Voor de eeuwigheid? IEL R. Hermans en G. Luiten e.a. (samenst. en red.), Voor de eeuwigheidOver collectiebeleid in Nederland In de afgelopen 39 jaar hebben wij bij zeer veel organi saties ruime ervaring opgedaan bij het oplossen van archiveringsproblemen. Voor u, als verantwoordelijke voor het archief is het natuurlijk duidelijk dat de authentieke archiefopslagmethodes allemaal één ding gemeen hebben en dat is ruimtebesparing. Echter andere zaken verdienen net zoveel aandacht; in welke uitvoeringen kunnen de stellingen geleverd wor den,wat zal de invloed zijn op de klimatologische omstandigheden, welke aanpassingen zijn er aan het product gemaakt om beschadigingen van uw archivalia te voorkomen, wat zijn de veiligheidsvoorzieningen bij een verrijdbaar archief enz. Kortom, er zijn genoeg aandachtspunten waarbij Scheeres voor u een belangrijke én adviserende rol kan spelen. Heeft u interesse in onze producten stuur of fax deze bon naar onderstaand adres en informatie wordt u toegestuurd. UniCompact verrijdbare archiefsystemen. Boogschutterstraat 40, 7324 BA Apeldoorn Postbus 4168, 7320 AD Apeldoorn Tel. (055) 368 95 49 Fax. (055) 542 92 22 www.scheeres.nl verkoop@scheeres.nl literatuur Vervolg van pagina 45 ste eeuw ook in Marokko een burgerlijke stand met registers van geboorte en over lijden, maar niet van huwelijk en ontbin ding daarvan. Die laatste worden geregi streerd bij een rechtbank en op basis van zo'n akte kan een familieboekje aange vraagd worden. Het na het onafhankelijk worden van Marokko in 1958 ingevoerde wetboek voor de gezins- en familiever houdingen is in 2004 gewijzigd en geeft de rechten van de vrouw meer aandacht. Ook over de betekenis van voornamen en familienamen wordt veel verteld. Zo komt de arabiseringpolitiek bij de namen aan bod, onder andere in de vorm van de weigering van Amazigh-namen bij de burgerlijke stand. Dat gebeurt soms ook in Nederlandse gemeenten. Analfabetisme van de geregistreerde en willekeur van ambtenaren zorgden voor veel onnauwkeurigheden en fouten. Hoofdstuk 5 raadt voor stamboomonder zoek naar Marokkaanse voorouders aan om thuis te beginnen, bij voorwerpen 'met hun verhaal', zoals officiële docu menten en foto's, en bij familieleden in Nederland. Men moet ook gebruikmaken van literatuur over de stam van de familie en zich verdiepen in termen die familiere laties aanduiden. In Marokko is er daarna soms nog verrassend veel te vinden via bijvoorbeeld familieboekjes en aktes (bij voorbeeld over landbezit), maar vooral door de orale overlevering. Hoofdstuk 6 wijst vooral op de mogelijkheden tot onderzoek in Nederland: de MVV's (de machtigingen tot voorlopig verblijf die al in het Nationaal Archief zijn (van vóór 1975) of nog zullen komen), de persoons kaarten en persoonslijsten van overlede nen na 1938 bij het Centraal Bureau voor Genealogie en de gegevens in bedrijfsar chieven. Ook worden tips gegevens voor het onderzoek via internet. Uiteraard kent het boek een directe doel groep: Nederlanders van Marokkaanse afkomst. Maar het boek is ook heel geschikt om archivarissen en archiefme dewerkers kennis te laten maken met de (familie)achtergronden van een groep (potentiële) archiefbezoekers. ISBN 978-90-5662-649-5, 304 blz., 19,50 Het sectorinstituut Erfgoed Nederland en de Mondriaanstichting hebben samen een boek uitgegeven voor de hele erf goedsector: Voor de eeuwigheid? Met deze uitgave willen zij de discussie over het collectiebeleid in Nederland stimuleren. Naast het boek organiseerden ze eind oktober ook een debat over de Collectie Nederland. In 1990 introduceerde minister D'Ancona het begrip 'Collectie Nederland' (gericht op museale instellingen). Het idee is dat de (openbare) collecties in Nederland één grote collectie vormen. Culturele instel lingen moeten bij hun aankopen niet alleen uitgaan van wat voor henzelf inte ressant is, maar hier ook bij betrekken wat elders in Nederland al aanwezig is en waar zich lacunes bevinden. Er is geen inleiding. De uitgave begint met een stuk van Gitta Luiten (Mondriaan stichting) en een bijdrage van Richard Hermans (Erfgoed Nederland). Deze arti kelen hebben een status aparte, ook al worden ze gepresenteerd als een gewone bijdrage. In werkelijkheid zijn het eigen bijdragen met een samenvatting van de artikelen en met alvast beschouwingen daarover. Daarmee sturen ze de lezer. En dat maakt het moeilijker de bijdragen van de 31 directeuren van erfgoedinstel lingen, beleidsmakers en experts met een open blik te lezen. Dat is jammer, want het zijn stuk voor stuk boeiende bijdragen over de rol die de Collectie Nederland, het publiek en collega-instellingen in het eigen verzamelbeleid spelen. De teneur die Luiten en Hermans zien in hun bijdragen (en nogmaals in hun geza menlijk nawoord) is dat bijna iedereen wel het idee van Collectie Nederland onder steunt, maar dat bijna niemand - alleen de volkenkundige musea - zich daar aan wil conformeren. Dat moeten anderen doen. Ook het stuk van Martin Berendse, direc teur van het Nationaal Archief, is van die strekking. Hij hoopt dat in de toekomst niet de herkomst van archieven (overheid of particulier) doorslaggevend is voor het collectiebeleid, maar het belang dat ze hebben voor een bepaalde collectie. Waar Over collectiebeleid in Nederland die archieven dan terechtkomen, moe ten de archiefinstellingen samen afstem men. Het Nationaal Archief wil graag alle archieven van nationaal belang. Velen schrijven over het belang en de inhoud van Collectie Nederland, weinigen schrijven echt over hoe die bereikt moe ten gaan worden. Luiten en Hermans heb ben het wel over het belang van afstem ming, bundeling en collectiemobiliteit, maar niet over hoe deze tot stand moe ten komen. Evert J. van Straaten van het Ons archief is eindelijk overzichtelijk en toegankelijk doorAdlih Archief. Er zijn zoveel verschillende zoekmogelijkheden dat je altijd vindt wat je zoekt. En daar gaat het ons juist om. Met Adlib is het beheer van ons archief een stuk makkelijker geworden Organisatienaam Naam contactpersoonm/v Adres Postcode Plaats Telefoonnummer Bel mij op voor een afspraak Adlib software is al decennia toonaangevend in informatie-, collectie-, kennismanagement en archiefbeheer. Adlib applicaties staan bekend om hun gebruiksgemak, overzichtelijkheid en flexibiliteit. Bel of e-mail voor meer informatie of voor een geheel vrijblijvende demonstratie. Software voor musea, bibliotheken en archieven. Adlib Information Systems Postbus 1436, 3600 BK Maarssen Tel: 0346 586800 E-mail: sales@adlibsoft.com Internet: www.adlibsoft.com Dick Deuzeman NAi Uitgevers (Rotterdam, 2008) december 2008 archievenblad

Archievenblad | 2008 | | pagina 23