@WB\digit Group Buro Voorzee bestaat bijna 20 jaar! voorzeg Erflater van de Archiefschool 8 3 s iowtpoint Prof. dr. J. L. van der Gouw 1914-1992) g >3 c:i cjj crJ r afscheid archiefschool 1 17 utilize your knowledge Digitalisering backlogscanning Automatische factuurherkenning en -verwerking Alle gewenste formaten en documentsoorten Zwart/wit of (sterk gecomprimeerde) kleurenscans Scanning op locatie of extern Scanning on Demand (SoD) i.c.m. archiefopslag Beheer van uw digitale archief via ons ASP-model tel: 0475-411170 fax: 0475-411741 info@scanpointnl.nl www.scanpointnl.nl van bilsen consultancy Archiefbewerking Advisering Interim- project management Detachering Opleiding Applicatiebeheer Implementatie DMS RMS Van Bilsen Consultancy en Scanpoint Nederland zijn onderdeel van de Samen sterk in Document Management! tel: 0475-411481 fax:0475-411741 info@vanbilsenconsultancy.nl www.vanbilsenconsultancy.nl Bellwegll - 6101 XA Echt In al die jaren hebben wij ons ontwikkeld tot dé specialist op het gebied van papieren archiefbewerkingen. Van eenvoudig tot zeer complex. Maar de tijd staat niet stil... het onderzoek naar en implementatie van software applicaties (o.a. documentmana gementsystemen en workflowmanage- mentsystemen). Hierbij houden wij in belangrijke mate re kening met uw organisatieverandering en wat dat betekent voor uw personeel. Daarnaast houden wij al in een vroeg sta dium rekening met het complete beheer van uw digitaal archief. Onze adviseurs willen u graag begeleiden in deze ontwikkelingen, waardoor u een beheersbare en efficiënte organisatie blijft houden. Altijd op een professionele wijze, zoals u van ons gewend bent! Aarzel daar om niet om hierover met ons van gedach ten te wisselen. De wijze van communiceren en het vast leggen van informatie is de laatste jaren erg veranderd. Dat weten we allemaal. Naast het e-mail verkeer als communica tiemiddel is digitale opslag van documen ten steeds belangrijker en omvangrijker geworden. Als specialist in documentenbeheer mag u van ons verwachten dat wij in deze ver anderingen zijn meegaan. En dat is ook zo! Daarom zijn we ook trots op het aantrek ken van onze nieuwe directeur. Hierdoor hebben we nog meer kennis in huis op het gebied van de (her)inrichting en beschrijving van (werk)processen en Uiteraard blijven we ook op het gebied van papieren archiefbewerking uw vertrouwd adres. Bureau voor proces- en documentmanagement, consultancy, detachering en archiefbewerking Burgemeester Verwielstraat 44a 5062 GD Oisterwijk, 013 - 52112 90 info@voorzee.nl www.voorzee.nl Door Chris Streefkerk Een van de grondleggers van de Archief school was prof. dr. J.L. van der Gouw. Een portret van een archivaris die van aan pakken wist. De loopbaan van Jacobus Leonardus van der Gouw1 in het archiefwezen nam in 1938 een aanvang toen hij als volun tair stagiair voor twee middagen per week in het Rijksarchief te 's-Hertogenbosch ging werken. In 1941 legde hij het exa men wetenschappelijk archiefambte naar der tweede klasse af. De stage en de benodigde zelfstudie vonden plaats naast een volledige aanstelling als onderwijzer (sinds 1933). Het niveau van het examen was hem bitter tegengevallen en hij zag in, dat bij gebrek aan een goede professio nele opleiding het archiefwezen geen toe komst had. Liever dan tot Sint-Juttemis te wachten tot ambtelijke molens een oplei ding gewrocht zouden hebben, sloeg hij samen met zijn collega Carel Bloemen de hand aan de ploeg en startte in 1951 de particuliere archiefschool te Den Haag. Beschrijvende methode Hij doceerde hier, en van 1955 tot 1968 aan de Rijksarchiefschool, paleografie en archivistiek. Van 1960 tot 1968 was hij lid, vanaf 1966 tevens voorzitter, van de Staatscommissie belast met het afnemen van de archiefexamens voor de vakken paleografie, archivistiek en chronolo gie. Van 