V€ui cfo e4chiecLeniy{C»oó Jg 3 iB»*1 ±rl&e£ educatie en communicatie educatie en communicatie Archieven zijn altijd sterk vertegen woordigd op het erepodium van de Week van de Geschiedenisprijs. In 2007 won het Streekarchief Land van Heusden en Altena en in 2006 het Regionaal Historisch Centrum Limburg. Dit jaar was het voor het eerst een museum dat de prijs won voor de meest aansprekende activiteit die een breed publiek voor geschiedenis weet te boeien: het Watersnoodmuseum in Ouwerkerk. Thema van deze Week van de Geschiedenis was 'Verhalen van Nederland'. Dat kwam bij de winnaar van 2008 als beste uit de verf. Verhalen vertel len is een belangrijke taak van archieven, musea en andere erfgoedinstellingen. 2009: Oorlog en Vrede De Week van de Geschiedenis 2008 stond in het teken van 'Verhalen van Nederland' en vond van 11 tot en met 19 oktober 2008 plaats. Het thema voor de Week van de Geschiedenis 2009 is 'Oorlog en Vrede' en zal dan plaatsvinden van 17 t/m 25 oktober 2009. Aanmelden is gratis en kan vanaf april 2009 via de website www.weekvandegeschiedenis.nl. Maar het publiek uitnodigen om elkaar verhalen te vertellen binnen de eigen muren is een stap verder. Zeker als het binnen de intimiteit van families, tus sen grootouders en kleinkinderen, plaats vindt. In de Week van de Geschiedenis organiseerde het Watersnoodmuseum op zeven middagen een serie van 13 gesprek ken tussen grootouders en kleinkinde ren over de watersnoodramp in 1953. Die zeer persoonlijke, vaak traumatische verhalen vertelden de ooggetui gen in het museum, in de aan wezigheid van publiek en came ra's. Het leverde aangrijpende vertellingen op. Het museum bundelt de vertellingen op dvd en verspreidt die, voorzien van lesmateriaal, naar scholen. Het museum heeft met de geringe beschikbare middelen volgens de jury een indrukwek kend resultaat bereikt. "Het is ongelofelijk wat dit heeft los gemaakt", vertelt de voorzitter van het museum, Jaap Schoof. "Na ons verzoek zeiden groot ouders eerst vaak dat hun klein kinderen geen interesse zouden hebben. Maar vervolgens belden ze terug en bleken die families het al dagenlang alleen nog maar over de ramp te heb ben." Naast een cheque van 5000 euro en een bronzen trofee bestaat de Week van de Geschiedenisprijs uit een gratis deel name aan een workshop van Anno over publieksbereik. Deze workshop vindt op 23 en 24 april 2009 plaats en draait om de vraag welke manieren er zijn om mensen die uit zichzelf niet zo gauw naar een museum, bibliotheek of archief gaan, toch te interesseren. Hoe kies je je onderwerp? Welke vorm kies je daarbij? Tijdens deze tweedaagse bijeenkomst geeft het Watersnoodmuseum een pre sentatie van haar winnende activiteit en komen experts aan het woord. Er zal verder veel ruimte zijn om aan de hand van interessante vragen te brainstormen en van gedachten te wisselen. De Anno workshop is bedoeld voor medewerkers van musea, archieven, bibliotheken en verwante instellingen. De Nacht van de Geschiedenis kende nog een winnaar. De jonge Leidse historicus Adriaan van Veldhuizen versloeg zijn opponenten in een span nende debatwedstrijd en won daarmee de 'Nieuwe Maarten van Rossem'-verkiezing. Juryleden Hans Goedkoop en Elsbeth Etty kenden Van Veldhuizen de prijs onder meer toe vanwege zijn overtuigende betoog waarin hij aan de hand van twee kranten van exact honderd jaar geleden aantoonde dat het van alle tijden is om te roepen dat de zwaarste aller tijden zijn aangebroken. Met de woorden "Er is altijd behoefte aan meer gelul" reikte de echte Maarten van Rossem aan Van Veldhuizen zijn handelsmerk, een zwarte coltrui, uit. De prijs bestond verder uit een eenmalige column in de NRC. De Nacht van de Geschiedenis was verder onder meer het toneel voor het eer ste liveoptreden van de kersverse directeu ren van het Nationaal Historisch Museum dat over een paar jaar in Arnhem zal ver rijzen. Erik Schilp en Valentijn Byvanck deden een boekje open over hun ambiti euze plannen. "Het museum zal niet alleen binnen de muren, maar ook vooral buiten de muren aanwezig zijn," aldus Byvanck. risch-eclectische mix van funk, soul, pop, dance en disco van DJ George. De Nacht van de Geschiedenis werd georganiseerd door Anno, het promotie bureau voor Nederlandse geschiedenis, in samenwerking met NRC Handelsblad, Historisch Nieuwsblad, het Filmmuseum, Beeld en Geluid, Andere Tijden, Grand Hotel Krasnapolsky en entoen.nu. Bij de Petje-op-Petje-af-quiz van Andere Tijden kregen bezoekers lekker makke lijke en verdraaid moeilijke geschiedenis- vragen voor de kiezen. De redacteuren van het Historisch Nieuwsblad inter viewden toonaan gevende auteurs uit de geschiede niswereld. In de speciale filmzaal liet regisseur Peter Greenaway met vele voorbeel den zien hoe je het verleden ver beeldt als je geen archiefmateriaal tot je beschik king hebt. De Nacht van de Geschiedenis werd afgesloten met een histo- yATLRSHOOt'HT Door Annemarie Hogervorst Jaap Schoof en Flora Post van het Watersnood- museum kregen op zaterdag 18 oktober tijdens de Nacht van de Geschiedenis de Week van de Geschiedenisprijs 2008 uit gereikt. De jonge historicus Adriaan van Veldhuizen mocht zich op deze nacht de 'Nieuwe Maarten van Rossem' noemen. Kersverse directeuren ErikSchilp en Valentijn Byvanck werden aan de tand gevoeld over het Nationaal Historisch Museum en regisseur Peter Greenaway zocht de grenzen van de historische verbeelding op. De Nacht van de Geschiedenis in Hotel Krasnapolsky in Amsterdam vond dit jaar voor de vijfde keer plaats. Annemarie Hogervorst is communicatiema nager bij Anno in Den Haag. archievenblad december 2008 Jaap Schoof en Flora Post van het Watersnoodmuseum feliciteren elkaar nadat zij uit handen van Chris Groeneveld, directeur Anno, de Week van de Geschiedenisprijs 2008 in ontvangst moch ten nemen (foto's Anno). Workshop publieksbereik Zwarte coltrui Adriaan van Veldhuizen mag zich de 'Nieuwe Maarten van Rossem' noemen en ontvangt uit handen van de echte Maarten van Rossem een zwarte trui, het favoriete kle dingstuk van de bekende historicus. Petje op, petje af december 2008 archievenblad Presentator Charles Groenhuijsen voelt de twee finalisten van de 'Nieuwe Maarten van Rossem'-verkiezing,Jouke Turpijn en Adriaan van Veldhuizen, aan de tand. Bij de Petje-op-Petje-af-quiz van Andere Tijden krijgt het publiek lekker makkelijke en verdraaid moeilijke geschiede- nisvragen voor de kiezen. De Nacht van de Geschiedenis werd afgesloten met een historisch-eclectische mix van funk, soul, pop, dance en disco van DJ George.

Archievenblad | 2008 | | pagina 4