digitaal beschikbaar UJberqumMftkmtilmi ons cultureel verleden anno nu: Paraplu overeenkomst Calamiteitenservicezorg en beheer Nu ook geconditioneerde opslag voor archieven en museumobjecten in onze beveiligde archiefbunker Een beredderingsabonnement op DocumentenWacht voor slechts 28,75 per jaar gedekt bij een calamiteit: isotron column I 43 Als het boegbeeld van het nationaal archivarisme, de algemene rijksarchivaris, om te beginnen geen archiefdiploma hoeft te hebben, dan ben ik een ongelooflijke eikel. Zit ik daar mijn oudste zoon (vijfde klas vwo van het type 'zes min is mooi zat') voor niks te stressen dat hij op school goed zijn best moet doen om wat te bereiken in de maatschappij. Geen wonder dat zoonlief een T-shirt draagt met de schone tekst Fuck forever. Schijnt het beste nummer te zijn van een drugs- en drankzielepoot die als boegbeeld van de band The Babyshambles er kennelijk principieel vanaf de geboorte een janboel van maakt. Zo brengt de aanstormende generatie je allicht tot nieuwe inzichten. Wist ik veel toen ik mij in 1983 aanmeldde bij de Rijks Archiefschool. De adjunct-directeur, die de selec tie deed, vroeg kritisch waarom ik niet voldeed aan de formele eis van Frans in mijn verder overgekwalificeerde vwo-pak- ket. Eh bien, ik zei maar dat ik het toch vier jaar gevolgd had en met een woordenboek een heel eind kwam. Na toelating werd je wel geacht bij hem thuis de Archiefwet te repete ren ter voorbereiding op het examen. Deed ik ook braaf, met de beste herinneringen overigens, goeie whiskey daar. Gediplomeerd kon ik terecht bij wat toen de Gemeentelijke Archiefdienst Gorinchem heette. Fantastisch, een Dienst in de zin van de Gemeentewet, met helemaal twee formatieplaatsen, direct onder het college van burgemeester en wethouders. Ik moest meemaken dat we afgleden via een stafafdeling onder de gemeentesecretaris naar een team onder de afdeling Facilitaire Ondersteuning en thans onder Welzijn. Zo ongewerveld zijn archiefinstellingen nu eenmaal. Kwalificatie, heb je die nodig? Elke per soneelsadvertentie in good old Nieuws van Archieven ging vanzelfsprekend uit van Het Diploma. En zelfs bij de sulligste vacature strekte SOD-I of eigenlijk II toch wel minstens tot aanbeveling. Heb me suf gediplomeerd en ja hoor, na een assessment werd ik rijp bevonden voor de allerhoog ste functie bij mijn minuscuul archiefje. Ben ik wel van teruggekomen. In geen enkele hogere branche gaat het nog om vakbekwaamheid. We moeten nu maar eens loskomen van dat theatrale, eendi mensionale snobisme. Je studeert rech ten omdat je er alle kanten mee opkunt, niet met het oog op gerechtigheid. Daar moeten we naar toe. Archivistiek wordt een studie voor de massa die het niet weet en daarna lekker wat anders gaat doen. Niet de minsten wezen ons de weg. De archivaris van Alkmaar (waar de victorie begon) werd lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Die van Leidschendam kijkt ook wel over de schutting, naar Bangladesh, maar is met het bevorderen van het archivarisme daar nog niet echt los. Onvermoede kwaliteiten hebben we, nondeju, we moeten alleen nog die plaat voor onze kop kwijtraken. Met z'n allen gaan we naar dé plaat, Rottumerplaat, voor een fijnstofvrije brainstorm. Althans Wolkers werd er niet slechter van, dus laat waaien die hap. Zelf kwam ik tot de oostpunt van Schiermonnikoog, dat richting Rottum groeit en daarom de provinciegrens deed opschuiven. Dit zonder tegenspraak van de provinci ale archiefinspecteurs, want die lijken daar in het noor den corporeel té verstren geld. Nog nooit gehoord natuurlijk van ene Muller, die als rijks- én gemeentear chivaris van Utrecht bijtende brieven aan zichzelf schreef. Daar op die oostpunt zag ik al enig licht. Op geen enkele speciale kwalificatie motten we willen bogen, zelfs mijn bezit van het Diploma Bijbels Onderwijs en vaardigheid in het luierverschonen hou ik onder de pet, maar we willen wel met respect benaderd worden. Respect! Immers bij mijn weten is geen enkele 'arsjief- farius' echt tot in hoogste instantie veroordeeld voor recidivistische genocide of zelfs maar eenmalige kin derverkrachting. We leiden als beroepsgroep een deugdzaam, ergo zéér onderscheidend leven en als we dan al een beroepseis stellen, dan is het een Verklaring van Goed Gedrag. Zetten we meteen in het Register van Gecertificeerde Kwalificaties. DIGITALISEREN INDEXEREN CONUERSIESLAGEN Edisonweg 50 d 2952 AD ALBLASSERDAM Postbus 260 2950 AG ALBLASSERDAM Tel.+078-69 31 300'Fax+31 (0)78-69 31 123 info@gmsnl.com www.gmsnl.com Documenten Wach t 16 uren deskundige beredderingshulp, inpakmaterialen, 1 transport met eigen geklimatiseerde bus, 1 maand opslag in onze shockfreezer, schaderapport opmaken voor o.a. de verzekering DocumentenWacht is een service van Restauratie atelier DocumentenWacht is de officiële partner van Isotron Nederland BV voor gammabestraling voor de gehele Culturele Sterken BV en gericht op schadepreventie I en Administratieve sector in de Benelux en Duitsland. Engelanderholt 3, 7361 CZ Beekbergen T. 055-5423147 F. 055-5430614 E. info@sterken.nl Meer informatie op: www.documentenwacht.nl www.sterken.nl www.isotron.com DIGITALISEREN Gedrukte boeken Ingebonden handschriften Losbladige handschriften DTB-boeken Registers burgelijke stand Notariële protocollen Foto's Prentbriefkaarten Tijdschriften Kranten Technische tekeningen INDEXEREN L U N U E R SIE S LAGE N - UUU.GMSNL.COM Op onze website vindt u een overzicht van de mogelijkheden die GMS biedt. Alle middelen, kennis en ervaring worden door GMS ingezet bij het digitaliseren van archiefcollecties - zeker als het gaat om cultureel erfgoed. Unieke en dus kostbare archiefstukken die met de grootst mogelijke zorg moeten worden behandeld en waarbij uiterst hoge eisen worden gesteld aan het digitaliseren. Bureau Metamorfoze van de Koninklijke Bibliotheek heeft GMS erkend als een kwalitatieve en deskundige digitaliseringspartner. Een bevestiging van onze kennis en kunde, die al onze klanten de garantie geeft van kwaliteitswerk. Door Rene van Dijk december 2008 archievenblad I René van Dijk heeft deze maand bij de gemeente Gorinchem voor het eerst in drie jaar weer een beoordelingsgesprek gehad. r.v.diik@gorinchem.ni Tekening: Peter Vlot.

Archievenblad | 2008 | | pagina 21