ARCHIEFBEHEER DIGITALISERING Op zoek naar een echte specialist? i Voor meer informatie of kijk op www.hulshoff.nl of stuur een e-mail naar archief@hulshoff.nl Opslag en beheer van alle archieven conform archiefwet (archiefruimten en archiefbewaarplaatsen). Digitale aanlevering in ieder gewenst formaat. Digitalisering van alle archieftypen (t/m Ao in kleur). Consultancy en gediplomeerd interim personeel van SOD 1 tot WA en GO Uitsluitend eigen medewerkers. Archiefbewerking op locatie of in eigen depots. BECIS is uw partij voor: Vervolg van pagina 21 zich daarom niet gehouden te voelen het begin sel te verdedigen, gaat hij toch op de argumen ten van Vancsa en Tille in. Over Vancsa is hij kort - deze heeft het niet goed begrepen. Tille wel. Niet zonder pathetiek roept hij uit: "Ik druk onze Handleiding aan mijne borst en sta pal voor ons beginsel, bereid daarvoor mijn leven te laten." Met kracht van argumenten bestrijdt hij de opvattingen van Tille. De Oostenrijkse collega's nemen kennis van Mullers tekst. Er ontstaat een polemiek over de 'richtige' opvatting van het Provenienzprinzip tussen Vancsa, Tille en Wiersum. Laatstgenoemde citeert in 1907 een door Muller gegeven defini tie van het beginsel, waarvoor dan nog steeds geen Nederlandse term bestaat: "Wie geeft ons nu eindelijk een goed Nederlandsch woord, of zullen we ons om hulp tot Neerlandia moeten wenden?"4 Muller lanceert de Nederlandse term in zijn volgende jaarrede als voorzitter, op 2 juli 1908 in 's-Hertogenbosch: "Mogen wij het doopen als herkomst-beginsel?" en geeft er tege lijk een verbeterde definitie van: "De methode van archiefregeling volgens welke elk stuk wordt gebracht tot het archief en tot de afdeeling van het archief, waartoe het, toen het archief nog een levend organisme was, laatstelijk heeft behoord." Het beginsel heeft de klassieke Nederlandse archivistiek bepaald: "De ordening van de stuk ken geschiedt naar de plaats van hun ontstaan als archiefstuk, niet alleen per archief, maar ook per serie en per dossier, zo mogelijk ook per oude rubriek of bundel."5 De achterliggende gedachte is dat het oorspronkelijke onderlinge verband van de stukken mede de betekenis van de stuk ken bepaalt en dat verstoring van dat verband verlies aan informatie betekent. Dat was ook juist een van de argumenten die Muller tegen Tille gebruikte. Dit beginsel staat ook in de post-moderne archivistiek nog recht overeind.6 Mullers term heeft het 75 jaar volgehouden. Het Lexicon van Nederlandse archieftermen (1983) splitste het in bestemmingsbeginsel en struc tuurbeginsel, vergelijkbaar met wat de Canadese theoreticus Terry Eastwood de externe en interne toepassing van het principle of provenance noem de.7 Zo kwam 26 jaar geleden een einde aan het centrale, in Mullers ogen ondeelbare beginsel van de Nederlandse archivistiek, dat een archief een geheel is dat als zodanig gerespecteerd moet worden, evenals de oorspronkelijke orde van de bestanddelen van het archief. De bezwaren - onder andere van Ketelaar - die op de leden raadpleging op 11 mei 1982 naar voren werden gebracht tegen het voorgenomen laten oplos sen van het herkomstbeginsel, werden door het auteurscollectief weggewoven.8 De nieuwe Archiefterminologie voor Nederland en Vlaanderen (2003) noemt het niet eens meer, zelfs niet in een voetnoot. Wel meldt de toelichting op struc tuurbeginsel (22): "Bestemmingsbeginsel en structuurbeginsel gezamenlijk worden in het buitenland (sic!) als één begrip weergegeven: res pect des fonds, Provenienzprinzip, principle of pro venance." Of dat werkelijk altijd zo is, laat ik in het midden; dat het illustreert hoe jammer het is dat het ene Nederlandse begrip, dat zo'n invloed had op het internationale archivistisch denken, is opgeruimd, lijkt me duidelijk. Vandaar nog deze kleine hommage, naar aanleiding van het jubileum vorig jaar. (lokaal tarief) Interim personeel; Interim-management Arehiefbewerking; Digitalisering; Advisering; Archiefbeheer; Maatwerk DMS in Microsoft Sharepoint, Om blijvend aan de vraag van de klant te kunnen voldoen zijn we op zoek naar uitbreiding van ons team op ieder niveau. Bent je geïnteresseerd of weet je iemand? Stuur een e-mail naar info@becis.nl of bel! Meer weten? Op onze website vindt u een overzicht van onze diensten en producten. Voor een vrijblijvend gesprek of een offerte kunt u bellen met: 020-4031147. BECIS, informatiespecialisten van deze tijd Henri Polaklaan 38 sous 1018 CT Amsterdam Postbus 36079 1020 MB Amsterdam 020-4031147] WWW.BECIS.NL I info@becis.nl Bestemmings- en structuurbeginsel Peter Horsman is coördinator onderzoek bij de Archiefschool te Amsterdam. De Archiefschool maakt onderdeel uit van de Hogeschool van Amsterdam. Noten Het hierna volgende is grotendeels gebaseerd op: P.J. Horsman en J.P. Sigmond, Het Land van Herkomst. Een bundel artikelen rond het herkomstbeginsel (Den Haag, 1984). 2 Johannes Papritz, ArchivwissenschaftBand 3, 15. 3 Hoewel de ordening naar Provenienzen voor het Pruissische Geheimarchiv al vanaf 1881 was voorge schreven, dateert de term Provenienzprinzip van ruim twintig jaar later. Paul Bailleu, 'Das Provenienzprinzip und dessen Anwendung im Berliner Geheimen Staatsarchiv', Korrespondenzblatt des Gesamtvereins 50 (1902), 193-195- 4 Horsman en Sigmond, Land van Herkomst, ipj-, Nederlandsch Archievenblad 15 (1906/1907) 155, noot. Neerlandia is het tijdschrift van het Algemeen Nederlands Verbond. 5 J.L. van der Gouw, Inleiding tot de archivistiek (Zwolle, 1953). 6 Zie o.a. Terry Cook, "What is past is prologue; a history of archival ideas since 1898, and the future paradigm shift" in: P.J. Horsman, F.C.J. Ketelaar en T.H.P.M. Thomassen, Naar een nieuw paradigma in de archivistiek (Den Haag, 1999). 7 Terry Eastwood, The Archival Fonds: from Theory to Practice (Ottawa, 1992). 8 Horsman en Sigmond, Land van Herkomst, 141; Nederlands Archievenblad 86 (1982) 266-267. april 2009 archievenblad

Archievenblad | 2009 | | pagina 11