n i digitaal beschikbaar ons cultureel verleden anno nu: Paraplu overeenkomst DIGITALISEREN INDEXEREN CGNUERSIESIAGEN - UUU.GMSNL.COM Calamiteitenservice, zorg en beheer Nu ook geconditioneerde opslag voor archieven en museumobjecten in onze beveiligde archiefbunker Een beredderingsabonnement op DocumentenWacht voor slechts 28,75 per jaar gedekt bij een calamiteit: isotron DIGITALISEREN INDEXEREN CONUERSIESLAGEN educatie en communicatie een verte' Vervolg van pagina 15 beelden van de verschillende ommegan gen en processies gaf een beeld van het Rijke Roomse leven in Bergen op Zoom. Hoe verliep de Landelijke Archieven dag in het Nationaal Archief in Den Haag? 'Kijk en vertel een verhaal1: met die woor den lanceerde Raymond den Boestert van de Verhaalfabriek zijn workshop 'Verhalen Vertellen'. Het was een prikke lende opdracht. Aan de hand van foto's uit de collectie van de Arbeidsinspectie bedachten de deelnemers dan ook prach tige en soms ontroerende verhalen. Een bijzondere belevenis die daarna kon worden aangevuld met een rondleiding door de depots en de Verdieping van Nederland. In de geest van de Week van de Geschiedenis verlieten de bezoekers het archief dan ook met de gedachte dat de geschiedenis zich misschien nog het best laat NAvertellen. Het Centraal Bureau voor de Genealo gie dong tijdens de Landelijke Archie vendag mee naar de Week van de Geschiedenisprijs 2008 voor de activiteit die op de meest aansprekende manier een breed publiek voor geschiedenis weet te boeien. Het CBG koos voor het thema 'Familieverhalen van Nederland'. Tijdens de workshop 'Schrijf je familie- verhaal' kon men aan de hand van eigen herinneringen en documenten een fami liegeschiedenis optekenen. Daarnaast kon men luisteren naar 'kleine' familie verhalen en konden kinderen hun eigen familiewapen ontwerpen. Het meest bij zonder was echter de tentoonstelling over de twee hutkoffers van Johanna Centen en haar stiefmoeder Johanna Roucan, die I *7 Kom vanavond met verhalen hoe de oorlog is verdwenen, en herhaal ze honderd malen: alle malen zal ik wenen. Met dit gedicht van Leo Vroman eindigen we deze rondreis, in Rotterdam. Verhalen vervelen nooit, dat wil zeggen de aangrij pende, meeslepende en goed vertelde ver halen. In het Gemeentearchief Rotterdam raakten zaterdag 11 oktober enkele hon derden mensen in de ban van een achttal acteurs, verspreid over twee archiefdepots. In de hal van het Gemeentearchief wer- tevreden bezoeker op. Even was iedereen weg van alle drukte buiten de depots, zoals de boekenstands, de lezingen en presentaties, de filmvertoningen en de workshops. in de jaren dertig en veertig van de vorige eeuw in Sudetenland woonden. Tastbare familiegeschiedenis met een aanspre kend verhaal. De Landelijke Archievendag was voor het Drents Archief de start van het 7de Festival Oude Drentse Films met drie bij zondere filmvoor stellingen in Assen. Rasverteller Jans Polling maakte een keuze uit de duizenden documentaire- en amateurfilms van het DAVA, het audiovisuele onderdeel van het Drents Archief. Tijdens de voorstellingen vertelde hij daar improviserend zijn ver halen bij. Polling staat in Drenthe bekend om zijn vaak smeuïge verhalen van het dagelijks leven in Drenthe in verleden en heden. Bij de historische filmfragmenten vertelde hij onder meer over het werk en de toenemende mechanisatie op het platteland. Met name zijn persoonlijke verhaal over het aardappelkrabben, het handmatig rooien van pootaardappe- len, maakte bij veel oudere toeschouwers herinneringen los. Dat was een pijnlijk karweitje. De combinatie van een goede verteller/entertainer, de oude films en de interactie tussen verteller en publiek was zeer geslaagd. Hieraan gaan we zeker een vervolg geven! den bezoekers opgewacht door een 'ste wardess' die de bezoekers in groepen van 15 in een tot tijdmachine omge bouwde lift lanceerde. In het depot op de eer ste etage begon de rondleiding langs de verhalenver tellers: van een Rotterdamse soldaat in het leger van Napoleon, de Rotterdamse lijfarts van prins Willem van Oranje, een schipbreuke ling van een in de Tweede Wereldoorlog getorpedeerd Rotterdams schip, tot een getuige van het kampioenschap van Feyenoord in 1961. Op bronnen gebaseerde dramatiek in de spelonken van het archief. "Zo komt geschiedenis echt dichtbij", merkte een Alle middelen, kennis en ervaring worden door GMS ingezet bij het digitaliseren van archiefcollecties - zeker als het gaat om cultureel erfgoed. Unieke en dus kostbare archiefstukken die met de grootst mogelijke zorg moeten worden behandeld en waarbij uiterst hoge eisen worden gesteld aan het digitaliseren. Bureau Metamorfoze van de Koninklijke Bibliotheek heeft GMS erkend als een kwalitatieve en deskundige digitaliseringspartner. Een bevestiging van onze kennis en kunde, die al onze klanten de garantie geeft van kwaliteitswerk. Gedrukte boeken Ingebonden handschriften DTB-boeken Registers burgelijke stand Notariële protocollen Foto's Prentbriefkaarten Tijdschriften Kranten Technische tekeningen Op onze website vindt u een overzicht van de mogelijkheden die GMS biedt. Edisonweg 50 d 2952 AD ALBLASSERDAM Postbus 260 2950 AG ALBLASSERDAM Tel.+078-69 31 300* Fax+31 (0)78-69 31 123 info@gmsnl.com www.gmsnl.com Documenten W acht 16 uren deskundige beredderingshulp, inpakmaterialen, 1 transport met eigen geklimatiseerde bus, 1 maand opslag in onze shockfreezer, schaderapport opmaken voor o.a. de verzekering DocumentenWacht is een service van Restauratie atelier DocumentenWacht is de officiële partner van Isotron Sterken BV en gericht op schadepreventie Nederland BV voor gammabestraling voor de gehele Culturele en Administratieve sector in de Benelux en Duitsland. stf.rkf.n 2= 1ATELIERw Engelanderholt 3, 7361 CZ Beekbergen T. 055-5423147 F. 055-5430614 E. info@sterken.nl Meer informatie op: www.documentenwacht.nl www.sterken.nl www.isotron.com NAvertellen in Den Haag NAvertellen in het Nationaal Archief in Den Haag. november 2008 archievenblad I Tijdmachine in Rotterdam Op zoek naar Verhalen van Nederland (foto GAR). Jans Pollingvertelt Verhalen van Drenthe Jans Polling in actie in het Drents Archief (foto Drents Archief).

Archievenblad | 2008 | | pagina 8