DE ARCHIEFWET ?Wie wat bewaart, beleeft wat' q Jalema levert complete archiefoplossingen op maat Gezinstentoonstelling over papier in Nieuw Land KUNT U NU VOORGOED OPBERGEN "'Wife educatie en communicatie In de depots van Nieuw Land worden niet alleen de archieven van de gemeen ten Urk, Lelystad, Dronten en Zeewolde bewaard, maar ook die van de provincie Flevoland, het Waterschap Zuiderzeeland en particulieren. De honderden docu menten, kranten, tekeningen, kaarten, foto's, filmmateriaal en interviews over de ontwikkeling van het Zuiderzeeproject en het ontstaan van Flevoland zijn bij Nieuw Land in bewaring gegeven. De activitei ten van het archief zijn eigenlijk niet erg bekend bij een breed publiek, terwijl er wel velen bij nader inzien geïnteresseerd in zijn. De nieuwe aandacht voor geschie denis heeft al veel mensen ertoe gebracht een bezoekje te brengen aan een archief, op zoek naar gegevens van bijvoorbeeld hun voorouders. Met de groots opgezette gezinstentoonstelling 'Wie wat bewaart, beleeft wat' laat Nieuw Land jong en oud een spannende speurtocht in het archief doen. Nieuw Land wil door middel van deze laagdrempelige presentatie een breed publiek kennis laten maken met de werk zaamheden van het archief. Op papier leggen mensen informatie vast. Die informatie is soms zeer belang rijk. Zo is de grondwet op papier geschre ven, krijgen mensen diploma's op papier, is een paspoort op papier gedrukt en is geld vaak van papier. In de tentoonstelling ieren bezoekers waarom het belangrijk is dat papier bewaard wordt en kunnen ze zien hoe ze dat het beste kunnen doen. Deze tentoonstelling Iaat de bezoekers chronologisch en op een speelse manier zien hoe papier is ontstaan en waarom het zo belangrijk is. 'Wie wat bewaart, beleeft wat', die geba seerd op een ingehuurde expositie van het Fred Frida kindermuseum in Graz (Oostenrijk), opende op 3 december 2008. De insteek van de tentoonstelling is op een actieve manier kennis opdoen. Door bezig te zijn leert het publiek tegelijker tijd meer over de geschiedenis van papier. Zo worden in de tentoonstelling diverse papiersoorten getoond en wordt duide lijk hoe ze gemaakt worden (perkament, papyrus, lompenpapier, modern papier). De bezoekers kunnen hiermee zelf aan de slag middels verschillende interactie ve opstellingen. Zelf doen is het devies! Digitalisering en conservering komen ook aan bod. Aan het einde van de tentoon stelling krijgt de bezoeker een eigen boek je mee als aandenken voor thuis. Gedurende de looptijd van de ten toonstelling worden talrijke extra acti- viteiten voor het publiek georganiseerd. Voor de kinderen zijn onder andere de volgende workshops gepland: origami, knutselen voor de kleintjes, kalligraferen, wie wat bewaart... ...beleeft wat! druktechnieken, papierscheppen, marme ren, papier-maché, boekbinden en kijk dozen maken. Voor de volwassenen staan er lezingen over het centrale thema van de tentoonstelling op het programma. Eén bijzondere activiteit is 'Expert in de Klas'. In samenwerking met de Vereniging van Science Centra en Musea, waarvan Nieuw Land sinds kort lid is, zal een van de archivarissen aan scholieren vertel len over haar werk in het archief. Het bijzondere aan dit project is dat de scho lieren vanuit hun eigen klaslokaal via een webcam en een internetverbinding vragen aan de archivaris kunnen stellen. Ze krijgen dan direct antwoord. Dit biedt de scholieren de kans om vanuit school in een kijkje achter de schermen van Nieuw Land te nemen. fl007o[ 'zuurvrij] Archiveren is een prachtig vak, maar ook aan strenge regels gebonden. Jalema kent de Archiefwet als geen ander en levert comple te archiefoplossingen aan overheidsinstel lingen. Zo weet u zeker dat u aan alle wette lijke eisen voldoet en kunt u zich bezighou den met de inhoudelijke kant van de zaak. Mappen en mechanieken die een langdurige bewaring garanderen en de bewaarde docu menten niet aantasten. Zoekt u een externe archiefoplossing? Ook dan bent u bij jalema aan het juiste adres. Het gebouw voldoet aan de eisen die de Nederlandse Archiefwet stelt aan archief ruimten. Jalema heeft ruim 60 jaar ervaring in archi vering en is de absolute expert in opslag en conservering. Een sprekend voorbeeld is de mappenlijn meteenICN 1,2 en 12 goedkeuring. Welke oplossing u ook zoekt, Jalema is uw partner in archivering. Gratis proefpakket Wilt u meer weten? Vraag nu het gratis informatiepakket aan via info@jalema.com. INFORMATION MANAGEMENT www.jalema.com T (077) 476 76 76 Door Maria Virto Marcilla Nieuw Land Erfgoedcentrum te Lelystad is een museum, maar ook het provinciale rijksarchief voor Flevoland. Dit laatste is voor velen nog onbekend. Daarom wil Nieuw Land door middel van een tentoonstelling zijn functie als archief bekend maken bij een groot publiek. Onderdeel van de expositie over de geschiedenis van het papier: schrijven in was. Zelf doen Expert in de Klas december 2008 Dé tentoonstelling y©ör hèt hele gezin over het maken en bewaren van papier museum archief studiecentrum 'Wie wat bewaart, beleeft wat' is nog tot en met 29 maart 2009 in de centrale hal van Nieuw Land te zien. Kijk voor de openingstijden en meer informatie over het programma op www.nieuwlanderfgoed.nl Maria Virto Marcilla is hoofd afdeling Publiek en Presentaties bij Nieuw Land. archievenblad

Archievenblad | 2008 | | pagina 19