Trendanalyse en vertalinmaar actoren t Een nieuwe methode van waardering (selectie (deel 3) Gewaar In dit artikel staat de tren danalyse centraal.2 De trend analyse maakt het mogelijk in kaart te brengen welke ontwikkelingen/trends en trendbreuken de hele (Nederlandse) samenleving in een bepaalde periode kenmerken. De trendana lyse is geen retrospectief instrument, maar ontwik keld voor toepassing op en in het heden. De resul taten van de trendana lyse vormen daarmee een belangrijk inhou delijk vertrekpunt voor het verdere proces van waardering en selectie van archieven. Waardering en selectie zal in de digi tale omgeving immers noodgedwongen steeds dichter op de actualiteit plaats moeten vinden. Waardering en selectie zal in de digitale omgeving immers noodgedwongen steeds dichter op de actualiteit plaats moeten vinden. De werkgroep methodiek en pilots van het Nationaal Archief heeft afgelopen maanden de trendanalyse tot een werkend instrument ont wikkeld. De grondstoffen voor de trendanalyse komen in belangrijke mate uit de onderzoeken van de meest toonaangevende plan- en onderzoeksbu reaus. In de afgelopen maanden inventariseer den we de instellingen die hiervoor in aanmer king zouden kunnen komen en toetsten we hun rapportages op bruikbaarheid als basismateriaal voor de trendanalyse.3 Dit oriënterend onderzoek is aangevuld met enkele gesprekken met weten schappers, verbonden aan het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS), het Sociaal en Cultureel Planbureau (SCP), TNO en de Wetenschappelijke Raad voor het Regeringsbeleid (WRR). De analy ses van deze bureaus blijken goed bruikbaar voor het in kaart brengen van ontwikkelingen die als kenmerkend worden beschouwd voor onze hedendaagse samenleving. Sommige onderzoe ken, zoals die naar de sociale staat van Nederland door het SCP, worden periodiek herhaald en stoe len op langjarige waarnemingen. Dat stelt ons in staat om ook de geleidelijke veranderingen in de samenleving goed te volgen. Bij het uitvoeren van een trendanalyse is het zaak alert te zijn op maatschappelijke (deel)terreinen en daarop waar te nemen ontwikkelingen die mogelijkerwijze buiten het blikveld van de plan- en onderzoeksbureaus blijven. Immers, als op dit eerste en bepalende niveau relevante ontwik kelingen worden gemist, heeft dit grote conse quenties voor de uiteindelijke archiefselectie. Uit ons onderzoek werd duidelijk dat de rapporta ges van de planbureaus en onderzoeksinstituten zeker niet alle onderwerpen en thema's behande len die in een bepaalde periode als kenmerkend te beschouwen zijn. Ook deze bureaus moeten keuzes maken vanwege de beperkingen in onder zoekscapaciteit en -middelen en met het oog op de verwachte (politieke) belangstelling en maat schappelijke urgentie. Periodieke expertmeetings met vertegenwoordigers van deze instituten zijn dan ook noodzakelijk om het onvolledige beeld dat uit hun onderzoeken opdoemt te complete ren. Op basis van analyses van de rapportages en de overige input van de onderzoeksinstellingen komt de trendanalyse tot stand: een kernachtig overzicht met toelichting van de kenmerkende ontwikkelingen, trends en trendbreuken in de samenleving. Wij gaan ervan uit dat een goed uitgevoerde trendanalyse ongeveer vier tot vijf jaar bruikbaar zal zijn. Daarna zal het nodig zijn om een nieuwe analyse te maken. De praktijk zal moeten uitwijzen in hoeverre deze veronderstel ling juist is. De trendanalyse krijgt bij de uitvoering van waardering en selectie van archieven pas bete kenis als we een vertaling maken naar archief vormers. Welke actoren speelden een bepalende en/of kenmerkende rol in de geïdentificeerde ontwikkelingen, trends en trendbreuken? De Commissie Waardering en Selectie stelde al dat onderwijs en onderzoek het niet langer realistisch is uitputten de overzichten van actoren op te stel len, zoals we die kennen uit de huidige basisselectiedocumenten bij het Rijk. De nieuwe methode draait de oude aanpak om en komt vanuit de inzichten die de trendanalyse oplevert tot een afgepast overzicht van relevante actoren. Als het gaat om het identificeren van rele vante actoren ligt het accent primair op organisatorische verbanden, hoewel het natuurlijk zo is dat individuen ook als actor kunnen optreden. Om doelgericht De trendanalyse krijgt bij de uitvoe ring van waardering en selectie van archieven pas betekenis als we een vertaling maken naar archiefvormers. actoren op te kunnen sporen, hebben we een hulpmiddel ontwikkeld in de vorm van een indeling van de samenleving in vijftien aandachtsgebieden, die we