k Specialist op het gebied van archiefzorg DE REE DE REE archiefsystemen met het oog op de toekomst Degelijk en betrokken Erik de Ree Vervolg van pagina 27 ren binnen de context van de waargenomen trend/ontwikkeling te kunnen plaatsen. Tevens kan het overzicht dienen als een soort checklist, om bij de waardering te zorgen voor een even wichtige spreiding van betrokken actoren in ver schillende functierollen, zodat een ontwikkeling in al haar facetten kan worden gedocumenteerd. Het resultaat van trendanalyse en doorverta ling naar archiefvormers is per maatschappelijk domein een overzicht van relevante actoren - over heid en particulier - waarbij is aangegeven welke functierol die actoren spelen ten opzichte van de waargenomen trend/ontwikkeling of trendbreuk. Daarmee is al een belangrijke stap gezet op de weg naar waardering en selectie van informatie. Slot De trendanalyse is bedoeld als instrument om de actoren die een kenmerkende rol spelen binnen de toonaangevende ontwikkelingen/ trends en trendbreuken in de samenleving in een bepaalde periode op te kunnen sporen. De trend analyse geeft richting aan het zoeken en helpt ons te bepalen waar we de schaarse middelen in eerste instantie op zouden moeten richten om de samenleving op een te verantwoorden manier te documenteren. De trendanalyse helpt ons te bepalen waar we de schaarse middelen in eerste instantie op zouden moeten richten om de samenleving op een te verantwoorden manier te documenteren. Bij dit alles dienen we ons te realiseren dat het hierbij gaat om het benoemen van de belangrijk ste trends, actoren en rollen, niet om een uitput tende of allesomvattende inventarisatie. Het stre ven naar volledigheid is al een illusie gebleken bij waardering en selectie van overheidsarchie ven. Als we, zoals de commissie Waardering en Selectie bepleit, de doelstelling van het selectie beleid ingrijpend gaan verbreden om daarin ook de acquisitie van particuliere archieven een plaats te geven, moeten we het streven naar volledig heid zeker opgeven, om de eenvoudige reden dat dit onhaalbaar is. Die constatering onderstreept echter des te meer de noodzaak om alle keuzes die in het waarde ringsproces gemaakt worden inzichtelijk te expli citeren, zodat deze te allen tijde kunnen worden verantwoord. De archivaris die de samenleving wil documenteren, zal ook zijn of haar eigen proces van waardering en selectie moeten vastleggen. i' r "i .iCi.uimAJÊf archiefsystemen "Onze jarenlange ervaring in de archiefwereld is tot een waardevolle bron van kennis voor het vak geworden." Sinds jaar en dag werken DE REE archiefsystemen en haar klanten op unieke wijze samen. Door deze samenwerking ontstaan toekomstgerichte oplossingen, die naadloos aansluiten op de werkwijze van de archivaris en op zijn dienstverlening aan het onderzoekend publiek. directeur Leverancier van MAIS-Flexis, MAIS-Internet www.archieven.nladvies en conversies. Lijnbaanstraat 2 j 9711 RV Groningen j Tel: 050- 311 26001 Fax: 050 - 313 7350 j E-mail: ederee@de-ree.nl www.de-ree.ni THE CONSERVATION SPECIALIST Consultancy Conservering Oepot/depotbeheer CaUmiteltenzorg Archiefzorg - Archiefinspectie op biologische aantasting (schlmmels/pestdieren) - Archiefinspectie op juiste verpakking - Schimmel- en ongedlertebestrljding - Schimmel- en vullverwijdering - Ompakken archieven conform normen - Archiefopslag - Verzekering bij behandeling Tegenwoordig worden hoge eisen aan de materiële staat van uw archief gesteld. Ons bedrijf kan u bij hierbij ondersteunen. Zoals met het inspecteren van uw archief op een biologische aantasting of met het ompak ken van archieven conform de normen goede staat. Heeft u vragen over de toestand van uw archief of behoefte aan zorg op maat? Neem dan contact met ons op. Charles Jeurgens is hoogleraar Archivistiek aan de Universiteit van Leiden en stadsarchivaris van Dordrecht. Robbert Jan Hageman is senior medewer ker selectie en acquisitie bij het Nationaal Archief in Den Haag. Margreet Windhorst ondersteunt namens Raamwerk Advies en Tekst het bestuur en de vereni ging BRAIN. Noten Dit artikel is geschreven op basis van de onderzoeks resultaten van de werkgroep methodiek en pilots van het Nationaal Archief, bestaande uit Angela Dellebeke, Robbert Jan Hageman, Pieter van Koetsveld, Natasja Pels, Noor Schreuder, Ruud Yap, Karen Zwart. Als extern adviseur waren hieraan ver bonden: Charles Jeurgens en Margreet Windhorst. 2 In afwijking van het rapport Gewaardeerd Verleden spreken we in plaats van Historisch Maatschappelijke Analyse liever van een trendanalyse. De analyse is immers vooral bedoeld om de actuele trends en ontwikkelingen en niet zozeer de historische ontwik kelingen in kaart te brengen. 3 Het gaat hier om het Centraal Bureau voor de Statistiek, het Sociaal en Cultureel Panbureau, het Centraal Planbureau, de Wetenschappelijke Raad voor het Regeringsbeleid en TNO. 4 Het volgende citaat geeft goed de reikwijdte van een trendanalyse weer: "Toekomstige historici zullen over de huidige tijd zeggen dat men in de ban was van 'veiligheid' - of beter gezegd van onveiligheid. In vergeelde kranten en op oud beeldmateriaal vinden ze sporen van een bange samenleving. We kunnen van die toekomstige historici op zijn minst nog twee andere constateringen verwachten. In de eerste plaats zullen zij het opmerkelijk vinden hoe snel de zorg over de veiligheid opkwam. Tot 1980 leek er weinig aan de hand - ze komen tot dat jaartal in elk geval niet zoveel teksten over veiligheid tegen. In de tweede plaats zullen ze wijzen op de extra turbulentie vlak na het jaar 2000. De Twin Towers, Pirn Fortuyn, Theo van Gogh... er was een groot sociaal onbehagen. Zoveel lijkt zeker voor deze historici: het waren bijzondere tijden." Zie: Hans Boutellier, 'Tussen controle en wantrouwen. De ont wikkeling van veiligheid en burgerschap' in: Madeion de Keizer en Stephanie C. Roels, Staat van veiligheid. De Nederlandse samenleving sinds 1900 (Zutphen 2007), 184-198, aldaar 184. 5 De functierollen van de overheid zijn afgeleid van het Bedrijfsfunctiemodel Rijksdienst uit de MARIJ: Model Architectuur Rijksdienst 1.0, http://www.e-over- heid.nl/atlas/referentiearchitectuur/marij/marij.html. april 2009 archievenblad

Archievenblad | 2009 | | pagina 14