DOX Erfgoed beter op #t Web. Archiefopleidingln Vlaanderen Support www.pictura-dp.nl a U kunt ons inschakelen voor: Advisering over informatiebeheer en -beleid Assistentie en detachering Training, begeleiding en opleidingen website collectiebeheer dataopslag e-depot ÜNetApp scan foto data-invoer 7 tie Atelier Helmo Restauratie, en conservering van papier, leer en perkament Ondersteuning bij calamiteiten Nieuw Uw waardevolle documenten gaan bij ons door vakkundige handen. HERINNERINGEN AAN DE ARCHIEFSCHOOL 35 Een frisse kijk op informatiebeheer PROJECTBUREAU VOOR DOCUMENTAIRE ONDERSTEUNING EN CONSULTANCY Postbus 18, 1474 ZG Oosthuizen Tel.: 0299 - 40 21 30 Fax: 0299 - 40 21 31 http://wvwv.doxsupport.nl E-mail: info@doxsupport.nl DOXsupport is een landelijk werkende organisatie, die zich bezig houdt met dienstverlening op het gebied van (documentaire) Informatievoorziening. Onze klantenkring bevindt zich voornamelijk binnen de overheid, alsmede non-profit organisaties. Aangesloten bij de branchevereniging PIM. m Boeken en losse stukken Charters en zegels Prenten, tekeningen, kaarten en affiches Brand- en waterschade Schimmelbestrijding incl. verhuizingen Uw rechtstreekse partner voor gammadoorstraling Consultancy betreffende beheer van archieven Verzorgen van digitalisering en verfilming Inktvraatbehandeling 24 uur bereikbaar op: +31 (0)6 - 536 50 007 Tijdens kantooruren: +31 (0)492 - 55 39 90 Panovenweg 40, 5708 HR Helmond (NL) Tel. +31 (0)492 - 55 39 90 Fax +31 (0)492 - 55 24 42 E-mail: infoóirestauratie-atelierhelmond.nl internet: www.restauratie-atelierhelmond.nl Door Bruno Vermeeren Een blik bij de zuiderburen mag in dit themanummer over de Archiefschool niet ontbreken. Niet alleen in Nederland is (de organisatie van) het archiefonderwijs in beweging. In Vlaanderen is er onzekerheid over de toekomst van de archiefopleidingen, schrijft Bruno Vermeeren van de Vlaamse Vereniging voor Bibliotheek-, Archief- en Documentatiewezen (WBAD). In Vlaanderen bestaat er momen teel één archiefopleiding op universitair niveau. De interuniversitaire master-na- master Archivistiek (MaNaMa Archivistiek) 'Erfgoedbeheer en Hedendaags Document beheer', ingericht aan de Vrije Universiteit Brussel. De uitvoering van de Bologna- akkoorden (invoering bachelors en mas ters naar Angelsaksisch voorbeeld) en het aanpassen van de Vlaamse onderwijs structuur aan de Europese hebben grote onzekerheid veroorzaakt over het voort bestaan van deze opleiding. In haar hui dige vorm is de opleiding geaccrediteerd tot 2013. De master-na-masteropleidin- gen zullen echter geen subsidies meer krijgen. De kans is klein dat studenten of werkgevers bereid zijn om hoge inschrij vingsgelden te betalen. Over een omscha keling naar een andere structuur bestaat grote onduidelijkheid. De toekomst van deze opleiding is dus erg onzeker. Nood De huidige opleiding heeft haar beperkingen. Zo worden alleen afgestu deerde historici toegelaten. Wie een ander basisdiploma heeft, zoals musicologie of architectuur, moet een zwaar schakelpro gramma volgen. Maar in de erfgoedsector is juist behoefte ontstaan aan mensen met een andere basisopleiding en met kennis van de archivistiek. De opleiding besteedt momenteel ook te weinig aandacht aan onderwerpen zoals digitaal documentbe heer, digitale duurzaamheid en digitalise ring. Archivarissen moeten zich hierin via bijscholingen bekwamen. Maar los van deze kritiek heeft de sector wel nood aan kwaliteitsvolle opleidingen op universitair niveau. Dat komt onder meer door het erfgoedbeleid van de afge- 1977"1978: opleiding Hoger Archiefambtenaar Mijn herinnering aan de Archiefschool is niet in honderd woorden te beschrij ven - mag het in wat meer? Lessen in het halfondergrondse collegezaaltje van het rijksarchief in Utrecht. Het voor een mediëvist aangename vakkenpakket. Middeleeuws Latijn en Latijnse paleogra fie. Oorkondenleer uit een Amsterdams collegedictaat. Maar de sterkste herin nering aan de Archiefschool zat overeen komen met die van vele tijdgenoten: de twee werkweken in Woudschoten (eigen lakens mee) in de bossen bij Zeist. De bedoeling was dat er dieper zou wor den ingegaan op beschrijven en ordenen. Of ik dat daar heb opgestoken, vraag ik me af. We hadden het maatschappelijk relevant over de collectieve zelfmoord van leden van de Baader Meinhof Gruppe, over de banencarrousel (wie kon blijven, wie waarheen wilde en wat er aan vacatu res te verwachten was) en we omzeilden de sluitingstijd van de bar (12 uur) met een uitstap in nachtelijk Zeist. Het records continuüm was nog ver weg en van com puters hadden we nog geen benul. Vlaamse archiefstudenten (foto Frank Scheelings). lopen jaren, maar ook door een profes sionalisering van de administraties en het toenemende belang van de openbaarheid van bestuur en de pri vacywetgeving. Jonge archivarissen vinden snel werk. De uni versitaire opleiding is ook een centrum voor wetenschappe lijk onderzoek over het archiefwezen. Tijd voor actie? De zorgen van de Vlaamse archiefsec tor reiken verder dan de huidige MaNaMa Archivistiek. Aan de Bibliotheekschool Gent bestaat er nog een initiatie Archiefkunde. Dit is een opleiding op het niveau secundair onderwijs die uit voerende medewerkers opleidt. Een bacheloropleiding bestaat er momenteel niet. Onder meer uit de beroepsprofie len die de Sociaal-Economische Raad van Vlaanderen (SERV) samen met het beroepsveld opstelde, blijkt dat er nood is aan een opleiding voor dit tussenniveau. In Vlaanderen bestaat ook grote onzeker heid over de toekomst van de bibliotheek opleidingen. Ook uit onze buurlanden komen alarmerende berichten over bibli otheek- en archiefopleidingen. Tijd voor actie op Europees niveau? Op 17 september heeft de WBAD een standpunt gepubliceerd over de toe komst van de Vlaamse opleidingen. Het standpunt werd ook onderschreven door Faro, Vlaams steunpunt voor cultureel erfgoed en het Vlaams Overlegorgaan inzake Wetenschappelijk Bibliotheekwerk (VOWB). De WBAD dringt aan op struc turele oplossingen voor kwaliteitsvolle opleidingen op alle niveaus, voor de archief-, bibliotheek- en documentatiesec tor. Het standpunt is te vinden op: http:// www.wbad.be/standpunt/opleidingen. Bruno Vermeeren is coördinator bij de WBAD. december 2008 archievenblad

Archievenblad | 2008 | | pagina 17