Het Archievenbladen charter tot chip 50 u. De archiefervaring IA Nieuws uit het veld [43 Column [44 Literatuur 148 Agenda LL HZ Prof. dr. J.L. van der Gouw (1914-1992). Erflater van de Archiefschool Thema: Afscheid Archiefschool li® Van tuberculeuze runderen en heilige koeien. [£4 Hoe houden we onze kennis en vaardigheden up-to-date? 133 Archivaris met certificaat 135 Archiefopleiding in Vlaanderen [39 'Wie wat bewaart, beleeft wat'. Iftl Publieksdebat: Vaste rubrieken Citaat van de maand Het Archievenblad is een uitgave van de Koninklijke Vereniging van Archivarissen in Nederland (KVAN). Het Archievenblad verschijnt tienmaal per jaar. Alle leden van de KVAN ontvangen het Archievenblad. Redactie Chaja Beek, Hans Berende (hoofdredac teur), Jac. Biemans, Dick Deuzeman, May Scheepers, René Spork, Tamara Tesselaar-Groot, PatrickTimmermans/Verleden Tijd (eindredactie), ErnestVerhees, Ruud Yap, Ivo Zandhuis. Vaste medewerkers Dick Bunskoeke, Sophie Devolder, René van Dijk, Adelheid Feryn, Harry Hendriks, Charles Jeurgens, Eric Ketelaar, PeterVlot. Redactieadres Archievenblad, Markt 1,681 I CG Arnhem. Tel.: (026) 352 16 05 E-mail: redactie@archievenblad.nl E-mail (aanleveren van persberichten): nieuws@archievenblad.nl Abonnementen en ledenadministratie Wie geen lid is van de KVAN kan het Archievenblad bestellen bij het KVAN-bureau, Markt 1,681 I CG Arnhem. Tel.: (026) 352 16 05 E-mail: bureau@kvan.nl Ook voor adreswijzigingen. Jaarabonnement: Nederland 74,00 buitenland (binnen Europa) 86,00 buitenland (buiten Europa) 103,00 losse nummers 7,50 Product- en personeelsadvertenties Sales Services geeft inlichtingen over tarieven en plaatsing van alle advertenties. Postbus 2317, 1620 EH Hoorn. Tel.: (0229) 21 12 11Fax: (0229) 27 04 04 E-mail: sns@wxs.nl Ontwerp en productie Print Productions BV.Ursem Beeldbewerking cover Print Productions BV.Ursem ISSN 1385-4186 Het volgende nummer van het Archievenblad verschijnt halver^ wege februari 2009. N H 0 U D S IP G A V E Nacht van de Geschiedenis 2008 Educatie en communicatie: Annemarie Hogervorst 110 Kennis, thee en een koekje. Het archiefonderwijs in Nederland Peter Horsman Chris Streefkerk Archiefontsluiting in het onderwijs Maaike Lulofs 120 Na de Archiefschool Eric Ketelaar [23 Een kostbaar instituut ter ziele Fred van Kan Charles Jeurgens 128 De digitale evolutie. De Archiefschool als 'bewustmaker' Geert-Jan van Bussel Maarten Schenk Bruno Vermeeren [36 Janus is voorbij. De archivaris moet hogerop Agnes E.M.Jonker Gezinstentoonstelling over papier in Nieuw Land Educatie en communicatie: MariaVirto Marcilla Wat willen historici van archieven? Educatie en comunicatie: Otto van der Meij [50 "Vooral het veld is me niet meegevallen". In gesprek met Adelheid Feryn, directeur van de Archiefschool Burgerlijke Stand: Jac. Biemans Nacht van de Geschiedenis 2008 Door Annemarie Hogervorst Een mooie prijs voor het Watersnoodmuseum, een 'Nieuwe Maarten van Rossem' en een historische disco: een verslag van de Nacht van de Geschiedenis 2008. Na de Archiefschool The secret to creativity is knowing how to hide your sources. Door Eric Ketelaar Foto's voorzijde: 2008:Jaar van het Religieus Erfgoed. Het Archievenblad besteedt in het themanummer van september aandacht aan de relatie tussen archieven en religieus erfgoed. De