ooootooodooo S@P-jaarboek 2006 verschenen OPEN BAAR Manifest krantendigitalisering Koninklijke Bibliotheek digitaliseert radionieuws Stadsarchief Amsterdam: met historie de toekomst in nieuws uit het veld Openbaarheid van archieven is een van de meest centrale begrippen in het Nederlandse archiefwezen (en ook daar buiten). Omgaan met openbaarheid van archieven is in de afgelopen twee eeuwen gegroeid, veranderd en verandert nog steeds. De kern is steeds hetzelfde geble ven: toestaan of weigeren? De inhoud is veranderd: wat is er openbaar, de archief stukken of de informatie? De regels zijn gewijzigd. Naast de Archiefwet bevatten ook andere wetten, met als belangrijkste de Wet openbaarheid van bestuur en de Wet bescherming persoonsgegevens, bepalingen over de openbaarheid van archieven. Het overgebrachte archiefmateriaal is recenter geworden. En de achterliggende motivatie en regelgeving heeft het onderwerp een complexiteit bezorgd, die aanleiding geeft tot de nodige dilemma's en dis cussies. Een actueel voorbeeld is de discussie over de openbaar heid van het rapport over de Hofmansaffaire uit 1956. Ook blijven zaken als het raadplegen van archieven van de bijzondere rechtspleging van na de Tweede Wereldoorlog of de inzage van stukken met materiaal over biologische ouders gevoelige aangelegenheden. De complexe problematiek omtrent open baarheid van archieven en informatie wordt in het jaarboek in dertien artikelen behandeld, verdeeld over vier hoofdstuk ken. Het inleidende hoofdstuk richt zich op de betekenis van openbaarheid in verleden en heden. In het tweede hoofdstuk staat het juridische perspectief van de openbaar- heid centraal. De bijdragen in het derde hoofdstuk willen de dage lijkse praktijk van de omgang met beperkt openbare archieven tonen. Telkens moet een afweging worden gemaakt tussen de bescherming van de levenssfeer van personen en de belangen van het archiefon derzoek en de geschiedschrijving. In het laatste hoofdstuk wordt de andere kant van openbaarheid onder de loep genomen: het geheim houden of zelfs bewust niet vastleg gen van bepaalde informatie. Het jaarboek 2006 staat onder redactie van Marijke Bruggeman, Geert-Jan van Bussel, Jan Kompagnie en Hans Waalwijk. De publicatie (ISBN 978-90-71251-27-6, prijs 30,50 (incl. 3,50 verzendkosten)) is te bestellen op www.archiefpublicaties.nl. Historische kranten zijn belangrijke informatiebronnen. In Nederland worden door bibliotheken, archieven en andere erfgoedinstellingen op grote schaal his torische kranten gedigitaliseerd, zodat ze voor iedereen beschikbaar worden op internet. Een complexe en dure activi teit, met name door het karakter en de kwetsbaarheid van het materiaal. Er wor den in Nederland bijna veertig lokale of regionale projecten uitgevoerd, waar mee een budget van 1,5 miljoen euro is gemoeid. Daarnaast heeft de Koninklijke Bibliotheek een budget van 12 miljoen euro waarmee acht miljoen historische krantenpagina's worden gedigitaliseerd. Op 7 november heeft Martin Berendse, directeur van het Nationaal Archief, in Utrecht een manifest gepresenteerd over het digitaliseren van historische kranten. Het manifest roept erfgoedinstellingen, digitaliseringsbedrijven en rechthebben den op de krachten te bundelen en mid delen weloverwogen te besteden. Alleen door samenwerking en onderlinge afstem ming kan een situatie worden gecreëerd waarin digitale historische kranten duur zaam beschikbaar worden gesteld voor iedere belangstellende. Het manifest is opgesteld door de Nationale Werkgroep Krantendigitalisering, waarin vertegen woordigers van verschillende erfgoedin stellingen samenwerken. Meer informatie over de Werkgroep Krantendigitalisering is beschikbaar op: http://www.den.nl/ kennis/thema/kranten/ Mr. dr. Tjeerd Schiphof is als universitair docent verbonden aan de leerstoelgroep Archief- en Informatiewetenschap van de Universiteit van Amsterdam. Tjeerd Schiphof promoveerde in 1994 op het proefschrift De vrijheid van het toneel. Tot voor kort was hij als universitair docent 'juridische aspecten van kunst en cultuur' aan de Erasmus Universiteit verbonden en als bedrijfsjurist aan het Koninklijk Instituut voor de Tropen (KIT). Trilce Navarrete Hernandez is aangesteld als docent-promovendus bij de leerstoel groep Archief- en Informatiewetenschap. Zij studeerde Economie van Cultuur aan de Erasmus Universiteit Rotterdam, waar ze afstudeerde met een scriptie over digi tale collecties van Nederlandse musea. Aan de University of Oregon behaalde zij een MA in Museum Management. Haar dissertatieonderzoek richt zich op digi taal erfgoed en digitale culturele kennis, met speciale aandacht voor de factoren die het proces van productie en over dracht van digitale informatie over erf goed bepalen. Peter Horsman M.Sc. wordt per 1 januari 2009 universitair docent in de leerstoel groep Archief- en Informatiewetenschap van de Universiteit van Amsterdam. Voor vermelding in deze rubriek is de redactie afhankelijk van berichten die aan haar wor den doorgegeven. nieuws uit het veld Mail uw nieuws naar: nieuws@kvan.nl De eerste radioberichten