De toegankelijkheid van digitalijeografische informatie door de tijd SBfe Eind augustus 2007 ben ik afgestu deerd aan de Hogeschool van Amsterdam binnen de opleiding Media, Informatie en Communicatie (MIC) met het profiel Informatiemanager Deeltijd in combina tie met Archivistiek. Als afstudeeronder werp heb ik gekozen voor het Geografisch Informatie Systeem (GIS). Het GIS geldt nog steeds als een van de laatste 'hete hangijzers' binnen het vakgebied van de archief- en documentaire informatiewe tenschap. Het wordt ervaren als een las tig te doorgronden verschijnsel, waar de archiefwereld met gemengde gevoelens tegenaan kijkt. Enerzijds staat het ver van huidige, veelal nog 'klassiek' opgelei de archivarissen af. Anderzijds beseffen zij dat zij binnen niet al te lange tijd met digitale geografische informatie te maken zullen krijgen. De vraag is of zij straks voldoende in staat zijn deze informatie te beheren. Met mijn onderzoek heb ik onder andere getracht de kloof tussen de in razend tempo digitaliserende archief vormende instellingen en de overwegend papieren archief beherende instanties kleiner te maken. Een GIS is een informatiesysteem voor de invoer, het beheer, de integra tie, de analyse, de verwerking en de presentatie van ruimtelijke gegevens, ter ondersteuning van werkprocessen. Zo bezien valt het GIS in Nederlandse overheidsorganisaties onder de werking van de Archiefwet 1995 en dient het te voldoen aan de duurzaamheidseisen. Zeker op de langere termijn, waarop het cultuurhistorisch belang de overhand krijgt, is het waarborgen van de duur zaamheid van digitaal vervaardigde en opgeslagen geografische informatie ech- ter een probleem. Hoe de duurzaamheid, ofwel de authenticiteit, toegankelijkheid en leesbaarheid van digitale geografische informatie op de lange termijn kan wor den gewaarborgd, is nog onvoldoende duidelijk. Het toepassen van conversie en migratie lijkt tot op heden nog steeds de enige bruikbare methode. Complexiteit Het GIS wordt onder andere gebruikt bij het waterschap Zeeuwse Eilanden, waar ik van 2002 tot 2007 werkzaam ben geweest als medewerker documentaire informatievoorziening. In de toekomst zullen de afdelingen geo-informatie, DIV en de administratieve gegevensbe- heerder bij steeds meer overheidsorga nisaties samenvloeien tot één afdeling (geo)Informatie Voorziening (Geerders). Ook binnen de informatievoorziening van het waterschap Zeeuwse Eilanden gaat het GIS in de nabije toekomst een steeds belangrijker rol spelen. Hierbij kan gedacht worden aan taken als het verle nen van vergunningen en de administra tie van jacht-, pacht- en visrechten. In onderstaand model wordt de struc tuur van het waterschaps-GIS schema tisch weergegeven. Hieruit blijkt duide lijk de complexiteit van een GIS binnen een grote organisatie als het waterschap Zeeuwse Eilanden met een omvangrijk beheersgebied en het grootst mogelijke takenpakket op het gebied van waterbe heer. Aan de hand van twee voorbeelden uit de dagelijkse praktijk van het waterschap heb ik de werking en duurzaamheids- problematiek van het GIS onderzocht, namelijk de bodemkwaliteitskaarten en het project 'Zeekoe'. In beide voorbeelden zijn de drie genoemde belangen van een verantwoorde archivering duidelijk verte genwoordigd. In beide gevallen blijkt ook dat zowel het bedrijfsvoerings- als verant- woordingsbelang beter gewaarborgd zijn dan het cultuurhistorisch belang. Met name bij het op langere termijn toegankelijk houden van informatie uit het GIS ten behoeve van het cultuur historisch