DEVENT itcfo Doc Consult Archivaris met certificaat Êf H. Developers Inventors in IT Restauratieatelier 'De Tiendschuur' WIJ DOEN WAAR WE GOED IN ZIJN DocConsult wm y////a Bij calamiteiten buiten kantooruren: 06 - 538 96 318 Hét platform voor multimediaal collectiebeheer Tel: (+31) 33 - 2992277 Dieselweg 10 Fax: (+31) 33 - 2992270 Postbus 60 3750 GB office@deventit.nl Bunschoten www.deventit.nl Documentair management en ondersteuning «SB* interim-management quick-scan cjjgp coaching on the job <jjgp archiefbewerkingen «jjgp, in-company trainingen <^J> wegwerken achterstanden Onze ervaren projectmedewerkers hebben veelal een opleiding Bestuursambtenaar, SOD I en 11, VW\ en Middelbaar archiefambtenaar. Zij staan garant voor een klantgerichte en klantvriendelijke dienstverlening. project- en adviesbureau Nico Maasstraat 51 Tel. 074 - 2500166 7555 LW Hengelo Fax 074 - 2500144 www.docconsult.nl E-mail: docconsult@hetnet.nl Archieven en toegangen Krantenklappers en knipselarchieven Museale collecties Microfiches en -films A Virtuele tentoonstellingen Gedrukte bronnen Botanische Akten en registers collecties Straatnamen Bibliotheek collecties afscheid archiefschool g ril □j q 31 33 Telefoon: 013 - 46 41 111 Fax: 013 - 46 41 771 E-mail: tiendschuur@diamant-groep.nl DOCUMENTAIRE INFORMATIEVOORZIENING i i'W Beeldbanken onderdeel van Diamant-Groep Tilburg Behandeling van brand-, Archiefrestauratie Papierconservering Charterrestauratie Inlijstwerk Handboekbinderij Vacuümvriesdrogen roet- en waterschade Calamiteitenservice Inktvraatbehandeling Insulindestraat 5, 5013 BA Tilburg Postbus 4123, 5004 JC Tilburg Door Maarten Schenk Begin 2008 is het KVAN-bestuur een traject gestart om te komen tot een systeem van accreditatie van opleidingen of certificering van beroepsbeoefenaren. Hoe staan de zaken er eind 2008 voor? Directe aanleiding voor het initiatief is de beëindiging van de Archiefschool als zelfstandig opleidingsinstituut voor het archiefwezen per 1 januari 2009. Daarnaast overweegt het ministerie van OCW de tijdelijke regeling opleidingen en diplo ma's archivistiek A en B niet te verlengen. Het KVAN-bestuur vindt het van groot belang dat het kennisniveau van archivaris sen en recordmanagers op peil blijft en heeft daarom, met financiële ondersteuning van OCW, een onderzoek gestart naar de moge lijkheden van accreditatie van de opleidin gen op het gebied van archieven en infor matiebeheer. Tevens geldt voor de KVAN het grote belang van een verbetering van de aansluiting van de bestaande opleidingen op de behoeften van het (brede) werkveld. Functieprofielen Uitgangspunt voor de beoordeling zijn de functieprofielen van de archivaris en informatie- en archiefmanager, zoals opgesteld door de adviescommissie oplei dingen van de Archiefschool. Er is een grote verscheidenheid aan archiefopleidingen in Nederland. Naast de reguliere opleidin gen op HBO- en universitair niveau, zoals aangeboden door de Archiefschool en de HMDI, worden door verschillende insti tuten en bedrijven tal van kortere en lan gere cursussen en opleidingen aangeboden. In veel gevallen wordt voor deze opleidin gen een HBO-niveau geclaimd. Thijs Laeven van Laeven Organisatie en opleidingen BV is door het bestuur benaderd om het traject inhoudelijk te begeleiden. Vanuit het KVAN-bestuur is een stuurgroep gevormd. Laeven heeft allereerst de onder- wijsinstanties en procedures van accredita tie van opleidingen tegen het licht gehou den. Op basis van zijn eerste verkenningen is gebleken dat accreditatie van opleidingen zich primair richt op een beoordeling van de opleiding, het onderwijsprogramma, het personeel en de continuïteit van de oplei ding en in veel mindere mate op de aan sluiting van de opleiding op de wensen van het veld. Aansluiting beroepspraktijk Op basis van deze