ver zorgd door het Algemeen Nederlands Persbureau werden in februari 1937 uitge zonden. In deze bulletins werd uitvoerig bericht over de Spaanse burgeroorlog, het wel en wee van het Nederlandse konings huis en het laatste sportnieuws. Er zou den nog velen radiobulletins van het ANP volgen. Dit materiaal uit het ANP Historisch Archief is op initiatief van de Koninklijke Bibliotheek gedigitaliseerd en is vanaf vandaag online beschikbaar via de website www.kb.nl/anpradiobul- letins. Ongeveer 1,5 miljoen vellen met uitgetypte teksten van de radiobulletins - vaak aangevuld met aantekeningen van de nieuwslezer - zijn gescand. Het pro ject, gefinancierd door het Geheugen van Nederland en de Koninklijke Bibliotheek, bevat zo'n 45 jaar geschiedenis aan radio nieuws. De digitale ANP radiobulletins bevatten groot en klein nieuws over nationale en internationale onderwerpen, van een geschrokken olifant tot de eerste maan landing, van de Elfstedentocht tot de Olympische Spelen, van Willy Alberti tot John Lennon en van Abe Lenstra tot Diego Maradona. De radioberichten zijn op datum door te bladeren en op elk woord in de tekst te doorzoeken. In 1993, bij een verhuizing van een villa in Hilversum, kwamen de uitgetypte radionieuwsbulletins in de kelder tevoor schijn. De Radionieuwsdienst ANP, die de villa een tijd in gebruik had, heeft de kelder destijds voor opslag gebruikt. Met bemiddeling van medewerkers van de Stichting Film en Wetenschap (SFW) in Amsterdam werd contact gelegd met Stichting ANP, de formele eigenaar van de radiobulletins. Het materiaal werd - op voorspraak van SFW - ondergebracht in het depot van de Koninklijke Bibliotheek in Den Haag, waar het tot 2006 in zo'n 750 verhuisdozen bewaard is gebleven. De bulletins bevatten informatie voor de nieuwslezer, zoals allerlei aantekenin gen in potlood, de volgordenummering voor het voorlezen van de berichten, uit spraakaccenten en de laatste redactionele aanpassingen. Maar ook welke berichten speciaal wel of niet voor een bepaalde omroep moesten worden voorgelezen: "Alleen voor VARA!". In de jaren vijftig tonen de bulletins ook de tussenvoeging van 'live' informatie van corresponden ten. Dit waren hoofdzakelijk bijdragen van de vaste radiocorrespondent Bernard Person uit New York. Zijn verhalen wer den op plaat opgenomen, overgevlogen en tijdens de uitzending afgespeeld. Mediahistoricus Paul Koedijk over de waarde van het materiaal: "Het bevat een schat aan informatie die op veel manie ren te gebruiken is, zowel voor historisch als taalkundig onderzoek. Je ziet bijvoor beeld hoe ons taalgebruik is veranderd, welke woorden wanneer in de mode kwa men en wanneer bepaalde onderwerpen voor het eerst in het nieuws verschenen. De mogelijkheden zijn legio". Hitachi Data Systems, leverancier van service oriented storage-oplossingen en Data Matters, installeren Hitachi Content Archive Platform bij het Stadsarchief Amsterdam (SAA). Dit nieuwe Digitaal Bewaar Depot (DBD) zal, als onderdeel van het E-Depot, gedigitaliseerde en digi taal geboren informatie innemen, opslaan en duurzaam bewaren. Op dit moment beheert het Stadsarchief ruim vijf miljoen scans. Het gaat voor namelijk om scans van documenten die worden gemaakt van analoge docu menten in de archieven en collecties ten behoeve van de Archiefbank en de Beeldbank. Wekelijks groeit die hoeveel heid met gemiddeld 10.000 scans. "Wij stappen nu met de historie de toe komst in", zegt Hoofd ICT Bert Nijhoff van Stadsarchief Amsterdam. "Met de snelle toename van digitaal gevormde archiefstukken en de veranderende wet en regelgeving zochten wij naar een schaalbare, maar vooral duurzame oplos sing. Data Matters adviseerde ons de HCAP-oplossing van HDS." De capaciteit van het huidige archief is 12 terabyte. Met de nieuwe oplossing ver groot het archief zijn capaciteit in eerste instantie tot 27 terabyte. Het bewaardepot kan uiteindelijk doorgroeien tot 247 peta byte. Naast de uitbreiding van de opslagca paciteit biedt HCAP tevens garanties voor het duurzaam bewaren van de archiefstuk ken. Het nieuwe bewaardepot biedt facili teiten voor permanente controle op vol ledigheid en authenticiteit van alle opge nomen digitale archiefstukken. Data Matters heeft samen met Hitachi Data Systems in de afgelopen zeven jaar verschillende succesvolle projecten uit gevoerd voor zowel de overheid als het bedrijfsleven. Nationaal en internati onaal zijn vergelijkbare projecten uit gevoerd bij NASA, Google Postini, het Koreaans Nationaal Archief en ABN AMRO Hypotheken Groep. NIEUWS u i t archievenblad december 2008 het veld Ui Daxsc Tt|i Oa<i»'"»>p ■allM Ic&ezaa i» 'K d« bult*nu*r«U ttfiArUa, daarin* d« bloadijk la d®or««bjoir«n, Bot «baat 09 ha* ogaiblik 2> Mtl coat* to hagzr daa normal, Od t rijt zal zij» toed barolkao. Gezocht op het trefwoord 'water': een van de eerste ANP-berichten over de Watersnoodramp in 1953 (foto Koninklijke Bibliotheek/ANP Historisch Archief). Gebouw De Bazel aan de Vijzelstraat: onderkomen van het Stadsarchief Amsterdam (foto Doriann Kransberg). december 2008 archievenblad

Archievenblad | 2008 | | pagina 3