belang kunnen er problemen ontstaan. Met betrekking tot deze proble matiek heb ik een tweetal oplossingsrich tingen onderzocht: enerzijds het geregeld 'bevriezen' van de database en anderzijds het toegankelijk houden van de bestan den binnen het netwerk van de archief vormer, eventueel in combinatie met de toepassing van waardering en selec tie. Onder bevriezen wordt verstaan het met intervallen opslaan van de volledige database en het wegschrijven ervan naar een andere drager. Op grond van diverse voor- en nadelen heeft de tweede oplos singsrichting de voorkeur. Waardering en selectie kunnen worden toegepast door middel van het gebruik van metadata. Door het koppelen van de juiste metadata aan geografische bestanden kunnen deze al aan de bron, dat wil zeggen bij het ont staan, worden gekenmerkt als 'te bewa ren' of 'te vernietigen'. Bestanden die voor openbaarmaking in aanmerking komen, kunnen toegankelijk worden gemaakt met behulp van internet- technologie. Samenwerkingsverbanden tussen de Nederlandse overheden als Nederlandse Overheid Referentie Architectuur (NORA) en Waterschaps Informatie Architectuur (WIA) leveren hieraan een belangrijke bijdrage. Binnen NORA en WIA wordt gestreefd naar een eenmalige unieke registratie van basis gegevens. Dit wordt aangeduid als de authentieke basisregistratie en vindt plaats in de backoffice, zoals in het schema is weergegeven. Voorbeelden hiervan zijn de Gemeentelijke Basis Administratie (GBA), het Handelsregister, het Kadaster en Topografie/geografie (De Jong en Donker). HP «sp <3 In 2006 is het Waterschapshuis, een samenwerkingsverband tussen alle waterschappen in Nederland op ICT- gebied, begonnen met een project onder de naam 'WaterschapsNet'. De 27 water schappen en daaraan gerelateerde orga nisaties realiseren hierbij één centrale beheeromgeving voor de websites, intra- netten en extranetten. Zij beogen hier mee efficiënter en slagvaardiger te wor den en meer en betere diensten te leve ren door onder andere het gebruik van internet. Binnen het centrale content managementsysteem (CMS) is ook ruim te gecreëerd voor een cluster geografie, waarin (historische) geografische infor matie van de waterschappen kan worden geraadpleegd. De toekomstige beheerders van de geografische informatie, waaron der een regionaal historisch centrum als het Zeeuws Archief, dienen te worden betrokken in het bepalen van de con tent van een dergelijke cluster. Zij gaan hiermee een steeds belangrijkere rol spe len in de presentatie van de ruimtelijke gegevens en minder in het fysieke beheer ervan. Zij zullen erop moeten toezien dat ze in de toekomst over de juiste autorisa ties kunnen beschikken om de gegevens te kunnen manipuleren ten behoeve van de presentatie. Een andere belangrijke toepassing van het GIS voor regionale archiefdien sten is het beschikbaar stellen van al in het verleden overgebracht kaartmate riaal. In de afgelopen jaren zijn er ver schillende initiatieven ontplooid om de rijkdom aan oude kaarten via internet aan te bieden aan onderzoe kers en andere geïnteresseer den. Voorbeelden hiervan zijn De Woonomgeving en meer recent WatWasWaar (www.watwaswaar.nl) en HisGis (www.hisgis.nl). Een volgende stap dan alleen het aanbieden van gedigita liseerde historische kaarten kan gezet worden door deze ook geschikt te maken voor de presentatie van aanvul lende informatie. Hierbij is een GIS een belangrijk hulp middel. De kaarten dienen hiervoor gegeorefereerd of gevectoriseerd te wor den, waardoor ze geprojecteerd kunnen worden op een