DEVENT itcfo Doe Consult Restauratieatelier 'De Tiendschuur' Developers Inventors in IT >Jü WIJ DOEN WAAR WE GOED IN ZIJN DocConsult Hét platform voor multimediaal collectiebeheer «UB9 «UB9 I 15 Beeldbanken Bij calamiteiten buiten kantooruren: 06 - 538 96 318 Tel: (+31) 33 - 2992277 Fax: (+31) 33 - 2992270 office@deventit.nl www.deventit.nl Dieselweg 10 Postbus 60 3750 GB Bunschoten Telefoon: 013 - 46 41 777 Fax: 013 - 46 41 771 E-mail: tiendschuur@diamant-groep.nl Bibliotheek collecties Documentair management en ondersteuning interim-management quick-scan coaching on the job archiefbewerkingen in-company trainingen wegwerken achterstanden Onze ervaren projectmedewerkers hebben veelal een opleiding Bestuursambtenaar, SOD I en 11, WA en Middelbaar archiefambtenaar. Zij staan garant voor een klantgerichte en klantvriendelijke dienstverlening. project- en adviesbureau Nico Maasstraat 51 Tel. 074 - 2500166 7555 LW Hengelo Fax 074 - 2500144 www.docconsult.nl E-mail: docconsult@hetnet.nl Archieven en toegangen Krantenklappers en knipselarchieven Museale collecties Virtuele tentoonstellingen Gedrukte Microfiches en -films bronnen Botanische Akten en registers collecties Straatnamen onderdeel van Diamant-Groep Tilburg Behandeling van brand-, Archiefrestauratie Papierconservering Charterrestauratie Inlijstwerk Handboekbinderij Vacuümvriesdrogen roet- en waterschade Calamiteitenservice Inktvraatbehandeling Insulindestraat 5, 5013 BA Tilburg Postbus 4123, 5004 JC Tilburg educatie en communicatie Vervolg van pagina 13 sen 1400 en 1800. Daarnaast was er een expositie van middeleeuws wapentuig met handwapens, kanonnen en een maquette van een middeleeuwse slingerarm (tre- Nederlanden een bezoek aan Bergen op Zoom. Hij werd ontvangen door markie zin-weduwe Jacqueline van Croy en haar zoon Jan IV. De kroonprins logeerde met zijn gevolg in Het Markiezenhof. Juan Calvete de Estrella, Filips' eigen kroniek schrijver doet verslag van deze inhuldi- gingsreis. Door middel van een vernuf tig systeem konden de bezoekers van Het Markiezenhof vragen stellen aan Filips II, markies Jan, de burgemees ter, de hofmeester, de kroniekschrijver en Jacqueline de Croy. De antwoorden berusten op eigen archiefmateriaal en zijn gebaseerd op het verslag van Juan Calvete de Estrella, uitgegeven in 1552. Bergen op Zoom kent vanuit de middel eeuwen een rijke traditie in het proces siewezen in en vanuit de stad. Een audio visuele presentatie met daarin echte film- Lees verder op pagina 17 knipster was aanwezig om portretten van aanwezigen te knippen. We gaan nog verder westwaarts, naar Zeeland. Flet mooie nazomerweer bracht (opnieuw) minder bezoekers naar de Landelijke Archievendag in het Zeeuws Archief. In tegenstelling tot andere jaren hadden buchet). Verder zetten het archief op de Open Dag de deuren natuurlijk wijd open en liet het zien wat het in huis heeft. Er waren rondleidingen in het depot en de bezoekers konden een kijkje nemen achter de schermen van het restauratieate lier en de fotoscanruimte. Het Katholiek Documenta- tiecentrum en een aantal historische verenigingen stelden zich voor op een historische markt. 'Bevolking' in West-Brabant Op naar West- Brabant. In Oudenbosch bezocht een behoorlijk aantal mensen de open dag van het Regionaal Archief West-Brabant. Het RAWB had gekozen voor een afwijkend thema: 'Bevolking'. Centraal daarbij stond het online gaan die dag van de bevolkings registers van alle aangesloten gemeen ten. Niet alleen de database, maar ook de daaraan gekoppelde scans. Daarnaast was er een tentoonstelling over bevolkings registratie door de eeuwen heen en kon men kijken naar een compilatie van oude archiefbeelden. Een professionele portret- we nu alleen een mid dagprogramma, van 12 tot 5 uur. Zo'n 90 bezoekers namen deel aan de rondleidingen door de ondergrondse depots en luisterden naar de soms bizarre wederwaardigheden van de archiefacquisiteurs. De lezing van schrijver Arthur Japin, die pas om 4 uur begon, trok wel grote belangstelling. Circa 300 bezoekers kwamen speciaal voor zijn verhaal over 'Liefde in archieven'. De luisteraars wisten zijn beeldende vertelkunst en humor zeer te waarderen. Na afloop gingen velen nog met Japin in gesprek in het archiefcafé tijdens een signeersessie. Bouwhistorie Markiezenhof En weer terug land inwaarts, naar Bergen op Zoom. Daar was veel aan dacht voor 'Bouwhistorie', een 3D-animatie van de verschillende bouwfasen van Het Markiezenhof door de eeuwen heen. De kijker brengt een bezoek aan het stadspaleis als veertiende-eeuwse woon boerderij, statig onderkomen van de heren en markiezen op diverse momenten in de tijd én als laatste de situatie na de restau ratie. Door middel van een touch-screen kunnen de zeven belangrijkste bouwfasen onder bekeken worden. De Spaanse kroonprins Filips II bracht in 1549 tijdens zijn inhuldigingsreis door de DOCUMENTAIRE INFORMATIEVOORZIENING .;V it Arthur Japin signeert in het Zeeuws Archief in Middelburg (foto Zeeuws Archief). november 2008 archievenblad I Jacgueline van Croy, markiezin-weduwe van Bergen op Zoom, in levende lijve (foto Het Markiezenhof). Liefde in archieven in Zeeland Heoelaer Verhalenverteller over de mislukte aanval op Nijmegen in 1702 (foto RAN). Prentje uit de collectie van het Katholiek Documentatiecentrum in Nijmegen. Grog aus

Archievenblad | 2008 | | pagina 7