Book i sul Co n s uit Onderbezet op DIV-gebied? Publieksdebat: Wat willen historici van archieven? KlN HÖG PreservationTechnologies 'Wat willen historici van archieven?' istorisch latform A WORLD LEADER IN PAPER PRESERVATION Preservation Technologies B.V. voor: massa-ontzuring van archiefmateriaal, boeken, kranten, posters, prenten, tekeningen etc. door middel van de beproefde Bookkeeper methode Vriesdrogen van nat papier Herverpakken in zuurvrij material Verkoop ontzuringssprays en spraysystemen Ontsmetten en reinigen Verkoop en administratie Pluim-es 18 - 2925 CM Krimpen aan den IJssel Tel.: 0180 521188 GSM: 0653672024 Fax: 0180 525400 E-mail: johnvandorsten@ptbv.nl Productie Middenweg 576B - 1704 BR Heerhugowaard Tel.: 072 5724330 Fax: 072 5724331 Tijdelijke ondersteuning nodig om uw (digitale) informatiehuishouding procesgericht op orde te brengen? D I-facilities is gespecialiseerd in: wegwerken van archiefachterstanden (her-)inrichting van archieven tijdelijke ondersteuning bij de uitvoering van reguliere DIV -taken D I -facilities Stadspoort Boerhaavelaan 34 2713 HX Zoetermeer Telefoon 079 - 342 95 09 Fax 079 342 59 46 www.disc0n5ult.nl E-mail: info@disconsult.nl Meer weten? DisConsult beschikt over een volledig geïntegreerd pakket van activiteiten; Consultancy Detachering Archiefbewerking- en opslag Outsourcing DIOR-opleidingen educatie en communicatie Marlou Schrover, universitair hoofd docent te Leiden, deed onder de noe mer 'Wij willen alles' verslag van haar onderzoekingen in het archief van de Immigratie- en Naturalisatiedienst. Op grond van niet altijd meer te achter halen criteria is veel uit het archief ver nietigd. Voor de historicus valt daar even tueel nog wel een mouw aan te passen, maar voor immigranten zelf is dit archief een belangrijke eerste ingang op het eigen verleden. Had, uit dit later ontstane oog punt, niet alles bewaard moeten blijven? Fred van Kan, voorzitter van de Koninklijke Vereniging van Archivarissen (KVAN) en directeur van het Gelders Archief, ging in op de opleiding tot archi varis. Hij vroeg hierbij aandacht voor de verandering van het vak van archivaris. Er ligt een groeiende nadruk op de publieks kant (het cultureel erfgoed), terwijl de archiefopleiding nog sterk is ingebed bin nen de Informatiewetenschappen. Charles Jeurgens, hoogleraar Archivis- tiek te Leiden, gemeentearchivaris van Dordrecht en voorzitter van de commis sie Waardering en Selectie, gaf aan, dat archivarissen en historici de laatste jaren opmerkelijk afwezig zijn geweest in het debat over de waardering en selectie van archieven. Het was de overheid zelf die het onderwerp weer op de agenda plaats te, zich als geen ander bewust van de onbeheersbare toevloed aan informatie. Ook de reactie op het rapport Gewaardeerd Verleden vanuit de beroepsgroep, waarin toch wordt voorgesteld om radicale keu zes te maken in verband met de vernie stelling halverwege de jaren negentig werd ondergesneeuwd door het versneld wegwerken van de overheidsachterstan- den. Het was alle hens aan dek. Daarom is het juist zorgwekkend dat het Project Wegwerken Archief Achterstanden geen eenduidig systeem heeft opgeleverd om tiging van soms hele archieven, is hem tegengevallen. Ton Kappelhof, senior onderzoeker bij het Instituut voor Nederlandse Geschiedenis en voormalig archivaris, benadrukte vooral het gebrek aan eenheid binnen archievenland, maar niet na eerst te heb ben geconstateerd dat archiefbeheer en geschiedwetenschap toch wel twee wezen lijk verschillende zaken zijn. Zo probeert elke archiefdienst het wiel opnieuw uit te vinden qua indeling van de website, ope ningstijden, regels voor het fotograferen op de studiezaal, etcetera. Tevens bieden digitale zoeksystemen zelden context, wat leidt tot een grote hoeveelheid