Omdat het SCcHinen van gebonden documenten in kleur veel eenvoudiger en slimmer kan The essentials of imaging Hoe de Konica Minolta PS7000C MKII uw scanproblemen oplost. afscheid archiefschool Vervolg van pagina 25 ons blijven realiseren dat ieder model een poging is om een voorstelling te kun nen maken van de complexe werkelijk heid. Modellen dienen kritisch benaderd te worden en voortdurend object van onderzoek te blijven om te voorkomen dat we aan tunnelvisie ten onder gaan. Op het moment dat we het door ons geconstrueerde model als de werkelijk heid gaan beschouwen, is de kans groot dat we na verloop van tijd vastlopen. We hebben dat bijvoorbeeld gezien in de benadering van het selectievraagstuk, waarbij het handelen van de overheid op een welhaast dwangmatige wijze in een raster van de geconstrueerde handelingen werd gegoten. Kritisch onderzoek, dat voor een belangrijk deel wordt gevoed door de altijd grillige beroepspraktijk, is de motor voor vernieuwing en innovatie van de beroepspraktijk. De Archiefschool had het indertijd bij het opzetten van het na- en bijscholings programma voor archivarissen onder de naam Kennis Nabij natuurlijk heel goed gezien dat het antwoord op de grote ver anderingen vooral van de zittende archi varissen zou moeten komen. De aanwas van nieuwe studenten is eenvoudigweg te klein om daarmee de nieuwe uitdagingen te lijf te kunnen gaan. Toch heeft Kennis Nabij niet gebracht wat er aanvankelijk van verwacht werd. De Raad voor Cultuur stelde in het vorig jaar verschenen advies Innoveren, participeren nog dat het bijscho lingsprogramma een stille dood is gestor ven vanwege de puur sectorale insteek die "niet meer aansluit op de steeds bredere en opener beroepspraktijk" (Raad voor Cultuur, Innoveren, participeren. Advies Agenda Cultuurbeleid culturele basisin frastructuur, 2007, 67). Als deze conclu sie juist is, dan hebben we niet alleen ons eigen vakgebied verloochend maar ook ons bestaansrecht op het spel gezet. Ik waag echter te betwijfelen of de analy se van de Raad een juiste is. Veelgehoorde klacht, zeker ten aanzien van de eerste module van het bijscholingprogramma, was dat het allemaal veel te theoretisch was. Veel archivarissen die de cursus volg den, hadden moeite om de vertaalslag naar de dagelijkse praktijk te maken, ter wijl daar juist de kracht van het archief- onderwijs zou moeten liggen. Hiermee kom ik op een fundamenteel punt in mijn betoog. De afstand tussen een kleine voorhoede in de Nederlandse archiefwereld, die uitblinkt door zijn ken nis van de meest recente theoretische inzichten, en de grote groep van uitvoe rende professionals is te groot geworden. Misschien zouden we ons nog wel veel HERINNERINGEN AAN D E ARCHIEFSCHOOL drukker moeten maken om de bij- en nascholing van zittende archivarissen dan om de aanwas van nieuwe studenten. In dat opzicht kan de discussie over accreditatie en certificering met een ver plichting tot bij- en nascholing niet snel genoeg worden gevoerd en afgerond, zodat we onze professionele kennis en vaardigheden up-to-date kunnen krijgen en houden. Dit veronderstelt overigens wel een cursusaanbod dat de diversiteit van het vakgebied weerspiegelt en, wil het effectief zijn, aansluiting moet heb ben bij de beroepspraktijk van de archi varis aan de ene kant en de maatschappe lijke behoeften aan de andere kant. Het moge duidelijk zijn dat hier een belangrijke taak is weggelegd voor het archiefonderwijs. Onderwijs, dat voort durend gevoed wordt door resultaten van onderzoek, kan een belangrijke bijdrage leveren aan de verscherping van het pro fessionele profiel en de richting waarin het vak zich moet ontwikkelen. Nieuwe problemen vragen innovatieve oplossin gen waarbij het experiment niet wordt geschuwd. Inhoudelijk dient daarbij de focus te liggen op de deelgebieden waarin de archivaris een belangrijke verantwoor delijkheid heeft, zoals op het terrein van toegankelijkheid, beschikbaarheid en openbaarheid van informatie, waarde ring, selectie en acquisitie, en beheer en gebruik van informatie in zowel papieren als digitale omgeving. 27 Het scannen van gebonden documenten is nu eenmaal een lastige klus. Geopende boeken zijn zwaar en moeilijk plat op een scanner te leggen. Gebonden boeken dreigen al snel te beschadigen en teksten en afbeeldingen in de rug van het boek vervormen. Maar niet met de nieuwe PS7000C MKII. Deze scant boeken van bovenaf en corrigeert auto matisch de kromming in de rug. Of het origineel nu zwart-wit of in kleur is, een standaard of afwijkend formaat heeft. De PS7000C MKII zorgt eenvoudigweg voor de best denkbare reproductie. Meer weten over deze slimme bookscanner? Kijk op www.konicaminolta.nl of bel GRATIS 0800 - 022 21 41. Konica Minolta, Postbus 237, 1170 AE Badhoevedorp, telefoon 0800 - 022 21 41, fax 020 - 658 41 60, e-mail: info@konicaminolta.nl Bij- en nascholing W-s Sinds 2006: student Media- en Informatiemanagement, Hogeschool van Amsterdam In 2006 ben ik begonnen met de minor Archivistiek aan de Hogeschool van Amsterdam. De minor Archivistiek wordt met veel enthousiasme en oog voor actu aliteit verzorgd door docenten van de Archiefschool. Ik heb deze opleiding als erg leerzaam ervaren. Ik had me vooraf nooit gerealiseerd dat er zo veel aspecten zijn die er voor moeten zorgen dat infor matie ook over vijftig jaar nog bruikbaar en beschikbaar is. Het zou goed zijn voor iedere Nederlandse werknemer om een basiscursus archivistiek te volgen ter vergroting van het informatiebewustzijn. Helaas moet de Archiefschool haar deu ren sluiten, waardoor deze moge lijkheid een stuk kleiner zal worden. Rob van Disseldorp. Borrel na de laatste schooldag van de opleiding Middelbaar Archiefambtenaar 1988-1989, zomer I989. V.l.n.r.: Rudi van Maanen, Henk Hovenkamp, Ellen Verwey, Clara Insinger. Oud-leerlingen van deze jaargang komen nog ieder jaar in november bij elkaar (foto Henk Nijman). Slot Charles Jeurgens is hoogleraar Archivistiek aan de Universiteit van Leiden en stadsarchi varis van Dordrecht. december 2008 archievenblad

Archievenblad | 2008 | | pagina 13