resultaten blijkt dat accreditatie niet voldoende aansluit op het beoogde doel van de KVAN. Daarop heeft Laeven onderzocht in hoeverre certificering van vakgenoten zou kunnen bijdragen aan het beoogde doel, namelijk de aansluiting van de opleidingen op de beroepspraktijk. Certificering gaat uit van de erkenning van de professionele bekwaamheid van een indi viduele beroepsbeoefenaar. In tegenstelling tot accreditatie, dat zich richt op een beoor deling van opleidingen, wordt bij certifi cering de bekwaamheid van de vakgenoot vastgesteld op het moment van instroom van de vakgenoot in de beroepspraktijk en is periodieke herhaling van deze toetsing mogelijk. De stuurgroep en projectleider Laeven zijn zich door het vooronderzoek bewust geworden van het feit dat bij 'accre ditatie' alleen een uitspraak wordt gedaan over de kwaliteit van initiële opleidingen. De kwalificaties van reeds actieve beroeps beoefenaars blijft buiten beeld. Het past in de visie van de KVAN om juist ook aan deze certificering te werken. 1971-1972: opleiding Middelbaar Archiefambtenaar Eric Ketelaar was toen waarnemend direc teur. Het schooljaar begon met een werk week in Utrecht in de oudste jeugdherberg van Nederland: Rhijnauwen. De opleiding bestond uit: vier dagen werken, één dag naar school. Die vier dagen werd je ingewijd in het archiefonderzoek door het beantwoor den van brieven en vragen op de leeszaal en door middel van het maken van een inventaris. De CAS bestond toen nog niet. Iedere ochtend werd er een half uur paleografie geoefend; na het behalen van het diploma mocht je dan zelf ook weer nieuwe stagiaires helpen en oefenen. Register In het voorjaar van 2008 heeft de stuur groep van de KVAN besloten om Laeven opdracht te geven tot een verdere uitwer king van de certificering van beroepsbeoefe naren en in aansluiting daarop te onderzoe ken hoe de KVAN als beroepsvereniging zou kunnen overgaan tot het opzetten van een register van archivarissen en recordmana gers. Andere beroepsbeoefenaren als regis ter-accountants, restauratoren en archeolo gen zijn de KVAN reeds voorgegaan. In de Verenigde Staten en Australië zijn KVAN's zusterverenigingen al eerder overgegaan tot registratie van beroepsbeoefenaren. Begin mei 2008 heeft Laeven de resultaten van zijn onderzoek gepresenteerd en heeft de stuurgroep het KVAN-bestuur geadvi seerd de mogelijkheden voor certificering en registratie verder uit te werken door: - het operationaliseren van het toetsings kader (het uitwerken van de kwaliteitseisen aan de hand van onder meer de beschikbare beroeps- en competentieprofielen en erva ringen van elders); - het opstellen van een protocol (proces, werkwijze en onafhankelijkheid); - het uitvoeren van een pilot, gevolgd door een evaluatie. Na presentatie van het onderzoek aan de leden op het KVAN-congres is het vervolg traject gestart door een projectgroep samen te stellen met daarin vertegenwoordigers van de diverse archief- en informatiebehe- rende instellingen in Nederland. Het bestuur van de KVAN hoopt dat in het voorjaar van 2009 de eerste resultaten kunnen worden gepresenteerd. Vervolgens zal op basis van de resultaten een eerste certificeringspilot worden uitgevoerd. Hoge verwachtingen Het bestuur van de KVAN heeft hoge verwachtingen. Aanvankelijk leek met het verdwijnen van de Archiefschool de invloed van de beroepsvereniging op het archiefon- derwijs aanzienlijk te verminderen. Door de ontwikkeling van een certificerings- en registratietraject van beroepsbeoefenaren heeft onze vereniging een sterk instrument in handen gekregen om het kennisniveau van zowel nieuwe collega's als bestaande archivarissen te vergroten. Maarten Schenk is directeur van het Haags Gemeentearchief en bestuurslid van de KVAN. december 2008 archievenblad

Archievenblad | 2008 | | pagina 16