aan ongestructureerde zoekresultaten. Victor Enthoven, senior onderzoe ker aan de Vrije Universiteit, vergeleek Nederland archievenland met het bui tenland en gaf een ruime voldoende. Desondanks had hij ook wel wat wensen. De professionele onderzoeker wordt als klant onvoldoende bediend en in plaats daarvan wordt de 'communicatieter- reur' met veel ronkende woorden, maar met weinig inhoud, over hem en andere gebruikers uitgestort. Ook de decentrali satie, waarbij hij triomfantelijk de mis lukte 'Archiefkaart.nl' uit zijn binnenzak toverde, was hem een doorn in het oog. Martin Berendse, directeur van het Nationaal Archief, gaf aan, hoe het voor malig Algemeen Rijksarchief qua taak- de toekomst op dit punt met vertrouwen tegemoet te zien. Wel kondigde hij aan dat, naast de breedtestrategie ten behoe ve van het publieksbereik, er weer meer geïnvesteerd zal worden in de 'diepte': niet iedere bezoeker is tenslotte gelijk. Een echt debat bleef helaas uit. De sprekers waren het bovenal roerend met elkaar eens: archieven zijn te belang rijk om alleen aan archivarissen te wor den overgelaten. Samenvattend kon de dagvoorzitter dan ook noteren dat historici er begrip voor hebben dat niet alles bewaard kan worden; dat er meer onderscheid gemaakt moet worden naar gebruiker; dat daar waar nodig er snel ontsloten moet worden, maar dat niet alles direct beschikbaar gesteld kan wor den; dat historici actief bij die ontslui ting betrokken moeten worden; en dat toekomstige beslissingen op inhoudelijk- historische gronden genomen moeten worden. Martin Berendse voegde daar, tot slot, nog een punt aan toe: "Nederlandse archiefdiensten, verenigt u! Want voor de gebruiker is meer coördinatie gewenst." Na deze afsluiting wachtte de borrel met enige sterke verhalen uit de praktijk of uit een soms wat grijzer verleden. 1 41 Documentair Informatiemanagement IJsduikerstraat 23 2492 PM Den Haag Tel. 070-3265588 Mob. 06-53524853 E-mail info@DI-facilities.nl www.DI-facilities.nl Het vervullen van (tijdelijke) vacatures op het gebied van DIV is een arbeidsintentieve en prijzige aangelegenheid. DisConsult neemt deze zorg van u over. Wij hebben jarenlange ervaring in het detacheren, werven en selecteren van gekwalificeerd en gemotiveerd DIV-personeel. Detachering DisConsult heeft personeel in dienst - uitvoerend, staf en management - waarover u voor kortere of langere tijd kunt beschikken. Werving en selectie DisConsult beschikt over specialistische kennis voor werving en selectie en beschikt over een uitgebreid netwerk. Hierdoor kunnen wij snel en doeltreffend een kandidaat selecteren die past in het door u geschetste profiel. Als u meer wilt weten over onze diensten, belt u dan met DisConsult, telefoon 079 - 3429509. Wij kunnen u dan van alle informatie voorzien. Door Otto van der Meij Maandag 13 oktober organiseerden het Koninklijk Nederlands Historisch Genootschap (KNHG) en het Historisch Platform in het kader van de Week van de Geschiedenis een publieksdebat met als titel 'Wat willen historici van archieven?' in de Koninklijke Bibliotheek te Den Haag. Na de welkomstwoorden van Lex Heerma van Voss (voorzitter KNHG), waarin hij vooral de mogelijkheden van het internetmedium YouTube als bron voor de sociale geschiede nis belichtte, gaven zes sprekers ieder hun kant van het verhaal. Er ligt een groeiende nadruk op de publiekskant (het cultureel erfgoed), terwijl de archiefopleiding nog sterk is ingebed binnen de Informatiewetenschappen. Tegenvallende reactie KONINKLIJK NEDER LA N DS HISTORISCH GENOOTSCHAP Hp Ruime voldoende Roerend met elkaar eens Otto van der Meij is historicus en mede werker van de afdeling Toegangen en Gegevensbeheer van het Nationaal Archief. december 2008 archievenblad I

Archievenblad | 2008 | | pagina 20