1966 tot 1968 was hij als alge mene rijksarchivaris q.q. directeur van Prof. dr. J.L. van der Gouw in zijn tuin te Voorschoten, voorjaar 1987. Persfoto t.g.v. de presentatie van zijn boek De landscheidingen tussen Delfland, Rijnland en Schieland. de Rijksarchiefschool. Zijn onderwijs materiaal schreef hij zelf en publiceerde hij voor een belangrijk deel in de reeks Archivistica.2 Talrijke archivarissen heb ben de beginselen van het vak geleerd met zijn Inleiding, zijn Oud Schrift en de Nederlandse archiefterminologie die hij met Hardenberg, Van Hoboken en Panhuysen samenstelde. Mede dankzij zijn Inleiding is de Nederlandse archivistiek niet blijven steken in eindeloze exegese en dogmatiek van de Handleiding. Van 1964 tot 1972 doceerde hij tevens 1970-1972: opleiding Hoger Archiefambtenaar De opleiding bestond uit een wekelijkse cursus, een werkweek en een stage, waarbij men een archief diende te inventariseren. De inventaris diende als werkstuk, te verde digen tijdens een examen archivistiek. Het jaar 1970-1971 was een rampjaar, omdat kort voor het einde van de cursus het bezuinigingskabinet Biesheuvel een eerste personeelsstop afkondigde. Het betekende dat vijf van de 13 aspirant-hogere archief ambtenaren naar een andere baan moesten omzien. Na de werkweek werd mede op instigatie van directeur Ketelaar op 18 mei de Vereniging van Jonge Chartermeesters geïnitieerd. Doel was inspraak te bevorde ren. Op 30 juni 1971 werd in een vergade ring van leerlingen, docenten en curatoren de opzet van de cursus herzien, met drie werkweken en een tesdag om de drie weken. Van groot belang is hierbij dat de Tweede Aflevering vakdocenten leverde op het gebied van registratuurkennis: Hein de Graaff en Henny van Schie zijn decennia lang docent geweest. aan de Universiteit van Amsterdam. In 1972 werd hij er benoemd tot buitenge woon hoogleraar in de archiefwetenschap en de paleografie van de veertiende tot de zeventiende eeuw. In zijn intreerede van 1973 wijst hij de weg die de archivis tiek zou moeten gaan. Hij doet dit door aandacht te vestigen op de werkwijze van jhr. Th.H.R van Riemsdijk. Voor de nor matieve methode van de Handleiding stelt Van der Gouw de beschrijvende methode in de plaats. Deze beschrijvende, tevens inductieve methode heeft meer oog voor de praktijk van de archiefvorming en daarmee voor de eigentijdse archieven. Een magistrale toepassing van deze bena deringswijze gaf hij in zijn afscheidsrede, waarin hij onder meer een overzicht geeft van de ontwikkeling van de wijze van registratie van akten.3 Legaat Beschouwen we professor Van der Gouw als erflater van de Archiefschool, dan is zijn belangrijkste legaat de benade ring van de archivistiek als wetenschap, de standaardisatie van de beschrijving en zijn gestructureerde aanpak van een inventarisatieproject. Daaraan voegen we toe zijn sterke didactische aanpak gericht op het begrijpen van de archiefvorming. Maar evenzeer blijft hij inspireren als geschiedschrijver en bronnenuitgever die altijd bleef hameren op het belang van de context waarbinnen de archiefvormer functioneerde en ook op de rol die archie ven spelen in de rechtsstaat. Chris Streefkerk is als docent en onderzoe ker verbonden aan de Archiefschool. Noten 1 Biografische data ontleend aan: J.G.J. van Booma en R.C. Hol, 'Per angusta ad augusta. In memoriam prof.dr. J.L. van der Gouw', Nederlands Archievenblad 97 (1993) 51-66. 2 No. 1: J.L. van der Gouw, Inleiding tot de archivistiek (Zwolle, 1955) No. 2: J.L. van der Gouw, H. Hardenberg, W.J. van Hoboken en G.W. Panhuysen, Nederlandse archiefterminologie (Zwolle, 1962) No. 3: J.L. van der Gouw, Oud schrift (Zwolle, 1963) 3 J.L. van der Gouw, Munimenta et monumenta (Leidschendam, 1980); tevens gepubliceerd in NAB 84 (1980) 497-514. december 2008 archievenblad

Archievenblad | 2008 | | pagina 8