maat schappelijke domeinen noemen - bijvoor beeld: wonen, vrije tijd, veiligheid et cete ra. Elk domein kent meerdere maatschap pelijke hoofdfuncties. Door per domein de organisatorische verbanden - hetzij over heden, bedrijven of maatschappelijke organisaties - te benoemen die bij uitstek die hoofdfuncties uitoefenen, ontstaat snel een accuraat beeld van de hoofdrol spelers binnen een domein. Hoe de vertaling van de trendanalyse naar de relevante actoren in zijn werk gaat, is het best te beschrijven aan de hand van een voorbeeld dat is ontleend aan een testvoorbeeld uit ons onderzoek. We gaan er in dit voorbeeld vanuit dat de trendanalyse het denken in termen van veiligheid en onveiligheid identificeert als een kenmerkend aspect van onze tijd.4 Tegen de achtergrond van de doelstelling van waardering, selectie en acquisitie zou den we dat kenmerkende aspect van de samenleving dan ook graag willen 'van gen' via de relevante archieven die in deze periode worden gevormd. Daartoe sporen we de actoren/archiefvormers op die bij uitstek kenmerkend en/of bepalend zijn voor de manier waarop het veiligheids- denken gestalte krijgt. Binnen het domein 'veiligheid' zijn de volgende hoofdfuncties onderscheiden: openbare orde, criminaliteit, terrorisme bestrijding, landsverdediging, verkeers veiligheid, rampenbestrijding, veiligheid op de werkplek en voedselveiligheid. Door de instellingen op te sporen die deze hoofdfuncties vervullen, zijn de belangrijkste actoren die bij het denken in termen van veiligheid en onveiligheid horen snel in kaart te brengen: de poli tie, het openbaar ministerie en de rech terlijke macht, de Nationaal Coördinator Terrorismebestrijding, de krijgsmacht et cetera. Door vervolgens ook binnen de andere domeinen en de daarbij beho rende hoofdfuncties de vraag te stellen of 'veiligheid' - het denken in termen van veiligheid en onveiligheid - hier een rol speelt en hoe zich dat uit, komen ook de minder voor de hand liggende acto ren bovendrijven. Binnen het domein 'wonen' bijvoorbeeld, zijn de hoofdfunc ties de zorg voor huisvesting, voor wij ken, steden en dorpen. Hier zijn bijvoor beeld de stadsmariniers en buurtvaders op lokaal niveau relevante actoren vanuit de optiek van het veiligheidsdenken. Vaak spelen instellingen, en zeker overheidsinstellingen, op veel verschil lende domeinen en in veel verschillende hoofdfuncties een rol. Ook die rollen zijn niet altijd hetzelfde. Om te kun nen bepalen welke actor in een gegeven ontwikkeling als relevante actor wordt gezien, kan het zinvol zijn om die rollen nader te bezien en te benoemen. Daartoe introduceren we het begrip ftinctierol. De functierol geeft aan welke rol een actor speelt bij de uitvoering van zijn functies binnen een bepaalde waargenomen ont wikkeling. Bij de overheid kan grofweg onderscheid gemaakt worden tussen de functies sturing en beheersing aan de ene kant en uitvoering aan de andere kant. De functies sturing en beheersing kunnen wor den uitgeoefend in bijvoorbeeld de rollen beleidsvorming en wet- en regelgeving. De functie uitvoering kan gestalte krijgen in bijvoorbeeld de rollen handhaving, toezicht, bescherming et cetera. Eenzelfde benadering kan voor particuliere actoren worden gevolgd, uiteraard met andersoor tige functierollen.5 Dit overzicht van functierollen is een hulpmiddel om de geïdentificeerde acto- Lees verder op pagina 29 26 Door Robbert Jan Hageman, Charles Jeurgens en Margreet Windhorst „rtcrWSS"»» In het najaar van 2007 bracht de Commissie Waardering en Selectie het rapport Gewaardeerd Verleden uit, waarin bouwstenen voor een nieuwe methode van waardering voor archieven worden aangedragen. Uitgangspunt van de nieuwe bena dering is het aloude streven vast te stellen welke informatie zo belangrijk is dat we die door willen geven aan volgende generaties. Dit artikel - de derde aflevering in een korte serie die de verschillende componenten van de nieuwe methode afzonderlijken in samenhang beschrijft - doet hiervan verslag.1 Grondstoffen en leveranciers Vertaling naar relevante actoren Tekening van Victor de Stuers, chef van de afdeling Kunsten en Wetenschappen van het ministerie van Binnenlandse Zaken, op de minuut van de opdracht om een sterrenkij ker van de Leidse Universiteit uit te lenen voor het waar nemen van het schuiven van de planeet Venus voor de zon. In de kantlijn tekende hij de marinier die het verschijnsel wil waarnemen (coll. Nationaal Archief). Veiligheidsdenken als voorbeeld Functierollen I I II p archievenblad april 2009 archievenblad

Archievenblad | 2009 | | pagina 13