topografische basiskaart als de Gemeenschappelijke Basis Kaart Nederland (GBKN). Een voorbeeld waar bij dit is gedaan, is de kaart van het stadje Veere die voorzien is van zogenoemde 'paspunten', waarbij bepaalde oriëntatie punten op de getekende kaart zijn ver bonden met geografische coördinaten in het GIS. Bij oude kaarten, die sterk afwijken van het werkelijke beeld, kan hierdoor vertekening ontstaan omdat de kaart als het ware uit elkaar wordt getrok ken. Aangezien de oorspronkelijke kaart in het voorbeeld zeer nauw aansluit bij de werkelijke situatie, treedt hier nauwe lijks vertekening op. Een belangrijke stap voorwaarts zal zijn het digitaliseren, georefereren en vectoriseren van alle kadastrale kaarten van 1832, de oudste landsdekkende bron in Nederland met gedetailleerde cartogra fische informatie op perceels- en pandni- veau. In de provincie Friesland is dit al gerealiseerd, onder de naam Historisch GIS Fryslan. In Zeeland wordt een samen werkingsverband opgezet tussen onder andere het Zeeuws Archief, de Zeeuwse Bibliotheek, het Kadaster, de Stichting Kadastrale Atlas en het Nederlands Interdisciplinair Demografisch Instituut (NIDI) ten behoeve van het realiseren van een HisGis Zeeland. Het aantal onder zoeksmogelijkheden, zoals het verrichten van ruimtelijk-demografische analyses en het raadplegen van historisch materiaal dat op enige wijze aan een geografische coördinaat is te verbinden, zal hiermee sterk toenemen en voor een grote groep onderzoekers toegankelijk worden. '\h K 7»v dal?- n-K;,. VTA VAa V digitalisering en informatisering Door Daniël Obbink GIS en duurzaamheid De afgelopen tien jaar heeft het gebruik van geografische informatiesystemen bij water- beherende overheidsinstellingen een hoge vlucht genomen. Het Geografisch Informatie Systeem (GIS) neemt binnen de informatie voorziening een steeds centralere positie in. Het GIS bevat hierdoor meer procesge bonden informatie, die een belangrijke rol kan spelen in de eigen bedrijfsvoering en de politieke en juridische verantwoording. Hoe kunnen we digitale geografische infor matie toegankelijk houden voor toekomstige historisch onderzoekers? Onder de Archiefwet digitalisering en informatisering ^rwisa Ruimtelijke Administratieve data HUIDIG ONTWIKKELING PLANNING De structuur van het GIS van het waterschap Zeeuwse Eilanden (uit:Presentatie 'Nul-Fase GIS', waterschap Zeeuwse Eilanden, januari 2003). Oplossingsrichtingen Gemeenschappelijk Front Office Overheids- transactiepoort I Jf «attractionj Uit: R. Kint, Gezamenlijke visie op ICT versie 0.5. Paspunten Geografische coördinaat Historische kaart van Veere, geprojecteerd op de GBKN (foto waterschap Zeeuwse Eilanden). Geraadpleegde bronnen P. Geerders, 'Samengaan geo-informa tie en DIV', OD 62 (2008), nr. 7-8 (juli- augustus), 10. J. de Jong en F.W. Donker, 'Uitzicht op toegang van geodata. Nu nog de basisregistraties!', Geo-info 5 (2008), nr. 7-8 (juli-augustus), 272-277. R. Kint, Gezamenlijke visie op ICT ver sie 0.5 (eindrapport 28 mei 2007). Samenwerkende waterschappen, Waterschaps Informatie Architectuur. Een brug naar de toekomst. Eindrapportage deel 1 (maart 2006). Gemeenschappelijke Basiskaart Nederland, GBKN online: http://www.gbkn.nl Historisch GIS Fryslan: http://www.hisgis.nl/ WatWasWaar: http://www.watwaswaar.nl s - vrv 'fy i. C/K. .-'1 f AH" A. /tjm 7. ;2f. Daniël Obbink is accountmana ger waterschaps archieven bij het Zeeuws Archief te Middelburg. \p: archievenblad november 2008 november 2008 archievenblad

Archievenblad | 2008 | | pagina 9