney- bezoekend, Gordon-kijkend en Huilend Zigeunerinnetje-minnend publiek aan? Dit opvoedingsmodel van 'wij weten wat goed voor u is' komt echt niet uit de koker van een lullige portefeuillehouder die whatever op de kaart wou zetten. Nee, we zijn helemaal spontaan uit de kast gekomen, het is een zendingsdrang waar aan drugsrunners en viagraverkopers nog een puntje kunnen zuigen. 's Avonds een man, 's ochtends een man, dus immer een feel good-evaluatie. Waren we er immers niet in geslaagd, toen de barman 'de hoogste tijd' riep, een infor- matiebegerige blik van één, enigszins muurbloemerig maatje-meer op te van gen? Gelijk een blije folder overhandigd van de openingstijden van onze gelegen heid. Bel me en kom! Het maakt volstrekt niet uit waar het ver der over gaat. Al of niet virtuele bezoe kersstatistieken liegen echt niet. Gewoon turven die hap en bevallige reacties op de website representatief van selectie voor vernietiging uitzonderen. Onder ons kij ken we wie het verste kan plassen: "Ik héb me toch gescoord bij die zmlk-school met Erfgoedproject 'Jaartalstickers in de juiste volgorde plakken'!" En naar buiten toe spelen we echt nonchalant de red der der natie. Wat nou kredietcrisis of zo, wij weten sinds de Tulpenmanie hoe alles werkt. Gewoon een blikje jongens van Jan de Witt in de VOC pleuren en zelfs die ploppers in Uruzgan heffen het in vergetelheid geraakte volkslied Wien Neêrlands Bloed aan. Historisch besef, daar gaat het om. Oefen uw knieën, diep door buigen! 't Is van levensbelang dat ieder het zijne weet van de onbegrensde moge lijkheden van Staatsblad 1995 nummer 276 (de Archiefwet ja). Zelfs tante Truus is zo frigide niet of ze heeft de latente wens alles te weten van haar schuinsmarche rende voorvader. In Dordt noemen ze dat terecht verDIEPing, een mer a boire aan sociaal-politiek toepasbare toppers klotst in onze depots. De maakbare samenle ving is aan ons! 't Is toch weer typisch stoffig dat we des ondanks nog te bleu zijn voor een echte Doorbraak. Geschiedenisprogramma's op televisie verdringen die van chef-koks, maar credits in de aftiteling zijn natuur lijk niet echt sexy. Trouwens wat is tele visie of internet nou helemaal? Het blijft toch inschakelen en selecteren. God nee, het Archiefwezen moet alom zijn. Geen ontkomen aan. Een enkele lezer van de Gorcumse Courant vertelt mij dit sufferdje slechts open te slaan voor mijn rubriekje daarin. En zo hoort het. Maar de oplage is een povere 33.860. Weet u nog die kran tenadvertentie van Mitsubishi Carisma? Achter je huisraam geplakt had je kans op het winnen van zo'n ding. Doe ik dunne tjes over. Een stickertje met een UDC-code, zeg 666, plakt het publiek op zijn voor hoofd. Elke dag op prime time gunt een Geert Makkie een van de straat geplukte stotteraar 15 minutes of fame. En de rest kan langs mijn balie of via webcam langs de site komen voor een multiple-choice- vraagje met (digitaal) kraslot. Helemaal mataglap ben ik niet, ik wil toch wel reiken naar gratis biertjes, dus met De Knijp sloot ik een dienstverle ningsovereenkomst. Slechts na consump tie in deze place to be krijgt het stickertje een vereist stempeltje. Doe geen moeite verder, mijn idee is gepatenteerd. Staat al in het Register van Gecertificeerde Publieksbereik j es. Re ecertitïceerd 9001:2000 Boeken en losse stukken Charters en zegels Prenten, tekeningen, kaarten en affiches Brand- en waterschade Schimmelbestrijding incl. verhuizingen Uw rechtstreekse partner voor gammadoorstraling Consultancy betreffende beheer van archieven Verzorgen van digitalisering en verfilming Inktvraatbehandeling Panovenweg 40,5708 HR Helmond (NL) Tel.+31 (0)492 - 55 39 90 Fax +31 (0)492 - 55 24 42 E-mail: infoa5restauratie-atelierhelmond.nl internet: www.restauratie-atelierhelmond.nl PIM "Ons archief is eindelijk overzichtelijk en toegankelijk door Adlib Archief. Er zijn zoveel verschillende zoekmogelijkheden dat je altijd vindt wat je zoekt. En daar gaat het ons joist om. /V1c( Adlib is hel beheer van ons are hiel een slof makkelijker geworden". Adlib software is al decennia toonaangevend in informatie-, collectie-, kennismanagement en archiefbeheer. Adlib applicaties staan bekend om hun gebruiksgemak, overzichtelijkheid en flexibiliteit. Bel of e-mail voor meer informatie of voor een geheel vrijblijvende demonstratie. Software voor musea, bibliotheken en archieven. Adlib Information Systems Postbus 1436, 3600 BK Maarssen Tel: 0346 586800 E-mail: sales@adlibsoft.com Internet: www.adlibsoft.com Door René van Dijk berbereich René van Dijk is bij het Regionaal Archief Gorinchem wars van sterallures. r.v.dijk@gorinchem.nl Tekening: Peter Vlot april 2009 archievenblad

Archievenblad | 2009 | | pagina 16