illustraties op het omslag staan in dit licht Boven: opening van de synagoge in Breda in 1971 in aanwezigheid van de Bredase bisschop Ernst (Stadsarchief Breda/foto H. Chabot); daaronder: de neogotische Jozefkerk in Tilburg, architect Henri van Tulder (foto Theo Cuijpers); midden: herdenkingsprentje van Adrianus VI, de enige Nederlandse paus, circa 1914 (Katholiek Documentatie Centrum, Nijmegen); rondje: reliekenlijst van de Sint-Remigiusparochie in Klimmen, 1441 (Rijckheyt, Heerlen); linksonder: Gereformeerde kerk aan de Meesterstraat te Doetinchem, ca. 1965 (Streekarchivariaat Regio Achterhoek); achtergrond:detail buitenzijde zuidertransept Sint-Janskathedraal te 's-Hertogenbosch (foto PatrickTimmermans). Wat komt er na de Archiefschool? Die vraag stelden de Universiteit van Amsterdam en de Hogeschool van Amsterdam zich toen duidelijk werd dat de Archiefschool zou verdwijnen. Kennis, thee en een koekje. Het archiefonderwijs in Nederland Door Peter Horsman De Stichting Archiefschool beëindigt haar activiteiten. Tijd voor een terugblik op bijna een eeuw archiefon derwijs in Nederland. "Vooral het veld is me niet meegevallen". In gesprek met Adelheid Feryn, directeur van de Archiefschool Door Jac. Biemans Met de opheffing van de Stichting Archiefschool eind 2008 nemen we ook afscheid van Adelheid Feryn, die sinds 1999 directeur van de school was. Verslag van een boeiend gesprek. Verantwoording Misschien is dit wel het meest verantwoorde nummer van het Archievenblad sinds 1892. Het is een nummer vol met noten. Dat is niet vreemd. Het afscheid van de Archief school per 1 januari 2009 staat centraal. Veel medewerkers van de Archiefschool hebben bijgedragen aan de totstand koming van dit nummer en dat levert nu eenmaal veel noten op. Verwijzingen naar bronnen, archiefbronnen soms. Bronnen van informatie en inspiratie. Daarmee laten de schrijvers zien dat ze niet alle informatie zelf verzonnen hebben, maar schatplichtig zijn aan anderen. Tegelijkertijd laten de verschil lende noten met verwijzingen naar diverse bronnen zien dat het geen reproductie is van het al bestaande. Nee, bronnen worden in een context geplaatst, tegenover elkaar gezet en gewo gen. De auteur kiest ervoor het door hem/haar geraadpleegde aan de lezer beschikbaar te stel len. Dat is een keus. Daarmee laat de auteur ook zien wat hij zelf ontwikkeld heeft. En nu gaat een bron van ons archivarissen jammerlijk verlo ren: de Archiefschool. Het toe gankelijk maken van archief, het ontwikkelen van een e-depot, het beheren en behouden van archief: de verantwoording daar voor ligt voor een aanzienlijk deel bij de Archiefschool. Na een dergelijke bijdrage over verantwoording en bronnen kan de redactie niet achterblijven. Dit nummer hadden we niet zo kunnen maken zonder de mede werkers van de Archiefschool, degenen die afbeeldingen hebben aangeleverd, oud-stu denten, oud-docenten en de overige auteurs. En ik zal me verantwoorden voor het citaat hiernaast. Het is niet door mij verzonnen, zo vindingrijk ben ik niet. De uitspraak is van Albert Einstein. Ik vraag me overigens wel af of elk gebruik van dit citaat, mits de bron ervan is weergegeven, de uit spraak versterkt of verzwakt. Hans Berende, hoofdredacteur archievenblad december 2008 december 2008 archievenblad

Archievenblad | 2008 | | pagina 2